Wariant „turecki reformy” sądownictwa. 55 zarzutów dyscyplinarnych dla Markiewicza

Prof. Markiewicz: „Walczę o praworządność, o to, żeby ludzie mieli sprawy rozstrzygane przez niezależnych sędziów”

Krystian Markiewicz, szef Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”, otrzymał 55 zarzutów dyscyplinarnych. Ukarano go w ten sposób za „podżeganie” do buntu przeciwko Zbigniewowi Ziobrze.

 

Markiewicz jest jednym z bardziej znanych krytyków reform PiS. Działacz otrzymał 55 zarzutów, które zostały opisane w internecie przez Przemysława W. Radzika, Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Szef stowarzyszenia – jak napisał Radzik – ma zostać ukarany m.in. za „(…) listy do sędziów sądów dyscyplinarnych, w których podżegał ich do nieuznawania KRS, ID SN i do obstrukcji postępowań dyscyplinarnych”.

Radzik zarzucił Markiewiczowi, że ten przedstawił w listach „manifest polityczny” i tym samym dopuścił się naruszenia zasady apolityczności sędziowskiej. Kolejnym przewinieniem aktywisty było publiczne podważanie „konstytucyjności i apolityczności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” i nawoływanie sędziów „do popełnienia deliktu dyscyplinarnego”.

 

Krystian Markiewicz obecny był na ostatnich protestach w obronie niezawisłości sądów i sędziego Pawła Juszczyna. Przedstawił wtedy pięć postulatów programowych środowisk sędziowskich w Polsce.

Zwolennicy opozycji uważają, że działania dyscyplinarne względem Markiewicza są karą za jego zaangażowanie społeczne. Na Twitterze roi się od głosów poparcia dla sędziego i krytyki działań rządu. „55 zarzutów dyscyplinarnych dla prezesa Prof. Krystiana Markiewicza. Skoro wariant węgierski „reformy sadownictwa” i zastraszania sędziów okazał się nieskuteczny, wprowadzi się wariant turecki” – napisała w social mediach prawniczka Sylwia Gregorczyk.

Szef „Iustiti” nie jest jedynym sędzią, którego w ostatnim czasie poddano represjom. Ostatnio podobne działania wytoczono względem Pawła Juszczyszyna, który został odwołany z delegacji w sądzie w Olsztynie i wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Krystian Markiewicz już wcześniej był ofiarą rządowo-prawicowej nagonki. Demokratyczny aktywista był atakowany przez hejterów związanych z tzw. farmą trolli. Nienawistnicy rozpowszechniali informacje o jego rzekomym romansie.

/nt/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
4 grudnia 2019 12:51

Czy nie ma tu zastosowania powiedzenie, że „konająca bestia kąsa najmocniej”? Do wyborów prezydenckich pozostało mniej niż pół roku, PiS zdaje sobie sprawę, że Duda najprawdopodobniej zostanie wykopany, a jego następca ostro się weźmie za wszystkich łamaczy Konstytucji, w tym również za pseudo-sędziów. PiS wie, że przegrane wybory oznaczają całkowity pat legislacyjny i w konsekwencji przyspieszone wybory. Najbardziej boję się wprowadzenia przez PiS stanu wyjątkowego po przegranych wyborach prezydenckich. Mam jednak cichą nadzieję, że byli wojskowi (zrzeszeni m.in. w stowarzyszeniu „Stratpoints”) trzymają rękę na pulsie i nie dopuszczą do pisowskiego puczu. Sędziowie już udowodnili, że mają kręgosłup moralny i etyczny. Jest znakomita okazja, żeby pozbyli się ze swojego środowiska szumowin w rodzaju Radzika, Schaba, Lasoty, Mitery, Mazura (Leszka), Dudzicza, Pawełczyk-Woickiej i innych. Zaciśnijmy zęby i przetrwajmy ten trudny czas. Senat jest z nami!!!

Jantar
Jantar
4 grudnia 2019 17:09

Boję się, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi Kaczyński zmieni Konstytucję bez większości konstytucyjnej. Nie na darmo przecież wsadził do TK swoich sługusów, dla których „życzenie prezesa jest absolutnie ponad wszystkim”. A pisiorstwo bardzo ostatnio o konieczności zmiany konstytucji trąbi. I wmawia swoim wyborcom, że to dla ich dobra, bo opozycja nie chce się zgodzić na wpisanie bonusów dla nich, bo broni swoich. A jak konstytucję zmienią to zagwarantują sobie władzę na lata i żadnych wyborów nie będzie. A że konstytucję zmienią niekonstytucyjnie to pikuś. Kaczyński doskonale wie, że legalnie nigdy nie będzie w stanie jej zmienić, bo nigdy nie będzie miał wystarczającego poparcia, a opozycja w Sejmie nie będzie głosować za jego konstytucją.

Maciek123454321
Maciek123454321
4 grudnia 2019 20:33
Reply to  Jantar

Droga Koleżanko, proszę nie zapominać o ludności Warszawy. Przypomnę może pewną znamienną datę – 16 grudnia 2016. Okupacja mównicy sejmowej, nocne głosowanie w Sali Kolumnowej, i tumult pod sejmem. Myślę, że społeczeństwo Warszawy nie zniesie próby zmiany konstytucji na chama. Może dojść do Majdanu. Zresztą tak czy owak, do Majdanu dojdzie i tak, Czuję to. Dlatego tak się boję stanu wyjątkowego.

Jantar
Jantar
5 grudnia 2019 21:25

Drogi Kolego, ależ pamiętam doskonale! Jednak Majdan będzie nieunikniony. Zwłaszcza po dzisiejszych wydarzeniach: zaprzysiężeniu na szybko Pawłowicz i Piotrowicza na sędziów TK, a także wyroku SN w sprawie neo-KRS i Izby Dyscyplinarnej. Teraz już jest oczywiste, że wszystko zmierza do zmiany konstytucji na chama. I oczywiste jest, że naród na to nie pozwoli, ale przecież Macierewicz przygotował Obronę Terytorialną, a kościelni hierarchowie pobłogosławili chłopców z ONR-u i kibolstwo. Nie wspominając już o tym, że państwo Macierewicz i Szydło będąc ministrem i premierem polskiego rządu spotykali się z przestępcami, którzy mają wyroki za zabójstwa i pobicia, o czym było w materiale TVN24.

bulka
bulka
4 grudnia 2019 16:29

JuszczySZYna. Warto dbac o te nazwiska …. z gory dziekuje za korekte

Anda
Anda
5 grudnia 2019 08:40

Sędziowie – poza niezależnymi mediami ostatni instytucjonalny bastion demokracji w Polsce.