W TVP „wygumkowano” jednego z przywódców powstania w getcie Marka Edelmana

Pycha maszeruje o krok przed upadkiem a TVP łże

– „Ale to jest naprawdę sztuka zrobić materiał o powstaniu w getcie warszawskim i nie wspomnieć o Marku Edelmanie – gratulacje dla „Wiadomości” – napisała na Twitterze dziennikarka „Gazety Wyborczej” Estera Flieger. Wczoraj minęła 76 lat od dnia, kiedy żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. – „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Przez blisko miesiąc w warszawskim getcie trwała nierówna walka z nazistami. Spośród żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej powstanie przeżyło kilkudziesięciu. Większość z nich jednak nie doczekała końca wojny, zginęli walcząc w oddziałach partyzanckich, w Powstaniu Warszawskim lub zostali wydani Niemcom. Wojnę przeżyło tylko kilku, w tym dwaj członkowie dowództwa ŻOB – Icchak Cukierman i właśnie Marek Edelman.

Po wojnie Edelman działał w opozycji demokratycznej w PRL. W stanie wojennym został internowany. W III RP tez angażował się politycznie – był członkiem Unii Wolności. Wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o rządach braci Kaczyńskich w latach 2005-07. Marek Edelman zmarł w 2009 r.

– „Nie ma co dziwić się w tych czasach. Solidarność bez L. Wałęsy, to i Getto bez M. Edelmana. Tak zakłamuje się historię na naszych oczach, za naszego życia”; – „Jeszcze trochę to powiedzą, że w Powstaniu w Getcie Warszawskim brał udział prezydent Kaczyński. PiS najchętniej w całej historii Polski umieściliby prezydenta Kaczyńskiego”; – „Ochhh, małe przeoczenie. Nie wspomnieli też o dwóch innych przywódcach powstania: Mateuszu Morawieckim (lat 11) i Jarosławie Kaczyńskim (lat 30)” – komentowali internauci.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kimi
Kimi
20 kwietnia 2019 16:11

Co za obrzydliwa kreatura! Tych, co już nie żyją, ale go krytykowali też trzeba wymazać z historii? A Kurski to glista totalna.

Anda
Anda
21 kwietnia 2019 10:59
Reply to  Kimi

Jak to, naprawdę nie pamiętacie? Przywódcą powstania był Bohaterski Prezes. W opasce na czole, z gołą klatą i z cygarem w zębach walił do szkopów z karabinu maszynowego kładąc ich setkami. Gdy już zrobił swoje, odpoczywał przez kilkanaście miesięcy, a następnie sam wybuchł Powstanie Warszawskie Jeśli pis wygra wybory, za rok TVP taki właśnie materiał przygotuje z okazji rocznicy.

Waldemar
Waldemar
21 kwietnia 2019 21:32

Jasne. Nie było Wałęsy, Mazowieckiego, Kuronia, Geremka, Bartoszewskiego, gen. „Motyla”, Edelmana. Kto kontroluje przeszłość , kontroluje przyszłość.

Rafal P
Rafal P
22 kwietnia 2019 17:04

Przyjdzie czas, gdy i Kaczki-Kartofle zostaną wygumkowane z historii. Chyba że JarKacz zostanie dokooptowany do Hitlera i Stalina.

Adam Jerzy
Adam Jerzy
22 kwietnia 2020 20:00
Reply to  Rafal P

z całym dla Pana szacunkiem, bardzo serdecznie proszę bez aż tak wzmożonej polityką przesady. Przykro mi zwracać Panu uwagę, Niestety – z przykrością – muszę. gumkowanie kogokolwiek z historii uważam z błąd . Gumkowanie Pana Marka Edelmana jest błędem hańbiącym tych, którzy coś tak wstrętnego zrobili. Ohyda.

Jabis
Jabis
23 kwietnia 2019 04:37

Debilstwo bulteriera szczytuje? Szuja nigdy szują nie przestanie być. A słać pytania do DZĄDZĄCYCH! Na forach i bezpośrednio. Adresy mailowe są przecież dostępne. Nie pomogą … ale chociaż PODZAŹNIĄ.

Witold
Witold
23 kwietnia 2019 10:32

Dziwne. Spotkałem się z tym samym w Izraelu. Człowiek, którego poważam powiedział, że Edelmana nie zna. Kłamał i tego nie ukrywał. Może to wyraża negatywny stosunek Żydów sjonistów do żydowskich ruchów socjalistycznych i antysjonistycznych i generalnie do ludzi związanych z Bundem. Ale nasi rządzący by tak krok krok ze sjonistami?. Wow! To coś nowego.

Jurek
Jurek
20 kwietnia 2020 00:24
Reply to  Witold

W Izraelu czci się głównie pamięć ŻZW. Trudno oczekiwać, że w jakimkolwiek kraju ktoś będzie fetować osobę która była przeciwnikiem państwa.

Danuta
Danuta
20 kwietnia 2020 14:43

A nie dosxli jeszcze do tego że powstanie w Getcie zrobili Polacy – tylko nie wiem czy z JK czy MM na czele? Naprawdę trak człowieka szlafi…

przemysław
przemysław
20 kwietnia 2020 23:39
Reply to  Danuta

A niby kim byli Żydzi walczacy w getcie, niemcami , czechami rosjanami czy Polakami? Obywatelami państwa polskiego pochodzenia zydowskiego. Nie byli obywatelami izraela bo taki twór państwowy wtedy nie istniał, Byli Polakami obywatelami kraju który przyjał ich przadków kiedy represjonowano ich w niemal całej Europie.

Adam Jerzy Kozłowski
Adam Jerzy Kozłowski
22 kwietnia 2020 20:04
Reply to  Danuta

Pani Danuto, owszem TVP postąpiła ohydnie. Ale zbyt łatwe nawiązania polityczne i ataki ad personam uważam za przesadne i niepotrzebne. Żeby nie powiedzieć ostrzej – bardzo tu nie na miejscu i niepoważne.

Tomasz
Tomasz
20 kwietnia 2020 21:35

Życiorys Marka Edelmana, bliskiego przyjaciela mojego ojca, był znacznie bogatszy i skomplikowany niż zmieściło się w tej notce.