W przyszłorocznym budżecie Państwa zabraknie co najmniej 2 mld zł

W przyszłorocznym budżecie Państwa zabraknie co najmniej 2 mld zł

Ekonomiści prezydenta Andrzeja Dudy wyliczyli, że w przyszłorocznym budżecie zabraknie dwóch miliardów złotych, które przeznaczone miały zostać na zrealizowanie wszystkich obietnic rządu Morawieckiego. Jak się okazuje, luka w budżecie może być większa.

 

Do realizacji wszystkich obietnic rządu potrzebne są aż 42 miliardy złotych. A jest co finansować. Rządzący zakładają obniżenie stawki PIT, wprowadzenie zerowego PIT dla młodych, przyznanie „trzynastek” dla emerytów oraz „500 plus” na pierwsze dziecko.

W celu realizacji powyższych zadań, gabinet Morawieckiego zamierza m.in. ograniczyć VAT, zlikwidować OFE, zwiększyć akcyzę i uszczelnić składki CO2. To jednak i tak za mało. Do pełnego sfinansowania socjalnych obietnic brakuje dwóch miliardów.

 

W rozmowie z INNPoland.pl ekonomista Piotr Bielski z Santander Bank Polska przestrzega przed tym, że luka budżetowa może okazać się o wiele większa.

„Po pierwsze dlatego, że po dymisji minister Teresy Czerwińskiej zdecydowano o pewnej modyfikacji planowanych zmian podatkowych – mam tu na myśli obniżkę PIT z 18 do 17 proc. dla wszystkich zamiast wprowadzenia dodatkowego progu podatkowego, czy rozszerzenie grupy młodych objętych zerowym PIT-em, a to oznacza kilka miliardów złotych więcej po stronie wydatków” – przyznał Bielski.

„(…) może się okazać, że odsetek osób, które zdecydują się pozostać w »nowym IKE « będzie wyraźnie mniejszy niż rząd założył – a to może oznaczać kilka miliardów złotych mniej jednorazowych wpływów z »opłaty przekształceniowej« – dodał ekonomista.

Z kolei Aleksander Łaszek, specjalista z Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że wprowadzenie wszystkich obietnic populistycznego rządu, poskutkuje wyczerpaniem rezerw finansowych państwa. Tym samym rządzący zostaną zmuszeni do wprowadzenia nowych podatków.

/nt/

Źródło: innpoland.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
erwinek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
erwinek
erwinek

I tak trzymać , może wreszcie część społeczeństwa przejrzy na oczy i wywiozą pisowców na taczkach .