W ub.r. służby podsłuchiwały i sprawdzały bilingi na potęgę

W ub.r. służby podsłuchiwały i sprawdzały bilingi na potęgę

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz prokurator generalny przekazali do parlamentu sprawozdania ws. wykorzystania przez służby kontroli operacyjnej.

Minister Mariusz Kamiński podał, że w ub.r. policja zarejestrowała rekordowe 10 155 wniosków o użycie kontroli operacyjnej. Zbigniew Ziobro poinformował natomiast o inwigilowaniu przez polskie służby 6 384 osób. Często sięgano też po „dane telekomunikacyjne” (m.in. bilingi) Polaków. Ziobro podaje, że w ub.r. zrobiono to 1 546 326 razy. Ponadto 24 959 razy sięgnięto po „dane internetowe”.

 

Wszystkie wymienione wcześniej czynności wykonano więc więcej razy niż w 2019 r.

Co ciekawe, odnotowano niewielkie wykorzystanie „Pegasusa”, który zakupiło CBA. Według Ziobry, CBA zastosowało w ub.r. kontrolę operacyjną wobec 295 osób, co oznacza spadek w porównaniu z 2019 r., kiedy były to 382 osoby.

W przypadku ABW liczba podsłuchiwanych prawię się nie zmieniła.

O podsłuchy nie wnioskowały z kolei SOP i Biuro Nadzoru Wewnętrznego MSWiA. Jeden z informatorów TVN 24 nie wierzy jednak w oficjalne dane. Mówi: „W naszym środowisku mało kto wierzy, że BNW nie stosowało podsłuchów. Prawdopodobnie te, które stosuje, zlecane są do realizacji przez Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. W efekcie wykazuje je policja, a nie BNW”.

 

„Wiemy doskonale, że główny ich wysiłek to bieżąca kontrola nad tym, co piszą policjanci, strażacy i pogranicznicy w swoich mediach społecznościowych. Jeśli ktoś puścił dalej mema drwiącego z premiera albo kogokolwiek z PiS, to nie awansuje i nie otrzyma odznaczenia” – dodał jeszcze inny policjant.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Warto odnotować, że liczba podsłuchów rośnie, choć spada liczba przestępstw…

/nt/

Źródło: tvn24.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antykaczor
Antykaczor
28 lipca 2021 17:13

Ktoś jest zdziwiony? Pytanie tylko czy te dane są prawdziwe.

Marek
Marek
28 lipca 2021 18:56

Znaleźli tych, którzy wysyłali bombowe maile do biur PO? Pytanie retoryczne.

malgoska
malgoska
28 lipca 2021 20:38

Nie musicie mnie podsłuchiwać. Powiem, co wiem: ***** ***.

Rafapon
Rafapon
28 lipca 2021 22:32

Nie współczuję podsłuchiwanym politykom. Jeśli ma się do przekazania komuś coś, czego nikt inny wiedzieć nie powinien, to są na to inne sposoby niż telefon, czy SMS. Najprostszy sposób to umówić się na piwo. Byle nie u Sowy. Są też bardziej wyrafinowane metody, ale to nie dla takich tępaków jak polscy politykierzy.