W USA piszą o honorowaniu hitlerowskich kolaborantów przez polskie władze

Czy państwo PiS ukrywa kiepski stan gospodarki przed wyborami prezydenckimi?

Politycy PiS pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy celebrowali w niedzielę 75-lecie powstania Brygady Świętokrzyskiej. Jednostka ta w czasie II wojny światowej kolaborowała z hitlerowcami i mordowała żołnierzy o komunistycznych poglądach, o czym świadczą ustalenia licznych historyków. Ten fakt nie umknął uwadze dziennikarzom słynnego „The New York Times”.

 

Amerykański dziennik zauważył, że „polscy urzędnicy dołączyli do weteranów wojennych, aby oddać hołd podziemnym siłom z czasów II wojny światowej, które pod koniec wojny współpracowały z nazistowskimi siłami niemieckimi w ich walce z komunistami”. Zdaniem tego jednego z najbardziej opiniotwórczych periodyków na świecie, jest to przedwyborczy ukłon PiS w stronę skrajnie prawicowego elektoratu. Trudno im jednak zrozumieć tę kalkulację. Wszakże to nikt inny, jak właśnie Andrzej Duda niemal całe swoje wystąpienie podczas niedawnej konferencji prasowej przed Białym Domem poświęcił wyjaśnianiu, kto był agresorem, a kto ofiarą podczas II wojny światowej. Nie wspominał jednak, że potem będzie patronował tym, którzy współpracowali z wrogiem.

To jednak nie wszystko. – To wam Amerykanie pozwolili nosić na mundurach oznaki przysługujące wojskom sprzymierzonym amerykańskim. Można powiedzieć, że to wy byliście pierwszymi żołnierzami NATO – powiedział o żołnierzach Brygady Świętokrzyskiej podczas uroczystości w Warszawie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

„NYT” nie omieszkał skomentować także i tej wypowiedzi. Według dziennika „przedstawiciel weteranów próbował zaprzeczyć podczas niedzielnych obchodów ustaleniom historyków, że Brygada Świętokrzyska współpracowała z nazistami”. Przypomniał jednak również, że przed uroczystością kombatanci i przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej wysłali do prezydenta Dudy list, w którym wyrazili swoje niezadowolenie z jego patronatu nad uroczystością. Stwierdzili w nim, że zdziwiła i zasmuciła ich decyzja głowy państwa.

Historyk Andrzej Friszke nie ma wątpliwości, że patronat prezydenta Dudy i wypowiedzi Kasprzyka w odniesieniu do Brygady Świętokrzyskiej świadczą o ich braku elementarnej wiedzy historycznej, a przede wszystkim są szkodliwe z punktu widzenia polskiego interesu narodowego.

Prowadzą bowiem do budowy dwuznacznego obrazu Polski i jej roli w trakcie II wojny światowej, gdyż „nie można akceptować współpracy z Niemcami i jednocześnie mówić, że się było częścią obozu alianckiego” – ubolewa prof. Friszke w rozmowie z „GW”.

mpm

Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Dan
13 sierpnia 2019 10:05

Większego steku bzdur i antypolskiej nawalanki juz dawno nie czytałem.

Marek
Marek
13 sierpnia 2019 11:28
Reply to  Dan

Pokusisz się o rozwinięcie, jakieś argumenty, obalenie argumentów z artykułu czy w ogóle cokolwiek poza pisowskimi hasełkami o „steku bzdur” i „antypolskiej narracji (czy to miała nawalanka znaczyć)”?

Andrzej Kryński
Andrzej Kryński
13 sierpnia 2019 19:08
Reply to  Marek

Panie Marku, w artykule nie ma ani jednego argumentu, więc trudno z tymi bzdurami dyskutować. Cyt.”Historycy ustalili” to manipulacja dopóki nie poda się nazwisk historyków i linków do materiałów źródłowych. Natomiast ustalenia historyków IPN w tym wymienionych w artykule są ogólnie dostępne na stronach Instytutu.
Autor artykułu zakłada jednak, że nikt się nie będzie przemęczał wertowaniem danych źródłowych.
Wypowiedź prof Friszke nie jest wolna od osobistego kontekst, bowiem stracił pracę w IPN. Nie chcę też przesądzać, ale nie przypominam sobie by prowadził jakąś konkretną kwerendę, badania w temacie BŚ. Owszem jest świetnym publicystą, mam dwie z Jego książek, ale ani alfą ani omegą.

Marek
Marek
14 sierpnia 2019 12:56

Odpowiedzi się nie spodziewałem, a odpowiedź merytoryczna na poziomie to już prawdziwy szok. Za to Panu dziękuję i gdyby zamiast wypowiedzi Dana pojawiła się Pana wypowiedź byłoby po stokroć lepiej, ponieważ ma pan dużo racji.

Pod względem opinii odnośnie BŚ ten artykuł nie jest bardzo słaby, ale jego główna część to informacja o tym jak to wydarzenie zostało przedstawione przez NYT i tutaj chyba Pan nie zaprzeczy, że Andrzej Duda objął wydarzenie patronatem, że kombatanci i przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej wyrazili swoje niezadowolenie itd. .
Co do samej BŚ sam znam tylko ogólniki i mógłbym się zgodzić, że działania tej jednostki nie są tak jasne i jednoznaczne jak jedna czy druga strona by chciała, mając jednak do wyboru opinie i badania
prof. Jan Żaryna a prof. Rafała Wnuka wybieram tego drugiego.
Na zakończenie słówko o IPN, w mojej ocenie ta organizacja zatraciła wszelkie cechy obiektywizmu stając się narzędziem obecnego rządu do siania nowej wizji historii a w rzeczywistości zwykłej propagandy. Opieram się głównie na zachowaniu pracownika IPN Piotra Szubarczyka w gminy Czarne, gdy usiłował „przekonać” mieszkańców do postawienia pomnika gloryfikowanych przez pis żołnierzy wyklętych. Więc w tym kontekście zwolnienie prof Friszke z IPN dodaje profesorowi wiarygodności.

Takie jest moje zdanie, ale jednocześnie temat BŚ jest dla mnie bardzo mało istotny i gdyby nie bezpostaciowa wypowiedź Dana i podobnych w ogóle bym się nie odzywał.

precz z pisem
precz z pisem
13 sierpnia 2019 17:32
Reply to  Dan

Brak słów na skomentowanie takiego trolla!

Jarek
Jarek
13 sierpnia 2019 10:42

Początkowo myślałem, że Dudzie się po prostu brygady pomieszały. Co nie byłoby dziwne, w sumie ten prezydent to jedno wielkie pasmo wpadek i lapsusów. Ale teraz idą w zaparte. Więc albo „ani kroku w tył” i udajemy, że tak miało być albo faktycznie przedwyborczy ukłon w stronę nazioli. I znów – jak się nie obrócić duda zawsze z tyłu…

Historyk
Historyk
13 sierpnia 2019 14:19
Reply to  Jarek

Proszę nie powielać kłamstw o Brygadzie

Marek
Marek
13 sierpnia 2019 19:06
Reply to  Historyk

Proszę pokazać prawdę o brygadzie z odniesieniami do badań historyków, nie swoich tylko prawdziwych historyków z autorytetem i uznaniem najlepiej międzynarodowym.

Kuba
Kuba
13 sierpnia 2019 20:27
Reply to  Historyk

To podaj prawdę, chętnie poczytamy.

Historyk
Historyk
14 sierpnia 2019 12:30
Reply to  Kuba

Jakbyś lemingu jeden z drugim przewinęli niżej to są tam podane konkretne źródła historyczne, ale wiadomo, że lemingi wolą nie widzieć prawdy bo ta w oczy kole

Marek
Marek
14 sierpnia 2019 19:39
Reply to  Historyk

Znów przeniesienie tak częste u pisowskich fanatyków i kacyków, czyli zarzucanie innym tego co sami robią.
Widziałem ten post leminga pisowskiego 2 wrzucone książki Czemu akurat te? a nie
prof. Żaryna, który nie przemilcza wątpliwych działań i decyzji BŚ choć stara się je usprawiedliwiać,
A czemu nie artykuły, opinie czy książki prof. Rafała Wnuka?
Pytanie czemu przytoczony został taki a nie inny dobór pozostawię w zawieszeniu. Znając dokonania tego użytkownika, każdy odpowie sobie sam.

Historyk
Historyk
15 sierpnia 2019 16:37
Reply to  Marek

Jednak typowy kodziarz jest typowy, używa pojęć psychologicznych bez zrozumienia, posługuje się danymi bez zrozumienia, podaje wydarzenia historyczne ale nic z nich nie rozumie, kiedy podać mu konkrety na tacy to zamiast podać swoje argumenty to jak ten gołąb grający w szachy przewraca figury i odchodzi przekonany o zwycięstwie

Zwinka
Zwinka
13 sierpnia 2019 10:55

Atmosfera w kraju zrobiła się obrzydliwa.

Marek
Marek
13 sierpnia 2019 13:52

I znowu sukces polityki historycznej PiS, na miarę ustawy no karaniu za „polskie obozy śmierci”. Po żołnierzach wyklętych mamy kolejnych „bohaterów” PiS-owskiej propagandy. Kiedy Duda ustanowi święto Brygady Świętokrzyskiej? Kiedy zmiany w programie nauczania historii? Kiedy wysyp pomników i kiedy będą nazywać imieniem brygady ulice i szkoły! To dopiero będą patroni słuszni narodowo-katoliccy!

Historyk
Historyk
13 sierpnia 2019 14:23

Brak znajomości historii przez murikanów to nic nowego. Doedukujcie się:
Czesław Brzoza „Od Miechowa do Coburga…”
Marek Jan Chodakiewicz „Narodowe Siły Zbrojne. Ząb przeciw dwóm wrogom”

hmmm
hmmm
13 sierpnia 2019 17:30

To kolejne i niezwykle zasmucające potwierdzenie faktu profaszystowskich sympatii najwyższych władz i urzędników podłej zmiany, W tym kontekście wyraźniej rysuje się to mniej czy bardziej otwarte popieranie bojówek nazistowskich i neofaszystowskich.

Andrzej Kryński
Andrzej Kryński
13 sierpnia 2019 19:01

Ktoś tu łże jak pies. Nie oceniam, czy historycy IPN, czy powtarzający bolszewicką czarną legendę.
Amerykanie dokonali sprawdzenia polskiej jednostki pod względem kontrwywiadowczym, uznając ją za jednostkę niekolaborującą z Niemcami, uznali ją jako jednostkę aliancką. Brygada była jedyną polską jednostką, która uzyskała od Amerykanów w maju 1945 roku prawo do noszenia odznak jednostek amerykańskich oraz broni.

Barbara
Barbara
14 sierpnia 2019 17:48

Prof powinien się leczyć. Opozycja niedługo pogrąży nawet samych więźniów obozów koncentracyjnych , aby osiągnąć sukces. WSTYD WSTYD WSTYD !

Marek
Marek
14 sierpnia 2019 22:24

Kolejny atak minusujących botów uruchomiony. Przynajmniej pozwala to rozpoznać kto należy do pisowskiej grupy propagandowej lub pisowskich sympatyków fanatyków.