Wartość Spółek Skarbu Państwa na giełdzie leci na łeb na szyję

Wartość Spółek Skarbu Państwa na giełdzie leci na łeb na szyję

Już od ponad dwóch miesięcy mamy nowy, minimalnie zmodyfikowany, rząd i czas się przyjrzeć, jak przez ten czas wygląda kondycja spółek Skarbu Państwa. Tym bardziej, że znajdują się one pod czułą opieką nowego ministerstwa, Aktywów Państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina.

 

Okazuje się, że podejście inwestorów do spółek Skarbu Państwa niewiele się zmieniło i wciąż ich akcje tracą na wartości. W interesującym nas okresie wartość indeksu PIS2.0 spadła o kolejne 9%, co w przeliczeniu na złotówki daje kilka milionów zł strat. To gorzej niż notowania indeksu WIG, wyliczanym przez giełdę, obejmującym nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale i prywatne firmy będące nawet i nad kreską.

Przez minione dwa miesiące najwięcej straciły takie spółki jak PGNiG, PGE i Enea, bo prawie 20 % swej rynkowej wartości. Powodem tego stanu jest polityka rządu, który przeciwstawia się podwyżkom opłat za prąd, dość lekceważące podejście do kwestii klimatycznych i upieranie się przy utrzymaniu dotychczasowej polityki węglowej. Takie stanowisko narzuca spółkom dodatkowe koszty, związane z emisjami i nie budzi zaufania inwestorów.

 

Równie kiepski są notowania PKN Orlen, którego akcje są na minusie ok. 17%, Lotos jest 8% pod kreską i PKO BP, które traci swoją dotychczasową przewagę nad konkurentami.

Notowania spółek Skarbu Państwa ratuje PZU, wciąż na plusie oraz KGHM i JSW.

Jeden z internautów nie ukrywa, że winę za taki stan ponoszą „Niekompetentne zarządy spółek (pociotki pisu). Wpływ rządu jak spółki są zarządzane. To już wystarczy aby omijać inwestowanie w ten niepewny element. PiS tylko patrzy ile może wydoić z tych spółek”, a drugi wcale się nie dziwi, bo przecież „gospodarka tak rośnie, że spółki skarbu państwa za nią nie nadążają”.

Tamara Olszewska

Źródło: money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jacek DolińskiPolka gorszego sortudaroo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
daroo
daroo

Ile jeszcze kopniaków w ” żyć” musi zebrać pseudo elektorat PiSowski żeby się ocknął?, bo widać że coraz droższe życie , sortowanie śmieci za które trzeba coraz więcej płacić i t.d. nie powodują nawet cienia refleksji 😐

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ten elektorat śmieci i tak wywozi do lasu, więc mu ta podwyżka zwisa, ale może się ocknie, natykając się w tym lesie na tzw. myśliwych, którzy pogonią, podadzą do sądu za przeszkadzanie w polowaniu albo nawet ostrzelają z broni z tłumikami.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Elektorat PiS-owski nie ma akcji na giełdzie i nie rozumie gospodarki. A propaganda sukcesu w kurwizji też robi swoje.