W Płocku – rodzinnym mieście Tadeusza Mazowieckiego – odsłonięto jego pomnik

W Płocku - rodzinnym mieście Tadeusza Mazowieckiego - odsłonięto jego pomnik

Inicjatorem budowy pomnika premiera Tadeusza Mazowieckiego w jego rodzinnym mieście było Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock, które m.in. organizowało protesty przeciw pisowskim reformom sądownictwa. Odlany w brązie pomnik stanął w parku na płockim Wzgórzu Tumskim.

 

Uroczystego odsłonięcia pomnika Mazowieckiego dokonano z okazji 30. rocznicy powołania rządu, którego był premierem. – „Na pewno warto, aby każdy, kto będzie przechodził w tym pięknym miejscu, będzie widział ten niezwykły zupełnie widok ze skarpy wiślanej, żeby przypomniał sobie cytat z Tadeusza Mazowieckiego o tym, że można się spierać, dodam – nawet trzeba się spierać żyjąc w demokracji – można się nie zgadzać, ale nie można się nienawidzić” – powiedział były prezydent Bronisław Komorowski.

Stwierdził, że to przesłanie legło u fundamentów tworzenia w 1989 r. rządu Tadeusza Mazowieckiego. – „Myślę, że szczególnie dzisiaj, kiedy widać tyle przejawów głębokiej, a czasami wprost wyreżyserowanej nienawiści, to przesłanie nabiera szczególnego znaczenia” – stwierdził Komorowski.

 

Adam Mazowiecki dziękował za tak zaszczytne uhonorowanie ojca. Przypomniał ostatni wspólny pobyt z ojcem w jego rodzinnym mieście w 2011 r., gdy płoccy radni nadali Tadeuszowi Mazowieckiemu tytuł honorowego obywatela.

– „To pomnik z ławeczką, w związku z tym będzie można przysiąść przy panu premierze, przypomnieć sobie tamte czasy i pomyśleć, jakim był człowiekiem” – powiedział Krzysztof Borkowski ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock. W pobliżu pomnika Tadeusza Mazowieckiego znajduje się Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego, którego uczniem był pierwszy niekomunistyczny premier.

bt

Źródło: pap.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anda
Anda

Obawiam się, że prawacka dzicz zrobi wszystko, żeby sprofanować pomnik. Podobnie jak nie uszanowali tablicy pamiątkowej Jacka Kuronia.