Warszawscy urzędnicy wiedzieli o możliwości zaistnienia awarii kolektora?

Warszawscy urzędnicy wiedzieli o możliwości zaistnienia awarii Czajki!?

Wczoraj media informowały o kolejnej awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka. Wirtualna Polska podaje, że warszawscy urzędnicy już wcześniej wiedzieli o tym, że coś złego dzieje się z idącymi przez miasto rurociągami.

 

Dlatego też spółka MPWiK zamówiła szczegółową ekspertyzę na ten temat w Centrum Analiz Geo i Hydrotechnologicznych, która została dostarczona w ręce przedstawicieli warszawskiej spółki jeszcze w wakacje 2018 r. Dziennikarzom WP udało się poznać treść opracowanego przez naukowców dokumentu.

Naukowcy stwierdzili, że najważniejsze miejskie kolektory, będące swoistymi autostradami dla ścieków, ulegają przyspieszonej degradacji i należy podjąć działania naprawcze. Żywotność rurociągów oszacowano na 15-17 lat. Tymczasem urzędnicy miasta, spółki wodociągowej i producent utrzymywali, że trwałość materiału to minimum 50 lat” – podają dziennikarze WP.

Zawierająca wstrząsające wnioski na temat stanu rurociągów ekspertyza została… utajniona przez urzędników i – jak sugeruje WP – zlekceważona.

Spółka, w korespondencji z WP, twierdzi jednak, że część wniosków z zamówionego u naukowców dokumentu została uwzględniona w bieżących działaniach. Przedstawiciele MPWiK mieli zaostrzyć kryteria jakościowe i parametry dla rur. Ponadto, od producentów zaczęli wymagać dłuższej gwarancji na rury i dostarczania do badań próbek wykorzystywanego przy ich produkcji materiału.

[rekama_wpis_2]

 

O wnioskach w ekspertyzie informowała też branża firm wodno-kanalizacyjnych. Najprawdopodobniej doszło więc do przecieków z dokumentu, który, jak się okazuje, jest też dobrze znany Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Prokuratura ta prowadzi śledztwo ws. awarii rurociągu.

/nt/

Źródło: wp.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
23 grudnia 2020 14:35

Taki dość prymitywny, lokalny patriotyzm i ochrona partykularnych interesów to nie są rzeczy, które cieszą, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie publiczne i środowisko. Nie podoba mi się to. Prezydent Trzaskowski musi się z tego wytłumaczyć.

Ryszard
Ryszard
23 grudnia 2020 19:32
Reply to  Dron

Ekspertyza – wakacje 2018. Wybory samorządowe – 21.10.2018. Jeśli ekspertyza została utajniona, Trzasku mógł do dziś nie wiedzieć.

Marek
Marek
23 grudnia 2020 20:40
Reply to  Dron

A czy to prezydent miasta ma wpływ na tą spółkę? Czy jest może ona pod kontrolą rządu centralnego, zwłaszcza teraz?

Rafapon
Rafapon
23 grudnia 2020 18:57

To wszystko jest efektem niechlujnej budowy systemu. A pamiętać trzeba, że wybudowano to za warszawskiej prezydentury Kaczyńskiego.

Paweł
Paweł
23 grudnia 2020 22:53
Reply to  Rafapon

Bzdury.

Zbyszek
Zbyszek
24 grudnia 2020 09:27
Reply to  Rafapon

„Warszawiak”, sprawdź daty.

Paweł
Paweł
23 grudnia 2020 22:55

Tomusiakowa i Dżej Dżej…

Damian
Damian
7 stycznia 2021 21:35

Raczej od samego początku budując rury przesyłowe pod Wisłą to od początku prosiło się o awarię. Jedynie co tu by mogło pomóc, to powrót do starego projektu z drugą oczyszczalnią po lewej stronie Warszawy. Dokładnie to na Bielanach, więc może tu zacząć działać Pan Pietruczuk.