Wąsik nie chce ujawnić, czy CBA kupiło Pegasusa. Według ekspertów – to system do masowej inwigilacji Polaków

Wąsik nie chce ujawnić, czy CBA kupiło Pegasusa. Według ekspertów – to system do masowej inwigilacji Polaków

„Czy polskie służby specjalne zakupiły izraelski system Pegasus, czy nie?” – takie pytanie zadała dziś w Sejmie Joanna Kluzik-Rostkowska. Posłanka PO podkreśliła, że pada ono ze strony opozycji po raz kolejny.

 

Kluzik-Rostkowska powiedziała, że Pegasus jest systemem do totalnej inwigilacji. Powołała się na opinię byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Grzegorza Reszki w tej sprawie, o czym pisaliśmy w artykule „Jeśli zakupiono system Pegasus, to dla nielegalnej inwigilacji bez pozostawienia śladów”.

Odpowiedź ze strony obecnie rządzących znowu nie padła. Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych (czyli Mariusza Kamińskiego), stwierdził, że formy i metody pracy operacyjnej służb specjalnych są objęte tajemnicą państwową. I tyle…

 

Wąsik dodał, że polskie służby specjalne działają na podstawie i w granicach prawa. – „Każda forma kontroli operacyjnej, wejścia w prywatność osoby kontrolowanej jest pod kontrolą Prokuratora Generalnego i Sądu Okręgowego w Warszawie. Zawsze tak będzie, dopóki rząd PiS będzie kierować służbami, choć różnie to niegdyś bywało – stwierdził Wąsik. No to jesteśmy „uspokojeni”…


Dodajmy tylko, że Mateusz Morawiecki całkiem niedawno obiecywał, że sprawa posiadania przez CBA systemu Pegasus, zostanie „w stosownym czasie wyjaśniona”….

bt

Źródło: bankier.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndaRafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

Skoro ten program jest izraelski, to nasuwa się pytanie o to, czy Izrael będzie miał dostęp do danych zbieranych przez ten system. Oficjalnie mogą się zaklinać, że nic takiego, ale ja na ich miejscu wprowadził bym do tego oprogramowania taką opcję.

Anda
Anda

Niestety przedstawione przez niezależne media przesłanki jasno na to wskazują – Pegasus w Polsce działa. Jedno tylko trzeba – o ile się orientuję – sprostować. Otóż ten system jest drogi i oparty na licencach przypisywanych do konkretnych inwigilowanych telefonów. Więc przypuszczam, że ta inwigilacja raczej nie jest masowa. Tym niemniej w pisowskiej Polsce nikt nie może się czuć bezpieczny, a już w szczególności nie uczciwi ludzie – ci bowiem pisu nienawidzą.