Wałęsa wykonał wyrok sądu. Przeprosił Henryka Jagielskiego

Wałęsa wykonał wyrok sądu. Przeprosił Henryka Jagielskiego

Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę Henryk Jagielski vs Lech Wałęsa – ten drugi pozwał Wałęsę i domagał się przeprosin za to, że ten nazwał go „agentem” SB. Rozprawa SN była następstwem wcześniejszego wyroku w tej sprawie autorstwa Sądu Apelacyjnego, który również uznał, że Wałęsa musi przeprosić Jagielskiego. Były prezydent i lider „Solidarności” odwołał się jednak od niego.

 

Wałęsa opublikował swoje przeprosiny w portalach Twitter, Gazeta.pl i Dziennik.pl. Napisał w nich:

Przepraszam Pana Henryka Jagielskiego za bezprawne pomówienie w dniu 20 stycznia 2017 roku podczas konferencji naukowej organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Historia powojennej Polski. Sprzeczne narracje” o to, że: – był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa,

– W latach pięćdziesiątych zawarł tajne, antykomunistyczne przymierze z dwoma kolegami, w którym miała obowiązywać zasada, iż w przypadku zdrady jednego z członków przymierza, członek zdradzony był uprawniony do wykonania na nim wyroku śmierci oraz, że obecnie pozostali członkowie tego przymierza zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc w wykonaniu takiego wyroku wobec Henryka Jagielskiego.

 

Żadna z powyższych okoliczności nie miała miejsca, nie byłem uprawniony do formułowania tego typu stwierdzeń. Wyrażam głębokie ubolewanie, że w ten sposób naruszyłem dobre imię Henryka Jagielskiego”.

Henryk Jagielski to były działacz „Solidarności” i współorganizator strajków w 1980 r. Od lat 70. do końca 80. współpracował z opozycją demokratyczną Wybrzeża oraz organizował pomoc dla represjonowanych przez komunistyczne władze aktywistów.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jagielski i Wałęsa od dłuższego czasu pozostają w konflikcie – ten pierwszy związany jest z obozem prorządowym i prawicowym, który jest skrajnie nieprzychylny Wałęsie.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o