W poprzedniej kampanii Duda obiecał wojskowym wiele, wyszło….jak zawsze

Duda o „antypolskich” działaniach opozycji i jej „nieodpowiedzialności”

Musimy wzmacniać polski przemysł obronny. Silny prezydent musi być patronem tego typu działań” – mówił we wtorek w Radomiu kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Te słowa o silnym prezydencie powtórzył jeszcze we wczorajszej tzw. debacie prezydenckiej.

 

Jaki wpływ na przemysł obronny ma prezydent Rzeczpospolitej? Reguluje to Konstytucja w artykułach 126 i 134, czego obaj kandydaci są świadomi, jak również fatalnego stanu polskiego przemysłu zbrojeniowego.

W 2018 r. w Gdyni Duda obiecywał przyspieszenie w przemyśle. – Infrastruktura Marynarki Wojennej wymaga odbudowy. Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych obiecuję ludziom polskiego morza, że będę działał w tej sprawie – powiedział prezydent.

Koniec kadencji obecnego prezydenta pozwala na dokonanie pewnych podsumowań jego działalności, w tym oceny, jak spełnił dane w 2018 r. obietnice.

Do jego sukcesów – jak podaje money.pl – można zaliczyć zakup pierwszej partii Patriotów, wyrzutni Himars i F-35. Zakup 4 Black Hawków to kropla w morzy potrzeb. Niestety, to wszystko, a lista porażek jest znacznie większa.

 

Nie udało się ani zbudować, ani zakupić fregat, czyli okrętów bojowych. Jeśli chodzi o eksport, polska zbrojeniówka była w latach 2002-2007 na 16 miejscu. Potem następował sukcesywny spadek, by w latach 2015-19 osiągnąć 39 pozycję w świecie – jak podaje Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Zamiast samemu produkować, dokonuje się głównie zakupów, i to sprzętu przestarzałego. Zakłady PZL w Świdniku planują zwolnienia, ponieważ w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymali żadnego istotnego zamówienia rządowego. Szansę na budowę korwet straciły polskie stocznie, a marynarze pływają na 50-letnich okrętach, które można by już określić mianem zabytkowych. Polska rakieta Grom mogłaby być naszym hitem eksportowym, ale jako mało znana została zakupiona w znikomych ilościach.

Poprawa tej sytuacji leży jak najbardziej w możliwościach prezydenta RP. Może on aktywnie uczestniczyć w budowaniu strategii przemysłu obronnego i – podczas wizyt zagranicznych – promować polski przemysł, w tym zbrojeniówkę.

/ep/

Źródło:Money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antymoher
antymoher
18 czerwca 2020 14:54

T aaa,a pamiętacie jak duda w poprzedniej kampanii pławił się w bieli mundurków pielegniarek w Krakowie??????????????Jakie to były bajeczki o podwyżkach???????????????????

Zbyszek
Zbyszek
18 czerwca 2020 19:29

Błędem była rezygnacja z zakupu Mistrali po dolarze. Maciarewicz znalazł taką super promocję i co? Duda nie kupił. Myślę też, że można było wyposażyć WOT w broń elektromagnetyczną i rozpylacz mgły. I po dpzbrojeniu uderzyć na San Escobar. A co!