W Polsce smog wciąż ma się dobrze

Jest porozumienie w sprawie pakietu klimatycznego! Co na to nasz rząd i jego "orły" w Brukseli?

Na mapie walczącej o czyste powietrze Europy, Polska nadal zajmuje niechlubne miejsce.

W ubiegłym tygodniu poziom szkodliwych pyłów w niektórych miejscowościach przekroczył 1000 procent normy.

Ogłoszony przez rząd PiS Program Czyste Powietrze po zaledwie dwóch latach jakby stanął w miejscu. Zamiast zapowiadanej likwidacji 300 tys. „kopciuchów” rocznie, przez dwa lata wymieniono ich tylko 30 tys.

Mam nadzieję, że to tempo przyspieszy, bo w przeciwnym razie możemy zapomnieć o czystym powietrzu” – mówi Adam Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Działacze PAS apelują do rządu o przyśpieszenie programu i wprowadzenie do niego niezbędnych – według nich – modyfikacji. Najważniejsze z nich zostały zawarte w specjalnym liście do premiera:

1. Konieczne jest włączenie w dystrybucję programu banków oraz samorządów gminnych. Udział gmin w programie Czyste Powietrze jest niezmiernie ważny, gdyż są one znacznie bliżej beneficjentów, niż wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
2. Rząd powinien wesprzeć finansowo tworzenie gminnych punktów obsługi Programu Czyste Powietrze.
3. Wciąż brak funkcjonującego wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych – nie stworzono mechanizmu prefinansowania inwestycji dla tych osób. Brakuje wsparcia dla najbiedniejszych osób.
4. Brak powszechnej kampanii promującej program Czyste Powietrze. Ogłaszając program wart 100 mld zł i nie planując ciągłej kampanii informacyjnej, popełniono zasadniczy błąd.
5. Należy zapewnić finansowanie dla programu ze środków Funduszu Odbudowy oraz Funduszu Spójności. Według pierwotnych zapowiedzi Ministerstwa Klimatu na ten cel miało być zabezpieczonych 8 mld euro. Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat kwot, jakie rząd planuje przeznaczyć na program Czyste Powietrze z funduszy unijnych.
6. Brakuje rządowego programu wspierającego likwidację niskiej emisji w budynkach wielorodzinnych, w których wciąż kilkaset tysięcy lokali ogrzewanych jest przy użyciu pieców węglowych
„.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: krakow.wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
druh Marek
druh Marek
25 stycznia 2021 11:20

Smog szybko nie zniknie znad polskich miast i wsi, póki będą rządzić nami ignoranci i nieudacznicy pokroju Morawiecki lub wcześniejsza premierka Szydło. Natomiast kościół pod przewodnictwem starszych panów z Episkopatu Polski myślących jedynie o swoich dobrach doczesnych nie będzie krytykował rządu.

Juśka
Juśka
27 stycznia 2021 13:31

Aby sytuacja uległa poprawie należy zacząć od edukacji społeczeństwa w temacie jak wiele szkód wyrządza nam wszystkim nieekologiczne ogrzewanie. Kolejnym etapem według mnie powinno być większe dofinansownie do ekologicznych kotłów. Jedynie wymiana kopciuchów i zmiana paliwa może nam pomoc w osiągnięciu dobrej jakości powietrza, a za czym idzie większej zdrowotności. Osobiście sama z dofinansowaniem kupiłam ekologiczny i certyfikowany kocioł EEI PELLETS. Pozdrawiam