W Warszawie policja zaaresztowała projektor, by zablokować projekcję filmu braci Sekielskich (film)

Policja ma rozkaz tropienia pokazów filmu braci Sekielskich –

Gdy w poniedziałek wieczorem organizatorzy publicznej projekcji filmu braci Sekielskich chcieli wyświetlić „Tylko nie mów nikomu” na fasadzie budynku przylegającego do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, policja uniemożliwiła przedsięwzięcie.

Zajęła projektor – przed sprzętem ustawiło się kilku funkcjonariuszy, uniemożliwiając pokazanie dokumentu, przedstawiającego przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. „Tak wyglądała projekcja filmu, który miał pokazać prawdę o kościele, a skończyło się aresztowaniem rzutnika” – skomentował wydarzenie lider Wiosny, Robert Biedroń, któremu towarzyszyła posłanka tego ugrupowania, Joanna Scheuring-Wielgus.

Projektor zabrano w oparciu o art. 63a Kodeksu wykroczeń, który trudno nazwać w tym konkretnym wypadku adekwatną podstawa prawną.

Jak czytamy w portalu Fakt.pl, przepis ten stwierdza, że „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. Ponieważ zaś – jak informowała policja – administrator budynku nie wyraził zgody na projekcję na fasadzie, prawo własności stało się wygodnym narzędziem cenzury.

Biedroń zapowiedział, że podobne projekcje będzie organizował w całej Polsce. – Polacy zobaczyli prawdę. Możecie aresztować miliony rzutników, ale prawdy nie aresztujecie – powiedział. To kolejny przypadek blokowania projekcji pod jakimkolwiek pretekstem.

W gdańskim Domu Harcerza w niedzielę odwołanie pokazu wyjaśniono poważną awarią sprzętu. Natomiast w poniedziałek na murach posesji abp Sławoja Leszka Głódzia przy ul. Brzegi 51 w Gdańsku film udało się wyświetlić przy drugim podejściu.

mpm

Źródło: fakt.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jantarparagraf22JabisPiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Aresztowanie projektora przypomina mi aresztowanie misia i krasnoludków we Wrocławiu pod koniec lat 80., gdy swoje happeningi organizował „major” Fydrych. Reżim PiS-owski wyraźnie wchodzi w schyłkową fazę.

Jantar
Jantar

No proszę, w Polsce PiS przy pomocy policji próbuje blokować publiczne pokazy filmu, żadna stacja zapewne do emisji też go nie kupi i tylko czekam, kiedy Episkopat zgłosi do YouTube naruszenie praw autorskich (RODO – nazwiska hierarchów pojawiające się w filmie bez ich zgody oraz obrazę uczuć religijnych katolików) wraz z żądaniem zablokowania filmu na serwisie. Jeśli nawet nie sam Episkopat to prokurator Ziobro pod pretekstem, że jest to „dowód w sprawie i nie może być publiczny”. A z drugiej strony na forum.media2.pl podają, że dokument bije rekordy wyświetlania w całej Europie: – 1. miejsce w Norwegii, – 2. miejsce… Czytaj więcej »

paragraf22
paragraf22

Sekielski w rozmowie z Tomaszem Lisem stwierdził, że licencji na wyświetlanie filmu udzieli każdej chętniej stacji ZA DARMO.

Jantar
Jantar

Znakomicie! Co na to nasze stacje? Bo najwięksi nadawcy europejscy na pewno ustawią się w kolejce 🙂

Jantar
Jantar

Portal natemat.pl podaje cytując braci Sekielskich, że zgłosiło się kilka stacji, ale dla dobra negocjacji nie podają które. Główni nadawcy w Polsce milczą. Szczerze wątpię, że którakolwiek stacja polska wyemituje ten dokument. Jeśli już to chyba najbardziej prawdopodobny jest TVN24 – ostatnio prezentują sporo programów własnych na ten temat (w Czarno na białym sprawa Jankowskiego np.).

Jabis
Jabis

Policja, a właściwie pis-milicja, startuje w wyborach do PE. Nagłośnić to w całej Europie!