W PO nie wszystkim podobają się najnowsze inicjatywy Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego dotyczące terminu wyborów

W PO nie wszystkim podobają się najnowsze inicjatywy Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego dotyczące terminu wyborów

We wtorek Grodzki zwołał w Senacie spotkanie parlamentarzystów poświęcone przesunięciu wyborów. Zaproponował  nowy termin 6 sierpnia br. – a więc dzień, kiedy skończy się prezydentura Andrzeja Dudy. Marszałek wyższej izby parlamentu uważa, że obecny termin, 28 czerwca, jest niezgodny z Konstytucją i poparcie go równoznaczne jest z legitymizacją jej łamania.

 

Zdaniem części polityków PO działalność Grodzkiego jest błędna i nie służy interesowi partii. Przesunięcie terminu wyborów może bowiem negatywnie wpłynąć na poparcie dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej.

– „Dziś kampanii Dudy i PiS brakuje pomysłów, poparcie dla nich leci na łeb na szyję. My złapaliśmy falę, idziemy w górę, a energia i mobilizacja wokół Rafała jest taka, jakiej nie było od czasów naszych zwycięskich kampanii przed 2015 roku. Nie czekamy na jesień, jesteśmy gotowi na wybory w czerwcu lub lipcu” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski jeden z przedstawicieli liberałów.

– „Mamy wielki kryzys konstytucyjny i potężną próżnię prawną, ale przyjęliśmy te zasady gry, jest nowe rozdanie i wiemy, że nasi wyborcy chcą już tych wyborów. To Państwowa Komisja Wyborcza będzie odpowiedzialna za organizację całego procesu i to jest dla nas przeważające. Kolejna wojna z PiS-em może jedynie znów zdemobilizować ludzi, którzy wrócili do nas po wyborczym blamażu z maja. Rafał wzywał: ‘idziemy na wybory’ i tego się trzymajmy. Kapitał mamy wielki, a do jesieni całe starania mogą pójść jak w piach” – ocenił inny polityk z obozu PO.

 

W podobnym tonie, co powyżsi rozmówcy WP, wypowiedział się też przywódca PO, Borys Budka, który uważa, że zorganizowane przez PKW wybory będą legalne:

– „Weźmiemy udział w formule, która będzie zapewniała organizację przez PKW, a nie przez Jacka Sasina, jak to miało miejsce w przypadku wyborów kopertowych” .

Kierownictwo PO zdało sobie sprawę z tego, że granie na zwłokę i brak spójności, może doprowadzić do spadku poparcia dla Trzaskowskiego w sondażach.

Aktywność Grodzkiego na rzecz przesunięcia wyborów, w opinii liderów PO, może  zostać wykorzystana przez polityków PiS – prawicowcy najpewniej będą atakować ugrupowanie Budki za „destabilizowanie państwa” i wprowadzanie chaosu. Niemal pewne jest więc, że bojkot czerwcowych wyborów nie wchodzi w grę.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MirekStanisławMarekZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A tak w ogóle, to ktoś ogłosił, zgodnie, z Konstytucja, termin wyborow, czy coś przeoczyłam.?

Marek
Marek

Pan Marszałek Grodzki ma dobre instynkty, albo słucha mądrych ekspertów. Co więcej posiada cechę jaka bardzo ładnie wygląda u kogoś kto jest marszałkiem senatu, mianowicie niezależność i posiadanie własnych poglądów/zdania.

Bardzo dobry marszałek i polityk, jeśli dalej będzie chciał robić karierę w polityce i ta polityka go nie zniszczy/zmieni to może nawet wyrosnąć na wybitnego polityka jakich Polsce pilnie będzie potrzeba jeśli jeszcze kiedyś Polska zaistnieje.

Mirek
Mirek

Polska język trudna. Przecinek ciężko wstawić.

Stanisław
Stanisław

To bardzo dobrze, że Marszałek Senatu, kieruje się zasadami zawartymi w konstytucji a nie interesem partyjnym.