W PiS pokłócili się o jaja. Interweniował Kaczyński. Uderzył w „obszarników”

W PiS pokłócili się o jaja. Interweniował Kaczyński. Uderzył w „obszarników”

Europosłowie PiS kłócili się o to, czy poprzeć w Parlamencie Europejskim rezolucję z zakazem chowu klatkowego od 2027 r. Sama rezolucja, co prawda, nie stanowi prawa, ale wywołała duże poruszenie ze względu na masowość chowu w Polsce.

 

Autorzy rezolucji napisali w niej, że Komisja Europejska do końca roku sprawdzi, czy obecne przepisy o ochronie zwierząt są wystarczające. Za sześć lat natomiast miałby zacząć obowiązywać (teoretycznie) zakaz chowu klatkowego na terenie wspólnoty.

Ostatecznie niemal wszyscy przedstawiciele prawicy w PE zachowali się „zielono” i poparli rezolucję, wśród nich znaleźli się Beata Szydło i Joachim Brudziński. Wstrzymali się m.in. ziobryści: Patryk Jaki, Andżelika Możdżanowska i Beata Kempa. Przeciwko zagłosowali jedynie dawny szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

Mobilizacja większości europosłów PiS była możliwa tylko dzięki interwencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który poprosił Zbigniewa Kuźmiuka o rozmowę z nimi. Prezes zrobił to zresztą wbrew opinii ministerstwa rolnictwa. Jak widać, argumenty Kaczyńskiego przekonały przynajmniej część przedstawicieli delegacji w PE. Przywódca partii miał wskazać na to, że właściciele ferm nie są rolnikami, ale po prostu – jak podał serwis gazeta.pl – „obszarnikami” i „przemysłowcami”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Przeciwnicy rezolucji uważają, że rezolucja przyczyni się do przeniesienia chowu klatkowego z Polski na Wschód, np. na Ukrainę, na czym straciłaby gospodarka.

Na tę chwilę, Polska zajmuje 6. miejsce w UE w produkcji jaj.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
12 czerwca 2021 09:57

No teraz z tymi obszarnikami to przesadził! Wolny wybieg wymaga o wiele więcej obszaru niż chów klatkowy, bo na wolnym wybiegu na kurę przypada mniej więcej tyle metrów kwadratowych, co kur na metr kwadratowy w chowie klatkowym. powinien zdecydowanie trzymać się swej komuszej tradycji i użyć słowa „kułacy”
Przy okazji zauważę, że jeśli chodzi o gęstość zaludnienia w kościołach, to owieczki są obecnie traktowane jak na wolnym wybiegu, ale pastuchy domagają się zagęszczenia do chowu klatkowego.

Jantar
Jantar
12 czerwca 2021 10:47
Reply to  HerodAntypis

Apropos gęstości zaludnienia w kościołach to mimo nakazu limitu 50% podanego przez Morawieckiego, Episkopat ogłosił, że od 20 czerwca znosi dyspensę na udział w mszach i każdy ma obowiązek pójścia do kościoła na niedzielną mszę główną. Czyli będzie ścisk. Bo oczywiście maseczek w kościołach księża nie uznają i nakazują ich zdjęcie. Choć z drugiej strony do limitu 50% nie liczą się szczepieni, ale przecież księża i tak tego nie sprawdzają.

HerodAntypis
HerodAntypis
12 czerwca 2021 12:24
Reply to  Jantar

Skrupulatny katol mając do wyboru naruszenie prawa lub wyimaginowany grzech z tytułu niepójścia do kościoła oczywiście wybierze drogę bez grzechu. Na mało prawdopodobne zaczepki policji odpowie, że jest szczepiony. Z kościołem.