Wałęsa do uczestników Forum w Davos: „Obecny rząd i prezydent atakują polskie sądownictwo i jego niezawisłość”

Wałęsa do uczestników Forum w Davos: „Obecny rząd i prezydent atakują polskie sądownictwo i jego niezawisłość”

– „Polska mierzy się z wewnętrznymi problemami, których nie przewidzieliśmy. Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje. Obecny rząd i prezydent atakują polskie sądownictwo i jego niezawisłość. Szkalują sędziów, którzy stoją na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości. Pod fałszywymi hasłami reformy sądów doprowadzono do sparaliżowania Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

 

Dziś Polska, która przez lata mogła dzielić się doświadczeniem pokojowej rewolucji ‘89 i być wzorem wolnościowych przemian, stoi u progu wypadnięcia poza nawias rule of law Unii Europejskiej. Nie możemy do tego dopuścić, by nie zmarnować przyszłości naszych dzieci” – napisał Lech Wałęsa w liście do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Były prezydent Polski opublikował go na Facebooku.

Światowe Forum Ekonomiczne co roku gromadzi tysiące uczestników – polityków, naukowców i przedsiębiorców. W Davos pojawią się m.in. prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Szwajcarii jest już Andrzej Duda, a niebawem spodziewany jest także premier Mateusz Morawiecki.

 

Lech Wałęsa napisał, że czuje się „w obowiązku, ale też w mocy zapewnić, że dzisiejszy rząd, premier i prezydent, depcząc idee wspólnoty, wspólnej odpowiedzialności za przyszłość i szacunku dla demokracji, nie reprezentują większości obywateli Polski”. – „Miliony Polaków czują się Europejczykami, obywatelami świata i chcą brać za niego odpowiedzialność – razem z Wami” – podkreślił były przywódca „Solidarności”.

„Davos i World Economic Forum to miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze dla współczesnego świata rozmowy. Pragniemy, by głos Polski, Polek i Polaków, był także tu słyszany i stanowił wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie przed nami stoją. Mamy do czynienia z kolejną trudną, bo tym razem wewnętrzną, przeszkodą na drodze rozwoju i demokracji. Musimy sobie z nią poradzić – i poradzimy sobie, tak jak ze wszystkimi poprzednimi” – zapewnił Wałęsa. W zakończeniu listu życzył uczestnikom Forum „owocnych i konstruktywnych obrad”.

bt

Źródło: Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
GooolMajaSzwejkObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Szacunek Panie Prezydencie Wałęsa!

Szwejk
Szwejk

Zgadza się, ale pissdowski elektorat problemu nie widzi bo dostaje za to judaszowe srebrniki w kwocie 500 miesięcznie!!!!

Goool
Goool

Nazywaj tak dalej osoby głosujące inaczej niż Ty, potem skoml na niszowym portalu jak Ci źle.

Maja
Maja

Lech Wałęsa mówi czystą prawdę. Mam nadzieję, że dzięki temu, kim jest i jakim się cieszy szacunkiem na świecie, jego głos jest dobrze słyszalny.