W Wysowej-Zdroju nie postawią dwumetrowego pomnika Janowi Szyszce

W Wysowej-Zdroju nie postawią dwumetrowego pomnika Janowi Szyszce

Z inicjatywy Fundacji dla Niepodległej do urzędu gminy w Uściu Gorlickim wpłynął wniosek o postawienie dwumetrowej figury ministra Szyszki na terenie parku w Wysowej-Zdroju. Na pomysł takiego uhonorowania byłego ministra środowiska wpadła grupa nadleśniczych, tworzących wspomnianą Fundację, którzy „zajmują się wznoszeniem i utrzymywaniem m.in. monumentów upamiętniających odzyskanie niepodległości i postaci ważnych dla kraju i leśnictwa w Polsce.”

 

Początkowo wójt gminy, Zbigniew Ludwin, poparł projekt postawienia pomnika, a uzasadnieniem dla tej decyzji miała być niegdysiejsza wizyta Szyszki w gminie i jego powiązania z łowiectwem. „Nie widzę żadnych przeszkód, wręcz przeciwnie, same korzyści. Chodzi o współpracę z nadleśnictwami. Będziemy rozmawiać nad patronatem nad parkiem w Wysowej, chcemy dyskusji o oświetleniu fontanny, dobrze nam się współpracuje w zakresie budowy lokalnych dróg” – mówił zaledwie kilka dni temu wójt.

Jednak po upublicznieniu zamiaru postawienia pomnika Janowi Szyszce w „Wyborczej” i fali krytyki, jaka spadła na gminę, wójt zrezygnował z pomysłu uhonorowania byłego ministra w rządzie PiS. „Mając na uwadze szeroki odzew społeczny, jaki wywołała inicjatywa Fundacji dla Niepodległej, postanowiłem o pozostawieniu wniosku fundacji bez dalszego biegu, o czym powiadomiłem wnioskodawców” – powiedział w piątek Zbigniew Ludwin.

 

Jak udało się ustalić dziennikarzom „Wyborczej” Fundacja dla Niepodległej nie zamierza zrezygnować z realizacji swojego projektu i szuka nowego miejsca, tym bardziej, że dwumetrowy pomnik Jana Szyszki jest już odlany.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: krakow.wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
20 lutego 2021 15:55

A postawcie mu ten pomnik na prywatnej posesji, przed jego słynną „stodołą”, najdroższą w całej Polsce. Jeszcze kapliczkę i będzie nowe miejsce kultu pielgrzymkowego.

HerodAntypis
HerodAntypis
21 lutego 2021 11:33
Reply to  Janina

Przybędzie nam Matka Boska Stodolna?

Janka
Janka
20 lutego 2021 15:59

Może w puszczy Białowieskiej?

Antykaczor
Antykaczor
20 lutego 2021 19:37

Każdy skwerek ogołocony z drzew, każdy wycięty kawał lasu, puszczy czy inego obszaru chronionego jest swoitym pomnikiem tego pana. Szkoda kasy na spiż lub granit. Jeśli już pomnik to Szyszko z piła spalinową w ręku. Na skraju Puszczy Bialowieskiej. Memento dla pokoleń.

Zbyszek
Zbyszek
20 lutego 2021 19:45

No gdzie? Szyszce dwumetrowy pomnik? On zasługuje najwyżej na pomnik o gabarytach przeciętnego kornika drukarza.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
20 lutego 2021 22:16

Aj, smuteczek! Proponuję postawić ów monument na platformie i jeździć po kraju z pomnikiem obwoźnym. Zwłaszcza tam, gdzie wciąż sterczą kikuty wyciętych drzew. A jest takich miejsc bardzo dużo, więc jeździłby tak bardzo długo, jak wyrzut sumienia.

Włodzimierz
Włodzimierz
21 lutego 2021 07:43

Olać ten pomnik odlany!

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
22 lutego 2021 12:45

Proponuję instalację artystyczną składającą się z setek butelek po alkoholach – od czyściochy po Janka Wedrowniczka i koniaki. Gdzieś z boku bańka po samogonie. To wszystko na obciętych pniach drzew. I napis: Janowi Szyszce za zasługi dla zwiększania podatku akcyzowego