Wałbrzych uchwala obowiązkowe szczepienia w mieście. „Czas by zrobić to samo w całej Polsce”

Wałbrzych uchwala obowiązkowe szczepienia w mieście. „Czas by zrobić to samo w całej Polsce”

Tak to jest, gdy prezydentem miasta jest lekarz. Roman Szełemej, bo o nim tu mowa, apeluje do ministra zdrowia, by Covid-19 wpisać na listę chorób zakaźnych. „Nie wiem, dlaczego dotąd tego nie zrobiono” – komentuje.

 

W Wałbrzychu zostało zaszczepionych100 tys. osób, czyli prawie tyle, ile mieszka w mieście. Gdyby to byli tylko wałbrzyszanie, byłoby już po epidemii. „A za chwilę będziemy mieli kolejny problem: więcej niż 50 procent Polek i Polaków deklaruje, że się nie zaszczepi” – mówi dr Szełemej.

W mieście akcja szczepień trwa od stycznia. Celem było jak najszybsze zaszczepienie wszystkich, „byśmy szybko, jak się da, o tym nieszczęściu, które nazywa się pandemią, zapomnieli. Ale system… nie pozwala na takie swobodne traktowanie wyzwania, komu te szczepionki mają być przeznaczone. Rejestrują się u nas ludzie z całej Polski i z całej Polski przyjeżdżają”.

Punkt szczepień Stara Kopalnia jest sławny na całą Polskę. To tutaj przyjęły pierwszą dawkę Maryla Rodowicz czy znana pisarka Joanna Bator. Był to pierwszy w Polsce punkt szczepień masowych. Tutaj uczyli się organizacji takich punktów prezydenci Rafał Trzaskowski, Jacek Jaśkowiak z Poznania czy prezydent Wrocławia – Jacek Stryk.

 

Ponieważ zależy nam na zaszczepieniu wszystkich wałbrzyszan, będziemy kontynuować pracę do momentu, kiedy dostęp do szczepionek będzie otwarty dla wszystkich. Nastąpi to zapewne już za 2 tygodnie. Tyle, że wciąż za mało osób chce to robić. 50 % obywateli, którzy nie chcą się szczepić, to poważny problem i wyzwanie. Dlatego na najbliższej sesji Rady Miasta Wałbrzycha, 29 kwietnia, chce wystąpić z inicjatywą o obowiązkowe szczepienia dla wszystkich wałbrzyszan.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Problemem jest jeszcze to, że – jeśli uchwała przejdzie – może uchylić ją wojewoda albo Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tak samo zrobili z uchwałą o wycofania się z używania plastikowych opakowań.

Podobno była niezgodna z Konstytucją.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
29 kwietnia 2021 11:44

W sumie to jestem za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień w tym jednym mieście i uczynić je strefą wolną od antyszczepionkowców. To będzie bardzo ciekawy, choć mocno ryzykowny eksperyment. Jeśli po zaszczepieniu wszystkich mieszkańców Wałbrzych stanie się miastem bezcovidowym, zamknie to mordy antyszczepionkowcom i płaskoziemcom, jeśli jednak ludzie nadal będą się zarażać i chorować, padnie mit o odporności zbiorowej.
Bez względu na wyniki eksperymentu pozostaje dylemat co zrobić z osobami stanowczo odmawiającym poddaniu się szczepieniu: wyrzucać ich z miasta, czy usiłować doprowadzić ich siłą, jak sędziego Igora Tuleyę.

Krystyna
Krystyna
29 kwietnia 2021 13:36
Reply to  HerodAntypis

po pierwsze to jest sprzeczne z KONSTYTUCJA W myśl jej art. 39 nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody. Uchwała geniuszy jest niekonstytucyjna. Po drugie żaden radny nie ma prawa decydować o moim zdrowiu .Po trzecie żadna szczepionka nie chroni przed kolejnym zakażeniem się tylko łagodzi przebieg .

Paweł
Paweł
29 kwietnia 2021 18:17
Reply to  HerodAntypis

Znowu raczysz nas swoim bełkotem przepisywanym od „doktora” Zięby? To chyba nie to forum,.

Gekon
Gekon
30 kwietnia 2021 15:56
Reply to  HerodAntypis

Niby XXI wiek, ale szuria w narodzie dalej silna XD

Sylwia
Sylwia
29 kwietnia 2021 18:50

To niezgodne z konstytucją !!!! Nie wolno robić eksperymentów naukowych na ludziach bez ich zgody. Nie jesteśmy szczurami !!!!!!!!!!!

antyuzurpator
antyuzurpator
4 maja 2021 07:58
Reply to  Sylwia

Od pięciu i pół roku robi się u nas eksperyment „naukowy”, socjologiczno-psychiatryczny na 2/3 z 38 milionów ludzi. Może jednak jesteśmy szczurami?