„Walka trwa! Chcemy weta” – protesty w obronie sądów (film)

Policjanci ze Śląska wolą L4 niż ochranianie miesięcznicy smoleńskiej.

W wielu polskich miastach odbyły się kolejne protesty w obronie demokracji i przeciw forsowanym przez PiS zmianom w ustawach o SN i KRS.

W Warszawie manifestowali Obywatele RP, KOD, Obywatele Solidarni w Akcji i Strajk Kobiet. Protest zaczął się przed Sejmem, skąd demonstranci przemaszerowali przed Pałac Prezydencki. Skandowali: „Nie odpuścimy!”, „Chcemy weta! Adrian, wetuj!”. Arkadiusz Szczurek z Obywateli RP i Obywateli Solidarnych w Akcji mówił do zgromadzonych: – „Niech wam się nie wydaje, że to jest normalny kraj. Ten kraj nie jest normalny, od kiedy Andrzej Duda wygrał wybory. Wygrał i od razu złamał prawo, gdy nie zaprzysiągł sędziów Trybunału Konstytucyjnego”.

„Polska nie jest już krajem świeckim. Polska jest krajem wyznaniowym. Spełnia cztery warunki kraju wyznaniowego: uprzywilejowanie kleru, dyskryminacja, stygmatyzacja i opresje wobec osób, które są nie wyznaniowe. Teodemokracja stopniowo przekształca się w autorytarne państwo wyznaniowe. Na tle Europy jesteśmy ewenementem” – powiedział prawnik Mirosław Woroniecki.

W Poznaniu zapłonął „Łańcuch światła”. – „Stoimy tu i będziemy bronić naszego prawa do wolnych sądów. Nikt nam tego prawa nie odbierze. Walka trwa!” – mówił Franciszek Sterczewski, inicjator lipcowego „Łańcucha światła” w Poznaniu. – „Chcemy weta!” – skandowali zebrani. – „Chciałbym jeszcze jedną rzecz przypomnieć prezydentowi Dudzie, który dwa lata temu, stojąc w Sejmie, przysięgał, że będzie bronić naszych obywatelskich praw, a jednym z tych praw jest prawo do niezależnego i sprawiedliwego sądu. Przyrzekał w Sejmie na Konstytucję, chciałbym, żebyśmy mu o tym przypomnieli. Przyrzekałeś!” – mówił Sterczewski. – „Przyrzekałeś! Przyrzekałeś!” – powtórzyli za nim uczestnicy protestu. Poznański „łańcuch światła” podobnie jak poprzednie odbywał się bez partyjnych szyldów. Zebrani mieli flagi Polski i Unii Europejskiej. Na koniec zapalili latarki i świeczki.

W Gdańsku manifestacja odbyła się przed Sądem Okręgowym. – „Wolność, równość, demokracja”, „Znajdzie się ustawa na Jarosława”, „Konstytucję obronimy” – skandowali zebrani. Protest przyjął formułę tzw. Hyde Parku – każdy mógł podejść do mikrofonu i wyrazić swoje zdanie. Uczestnicy przynieśli ze sobą flagi oraz czarne parasole układające się w napis „KONSTYTUCJA”. Do zgromadzonych przemawiał m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – „Nie dajmy się zwieść pozorom tworzonym przez PiS. Zmiany na stołkach nic nie zmienią. Pozostajemy w tej samej sytuacji” – mówił Borusewicz. W trakcie protestu odczytano listę nazwisk posłów z Pomorza, którzy zagłosowali za projektami ustaw o sądownictwie.

Czwarty dzień z rzędu protestowali torunianie. Przed Sądem Okręgowym w Toruniu stawili się z biało-czerwonymi flagami i hasłami wypisanymi na tekturowych tabliczkach: „PiS rządzi, PiS sądzi”, „Wolna Polska, wolny naród” i „Nie śpij, bo cię okradną z demokracji”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o