Walczył o kontrolę SKOK, to go wsadzili za złą kontrolę SKOK

Pisowska grupa trzymająca władzę

Zatrzymanie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego i jego współpracowników to szczyt PiS-owskiej bezczelności.

Były szef KNF Andrzej Jakubiak i grupa jego współpracowników zostali zatrzymani przez CBA. By zrozumieć rzeczywistą wymowę tej akcji, trzeba się cofnąć o ładnych kilka lat. Sekwencja zdarzeń jest następująca: najpierw ludzie z obozu PiS zakładają sieć SKOK-ów, stanowiącą autonomiczne imperium finansowe wspierające przedsięwzięcia służące partii Jarosława Kaczyńskiego. Na czele tego imperium stoi jeden z jego głównych twórców, szef Krajowej Kasy, polityk PiS Grzegorz Bierecki.

Nadzór finansowy i fachowcy od finansów alarmują jednak, że imperium to jest oparte na glinianych nogach i ulokowane tu depozyty ludzi nie są bezpieczne – trzeba więc SKOKi poddać nadzorowi KNF, tak jak inne banki.

SKOKi bardzo się przed tym bronią, a politycy PiS dokładają starań, by KNF nie wtykał nosa w finanse, które służą celom tej partii. Dopiero gdy wybucha kilka głośnych afer z aferą SKOK Wołomin na czele i gdy okazuje się, że wiele kas trzeba ratować przed upadkiem gigantycznym zastrzykiem ze środków bankowych, udaje się je poddać kontroli KNF.

Kilka lat lat później PiS dochodzi do władzy i przejmuje Komisję Nadzoru Finansowego. Na jej czele stawia człowieka gotowego dyskretnie spełniać życzenia politycznych protektorów.

„Gazeta Wyborcza” ujawnia jednak przypadek próby skorumpowania przez niego bankiera Leszka Czarneckiego i plan przejęcia jego banku „za złotówkę”. Dekonspiruje plan rządzących, którego elementem jest uchwalenie w zdumiewającym trybie ustawy pozwalającej na takie przejęcia.

Skandal zmusza rządzących z PiS do wyrzucenia szefa KNF (formalnie on sam podał się do dymisji), odcięcia się od niego i stworzenia wrażenia, że próba korupcyjna była jego prywatną inicjatywą.

Następnie zaś specsłużby kontrolowane przez PiS, na których czele stoi człowiek skazany w I instancji za przestępstwo nadużycia władzy i ułaskawiony po znajomości przez PiS-owskiego prezydenta, zatrzymują byłego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka pod zarzutem, że przed laty nie dopełnił obowiązków przy kontroli SKOK Wołomin. Tego samego Jakubiaka, który długo zabiegał o to, by wbrew protestom i oporom PiS móc kasy kontrować.

Podkreślmy to jeszcze raz: człowiek postronny, niezwiązany z obozem PiS ląduje za kratkami, bo ponoć nie dość starannie kontrolował SKOK stanowiący element finansowego imperium obozu PiS, na którego kontrolę politycy PiS nie chcieli się zgodzić. Wobec senatora PiS Grzegorza Biereckiego, który to imperium budował, nikt żadnych zarzutów nie wysuwa. CBA najwyraźniej nawet się nim nie interesuje. Bierecki swobodnie bryluje w parlamencie i mediach, domagając się cenzurowania gazet publikujących niewygodne dla niego materiały.

Zatrzymanie byłego niepisowskiego szefa KNF sprawia więc wrażenie zasłony dymnej, mającej stworzyć pozór, że patologie zdemaskowane przez „Gazetę Wyborczą” nie obciążają partii rządzącej, lecz ludzi z szeroko rozumianego środowiska bankowo-finansowego. Że jest tu jakaś sitwa, z którą PiS nie ma nic wspólnego.

Podsumujmy i wyciągnijmy narzucający się wniosek: specsłużby zostały użyte, by dać alibi partii władzy i odwrócić od niej uwagę opinii publicznej. Były szef KNF znalazł się w celi z powodów politycznych.

PiS bardzo się ostatnio denerwuje słysząc sformułowania „państwo mafijne” czy „gangsterskie metody”. Ale jeśli to nie są metody gangstersko-mafijne, to co nimi jest?

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KamilrychopinkiWaldemarAnda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Panie Wojciechu, zgadzam się absolutnie, że jest to szczyt bezczelności i dowód na mafijny charakter tej władzy, ale powtórzę to, co napisałem w komentarzu pod innym artykułem o aresztowaniu Andrzeja Jakubiaka i jego współpracowników – to także dowód na bezradność, a nawet pewną panikę w PiS-ie. Oni po prostu MUSIELI(!!) szybko i w jakikolwiek sposób przykryć własną aferę KNF. W ich pojęciu nie było żadnej innej metody oprócz właśnie użytej. Przecież jest to tak grubymi nićmi szyte, że każdy mający odrobinę przysłowiowego oleju w głowie natychmiast rozszyfruje intencje rządzących. Nie mówię tu o betonowym elektoracie, bo ten kupi największy absurd,… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgadzam się w 100%. Proszę jednak zwrócić uwagę na znaczny deficyt inteligencji wśród pisowskich działaczy. Zauważyłem jeszcze jedno symptomatyczne zjawisko. Otóż zalew coraz bardziej chaotycznych i niezdarnych ruchów ze strony PiS-u owocuje tym, że coraz częściej na proste pytania dziennikarzy, ten i tamten odpowiadają bardzo rzeczowo – „yyyy…..” Przekazy dnia nie nadążają. PiS się sypie.

Anda
Anda

To jest ten moment, kiedy trzeba jasno powiedzieć: w dyktaturze PiS nikt już nie jest bezpieczny, każdego można posadzić za nic, jak w stalinizmie.
Podobnie odebrałam wypowiedź posłanki Bernadetty Krynickiej „żartującej”, że może trzeba powołać komisję ds. pedofilii wśród nauczycieli albo lekarzy. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby pis zaczął wrabiać nauczycieli albo lekarzy w pedofilię, żeby kryć księży pedofilów.

Waldemar
Waldemar

Pan Święczkowski zadba z pewnością o to, by sprawa SKOKÓW jechała na żółwiu i można było nią przysłonić smrodliwą aferę korupcyjną KNF. To są te włączone przez PiS szumidła, które unieruchomi dopiero rozsądek i uczciwość wyborców w 2019 roku.

pinki
pinki

Szkoda mi tych porządnych ludzi. Ich krzywda to wynik spodlenia połowy społeczeństwa, które ma za nic zasady moralne i akceptuje takie działanie władzy wobec uczciwych ludzi. Jestem maksymalnie rozczarowany Polakami. Moje dzieci opuszczą ten kraj. Zrobię wszystko, aby odniosły sukces, ale już nie w Polsce. Ja poświęciłem ostatnie 30 lat pracując dla tego kraju i czuję, iż marnuję tutaj swoje życie. Nie chcę na starość oglądać upadku tego kraju, a jest to najpiękniejszy kraj na świecie. Wciąż pracuję po kilkanaście godzin dziennie, rozwijam swoją firmę, ludzie którzy pracują razem ze mną także się rozwijają. Nie chcę, aby mój wysiłek był… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja mam już powyżej dziurek od nosa tego pisowskiego gówna. Naprawdę, proszę, nie piszcie o braku szacunku dla wyborców PiS-u. To poczciwi kretyni, którzy nic nie widzą, bo NIE CHCĄ WIDZIEĆ, a to wielka różnica. Swego czasu wielu ludzi ostrzegało przed Hitlerem, a i tak poczciwi kretyni na całym świecie nie chcieli słuchać. Potem było 55 mln trupów.

rycho
rycho

błędem PO była walka o podanie SKOKÓW pod kontrolę KNF czemu przeciwny był Duda i Birecki, bo to oni by siedzieli w więzieniu i PIS byłby wspomnieniem ,tylko co robi elektorat PIS ?dalej wpłaca do SKOK

Kamil
Kamil

Dosc juz tej pisowskiej obludy donaldzie wracaj ratuj Polske.