„W Monachium Morawiecki powiedział prawdę”

"W Monachium premier Morawiecki powiedział prawdę"

Nie milkną echa słów wypowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas jednego z sobotnich paneli na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.  Przypomnijmy, chodzi o odpowiedź szefa polskiego rządu na pytanie dziennikarza New York Timesa. Ronen Bergman opowiedział historię swojej rodziny, którą w ręce Gestapo wydali Polacy. Na koniec dziennikarz zadał premierowi pytanie, czy w świetle nowelizacji ustawy o IPN, mówiąc głośno o Polakach współpracujących z nazistami zostałby w Polsce uznany za przestępcę. Cytując za portalem newsweek.pl kontrowersyjna odpowiedź premiera brzmiała: „Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”. Słowa Morawieckiego wywołały falę krytyki na całym świecie, a przewodniczący Światowego Kongresu Żydów zaapelował o przeprosiny.

Reakcje światowej opinii publicznej są tak gwałtowne, że politycy PiS ruszyli na odsiecz premierowi Morawieckiemu. Jak podaje newsweek.pl w programie „Kawa na ławę” nadawanym w TVN24, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie krył oburzenia na krytykę słów premiera: „My mamy ciągle przepraszać, że podczas II Wojny Światowej zachowywaliśmy się przyzwoicie, walczyliśmy z Hitlerem, a najwięcej sprawiedliwych wśród narodów świata jest wśród Polaków? Co złego powiedział premier? Powiedział, że były poszczególne zbrodnie Polaków, Ukraińców, były zbrodnie Żydów i jest wielkie oburzenie, że wspomniał o zbrodniach Żydów”. Wiceminister, broniąc wypowiedzi premiera, powołał się również na słowa niemieckiej filozofki żydowskiego pochodzenia, Hanny Arendt, która w książce pt. Eichmann w Jerozolimie napisała, że „dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii”. Podsumowując swoje wystąpienie w programie, wiceminister Jaki stwierdził, że „Polska jest takim ulubionym chłopcem do bicia, ulubionym chłopcem do kopania, trzeba powiedzieć temu dość”.

W podobnym tonie sobotniej wypowiedzi premiera bronili także pozostali członkowie partii rządzącej. Na przykład Beata Mazurek – rzeczniczka rządu – w rozmowie z PAP stwierdziła, że „w Monachium premier Morawiecki powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską”. – „Nie przeczymy, że dochodziło do indywidualnej współpracy z okupantem z różnych stron, dlatego za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać” –  dodała Mazurek. O ile politycy PiS chętnie wypowiadają się, tłumacząc wszystkim „najlepsze” intencje polskiego premiera, o tyle próżno było doczekać się nie tylko komentarza, ale choćby najmniejszej wzmianki o całym zdarzeniu we wczorajszych telewizyjnych „Wiadomościach”.

Chociaż premiera Mateusza Morawieckiego nie było w sobotę na igrzyskach olimpijskich, to i tak udało mu się niestety skutecznie przyćmić złoto naszego skoczka. Polska – dzięki partii rządzącej – po raz kolejny wzbudza negatywne opinie na świecie, w coraz krótszych odstępach czasu. W świetle wywołanej burzy na myśl nasuwają się słowa Marka Twaina: „lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”.

wb

źródło: newsweek.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Anon33AndaPlus ujemny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Plus ujemny
Plus ujemny

Morawiecki to narcyz.
A dla takiego człowieka najważniejsze jest być w centrum uwagi.
Dla niego jest mniej ważne co o nim mówią.
Najważniejsze że mówią.
Reszta to mały pikuś.

Anda
Anda

Dla wszystkich poza betonem pisowskim oczywiste jest, że przy tym, co wyprawia Morawiecki, bledną skandale wywołane przez Waszczykowskiego. Ale że Jaki, Dworczyk czy Mazurek tego nie rozumieją, to akurat zaskakuje najmniej.

Anon33
Anon33

Proszę o argumenty za tezą, że powiedział nieprawdę. Dziękuję

Plus ujemny
Plus ujemny

Prosze poczytać sobie „Kartę”.

Anon33
Anon33

Wielką Kartę Swobód czy Kartę Nauczyciela? Bo mało precyzyjnie podane