W TVP „wygumkowano” jednego z przywódców powstania w getcie Marka Edelmana

W TVP „wygumkowano” jednego z przywódców powstania w getcie Marka Edelmana

– „Ale to jest naprawdę sztuka zrobić materiał o powstaniu w getcie warszawskim i nie wspomnieć o Marku Edelmanie – gratulacje dla „Wiadomości” – napisała na Twitterze dziennikarka „Gazety Wyborczej” Estera Flieger. Wczoraj minęła 76 lat od dnia, kiedy żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. – „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Przez blisko miesiąc w warszawskim getcie trwała nierówna walka z nazistami. Spośród żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej powstanie przeżyło kilkudziesięciu. Większość z nich jednak nie doczekała końca wojny, zginęli walcząc w oddziałach partyzanckich, w Powstaniu Warszawskim lub zostali wydani Niemcom. Wojnę przeżyło tylko kilku, w tym dwaj członkowie dowództwa ŻOB – Icchak Cukierman i właśnie Marek Edelman.

Po wojnie Edelman działał w opozycji demokratycznej w PRL. W stanie wojennym został internowany. W III RP tez angażował się politycznie – był członkiem Unii Wolności. Wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o rządach braci Kaczyńskich w latach 2005-07. Marek Edelman zmarł w 2009 r.

– „Nie ma co dziwić się w tych czasach. Solidarność bez L. Wałęsy, to i Getto bez M. Edelmana. Tak zakłamuje się historię na naszych oczach, za naszego życia”; – „Jeszcze trochę to powiedzą, że w Powstaniu w Getcie Warszawskim brał udział prezydent Kaczyński. PiS najchętniej w całej historii Polski umieściliby prezydenta Kaczyńskiego”; – „Ochhh, małe przeoczenie. Nie wspomnieli też o dwóch innych przywódcach powstania: Mateuszu Morawieckim (lat 11) i Jarosławie Kaczyńskim (lat 30)” – komentowali internauci.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Adam Jerzy KozłowskiAdam JerzyprzemysławTomaszDanuta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kimi
Kimi

Co za obrzydliwa kreatura! Tych, co już nie żyją, ale go krytykowali też trzeba wymazać z historii? A Kurski to glista totalna.

Anda
Anda

Jak to, naprawdę nie pamiętacie? Przywódcą powstania był Bohaterski Prezes. W opasce na czole, z gołą klatą i z cygarem w zębach walił do szkopów z karabinu maszynowego kładąc ich setkami. Gdy już zrobił swoje, odpoczywał przez kilkanaście miesięcy, a następnie sam wybuchł Powstanie Warszawskie Jeśli pis wygra wybory, za rok TVP taki właśnie materiał przygotuje z okazji rocznicy.

Waldemar
Waldemar

Jasne. Nie było Wałęsy, Mazowieckiego, Kuronia, Geremka, Bartoszewskiego, gen. „Motyla”, Edelmana. Kto kontroluje przeszłość , kontroluje przyszłość.

Rafal P
Rafal P

Przyjdzie czas, gdy i Kaczki-Kartofle zostaną wygumkowane z historii. Chyba że JarKacz zostanie dokooptowany do Hitlera i Stalina.

Adam Jerzy
Adam Jerzy

z całym dla Pana szacunkiem, bardzo serdecznie proszę bez aż tak wzmożonej polityką przesady. Przykro mi zwracać Panu uwagę, Niestety – z przykrością – muszę. gumkowanie kogokolwiek z historii uważam z błąd . Gumkowanie Pana Marka Edelmana jest błędem hańbiącym tych, którzy coś tak wstrętnego zrobili. Ohyda.

Jabis
Jabis

Debilstwo bulteriera szczytuje? Szuja nigdy szują nie przestanie być. A słać pytania do DZĄDZĄCYCH! Na forach i bezpośrednio. Adresy mailowe są przecież dostępne. Nie pomogą … ale chociaż PODZAŹNIĄ.

Witold
Witold

Dziwne. Spotkałem się z tym samym w Izraelu. Człowiek, którego poważam powiedział, że Edelmana nie zna. Kłamał i tego nie ukrywał. Może to wyraża negatywny stosunek Żydów sjonistów do żydowskich ruchów socjalistycznych i antysjonistycznych i generalnie do ludzi związanych z Bundem. Ale nasi rządzący by tak krok krok ze sjonistami?. Wow! To coś nowego.

Jurek
Jurek

W Izraelu czci się głównie pamięć ŻZW. Trudno oczekiwać, że w jakimkolwiek kraju ktoś będzie fetować osobę która była przeciwnikiem państwa.

Danuta
Danuta

A nie dosxli jeszcze do tego że powstanie w Getcie zrobili Polacy – tylko nie wiem czy z JK czy MM na czele? Naprawdę trak człowieka szlafi…

przemysław
przemysław

A niby kim byli Żydzi walczacy w getcie, niemcami , czechami rosjanami czy Polakami? Obywatelami państwa polskiego pochodzenia zydowskiego. Nie byli obywatelami izraela bo taki twór państwowy wtedy nie istniał, Byli Polakami obywatelami kraju który przyjał ich przadków kiedy represjonowano ich w niemal całej Europie.

Adam Jerzy Kozłowski
Adam Jerzy Kozłowski

Pani Danuto, owszem TVP postąpiła ohydnie. Ale zbyt łatwe nawiązania polityczne i ataki ad personam uważam za przesadne i niepotrzebne. Żeby nie powiedzieć ostrzej – bardzo tu nie na miejscu i niepoważne.

Tomasz
Tomasz

Życiorys Marka Edelmana, bliskiego przyjaciela mojego ojca, był znacznie bogatszy i skomplikowany niż zmieściło się w tej notce.