W rządzie brak spójnej wizji przed wizytą Mike’a Pompeo. W tle kwestia relacji Polski z Chinami

Ambasador USA w sprawie ataków TVP na TVN: „Priorytetem [dla TVN] wolność słowa i niezależne dziennikarstwo”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyruszył w podróż po państwach Europy, odwiedza m.in. Czechy, Słowenię, Austrię. 15 sierpnia w Warszawie Pompeo spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Tematem rozmów będzie m.in. nowa umowa ws. obronności i bezpieczeństwo sieci 5G.

 

W trakcie wizyty może dojść do podpisania wspólnej deklaracji USA i Polski o „bezpieczeństwie sieci 5G”, czyli o faktycznym wykluczeniu chińskich potentatów IT z budowy tej sieci w Polsce. Przypomnijmy: 5G to najnowsza, piąta generacja technologii mobilnej. Oferować ma niezawodność i znacznie wyższą wydajność sieci komórkowej. Szkopuł w tym, że z budowy tej sieci Amerykanie chcą wypychać Chińczyków. W jaki sposób? USA sprzeciwia się temu, aby chiński koncern Huawei dostarczał technologię do budowy 5G zarówno na swoim terytorium, jak i u sojuszników – w tym w Polsce. Amerykanie już zakazali wykorzystania jej w swoich sieciach telekomunikacyjnych, a teraz oczyszczają ją z chińskiego sprzętu i oprogramowania. Pompeo zadbać ma natomiast o lojalność europejskich sojuszników w tej kwestii.

Tymczasem w polskim rządzie zwiększa się rozdźwięk na tym tle. Gorącym zwolennikiem eliminacji chińskich firm z budowy sieci 5G w Polsce i Europie jest premier Mateusz Morawiecki. Dał temu dobitnie wyraz w artykule, opublikowanym w brytyjskim „Daily Telegraph”. Wskazywał w nim, że „mamy dwóch zaufanych europejskich dostawców” (czyli Nokię i Ericssona), a przestrzegał przed firmami „kontrolowanymi przez autorytarny reżim”.

 

Natomiast ewentualnego otwartego sporu z Chinami obawiają się szczególnie ministrowie rolnictwa i spraw zagranicznych. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) martwi się o to, że strona chińska ograniczy możliwości eksportowania polskiej żywności do Państwa Środka, a to rynek z ogromnym potencjałem. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, choć wartość polskiego eksportu do Chin ogółem nie jest wielka (wynosi 11,3 mld zł), to jednak stale rośnie. Z kolei szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz obawia się dyplomatycznego kryzysu z Pekinem. Ministrowie ci już sygnalizowali premierowi, że może to rzutować na wymianę handlową i relacje dyplomatyczne z Pekinem; do kolejnych rozmów z premierem w tej sprawie ma jeszcze dojść przed wizytą Pompeo w Warszawie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Sprawa jest tym bardziej kłopotliwa, że w MSZ trwają przygotowania do jesiennej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Teraz okazuje się, że w wypadku ochłodzenia na linii Pekin-Warszawa, może ona nie dojść do skutku. Spór wokół 5G jest, obok ryzyka nawrotu epidemii koronawirusa, będzie bardzo istotnym czynnikiem rzutującym na możliwość odbycia tej wizyty.

Równocześnie jednym z priorytetów obozu rządzącego jest przejęcie części wojsk USA (około tysiąca żołnierzy) wycofywanych z Niemiec. Jak informowała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher i szef MON Mariusz Błaszczak, tydzień temu zakończono negocjacje w tej sprawie.

mpm

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RafaponHerodAntypisZbyszekAntyKaczor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AntyKaczor
AntyKaczor

Kiedyś byliśmy pod radzieckim kapciem. Zatęskniliśmy za tą sutuacją i mamy nad sobą kapeć zza oceanu.

Zbyszek
Zbyszek

Nie bardzo możemy stawiać się Chinom. Niedługo UE i USA nałożą sankcje na Polskę i tylko z Chin będziemy mogli kupować.

HerodAntypis
HerodAntypis

Jeśli olejemy chińskie 5G to kupimy pięć razy droższe amerykańskie. Śmieszny jest argument o nie wspieraniu chińskiego reżimu. Szkoda, że Białoruś nie ma 5G, też byśmy od nich nie kupili aby zadowolić trampka.

Rafapon
Rafapon

Duduś na tym zdjęciu wygląda tak, jakby przepraszał, że nie uklęknął przed tą babą.