Watykan odpowiedział na petycję w sprawie Rydzyka… „obawy zostały odnotowane”

Rydzyk sprzedaje żywność. Mąka za „jedyne” 50 zł za kilogram

Watykański dyplomata Luigi Roberto Cona odpisał na list Thomasa Lukaszuka, do którego był załączony „Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka” z podpisami ponad 100 tys. Polaków. „Polecono mi przekazanie Panu, że obawy podniesione przez Pana w liście do Jego Świętobliwości Franciszka zostały odnotowane” – tyle słów zawiera jego odpowiedź.

 

Treść apelu zaczyna się następująco: „Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce” – czytamy w portalu Onet.

Thomas Lukaszuk sprawy postanowił nie odpuszczać. – „Cieszę się, że Sekretariat Stanu Watykanu otrzymał instrukcję, aby oficjalnie przyjąć sprawę do wiadomości, lecz liczę na zobowiązanie się Stolicy Apostolskiej, że podejmie konkretne decyzje w sprawie ojca Rydzyka. Dlatego przesłałem Ojcu Świętemu ponowną korespondencje” – powiedział Onetowi Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

 

Pod apelem jest już blisko 193 tys. podpisów, zbiórka wciąż trwa. W swoim kolejnym piśmie do Franciszka Lukaszuk napisał: „Razem z ponad 180 tysiącami sygnatariuszy z Polski pokornie apeluję, aby poza odnotowaniem naszych obaw, Stolica Apostolska zapewniła, że zajmie się sprawą łamania praw człowieka przez Ojca Rydzyka”.

Przypomnijmy: pomysłodawcy, Adam N. i Witek M. podpisy pod przesłaną przez Lukaszuka petycją zaczęli zbierać wiosną 2017 r., a o ich inicjatywie pisano i mówiono w ogólnopolskich mediach.

Była spikerka Radio Maryja, ówczesna toruńska posłanka PiS Anna Sobecka założyła nawet swoją kontrpetycję, w której zbierała podpisy w obronie Tadeusza Rydzyka… Dziś Adam i Witek nie wierzą, że papież osobiście czytał nasz list. Ich zdaniem odpowiedź Luigiego Roberto Cony „nic nie mówi i jest pokrętna”. Zwrócili się, także za pośrednictwem portalu Onet, z apelem do „Polaków znanych na świecie”, by pomogli nagłośnić sprawę. „Wy, znani, nagłośnicie, a my, zwykli ludzie, będziemy dalej podpisywać. Może trzeba 500 tys. podpisów, a może 1 mln, by Watykan zareagował?” – zastanawiają się.

mpm

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwek
Sylwek
26 marca 2020 09:31

Na rozpatrzenie sprawy Watykan ma 10 lat

Ziemowit
Ziemowit
26 marca 2020 09:54

jakies namairy na petycję?

Jantar
Jantar
26 marca 2020 12:15
Reply to  Ziemowit

Proszę, chociaż nie wiem, czy admini puszczą… Więc z góry proszę adminów o puszczenie tego linka w komentarzu.

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Papiez_Franciszek_Apel_o_ukrocenie_politycznej_dzialalnosci_Tadeusza_Rydzyka_1/

Jantar
Jantar
26 marca 2020 12:17
Reply to  Ziemowit

Podałam linka bezpośredniego w komentarzu, ale nie wiem, czy admini puszczą. W razie gdyby nie to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „petycja w sprawie ojca Rydzyka” i wyskoczy w wynikach wyszukiwania jako pierwsza, datowana na 2017 r., na portalu avaaz.org 🙂 Ja już dawno podpisałam…

january
january
26 marca 2020 10:36

kruk kruku nie zrobi kuku

Jantar
Jantar
26 marca 2020 10:48

Reakcja Watykanu daje sporo do myślenia. Wygląda na to, że Watykan jednak popiera działania Rydzyka… Bo jak inaczej to rozumieć? Zresztą nic w tym dziwnego: księża i hierarchowie od stuleci wzajemnie się wspierają przeciwko ludziom spoza kościoła, przeciwko wyznawcom innych religii, ateistom, jak i przeciwko swoim własnym wiernym. Wydają tylko polecenia i żądają ich wypełniania na każdym kroku grożąc piekłem i potępieniem. Tylko, że te groźby na większość ludzi przestały już działać. Dlatego takie osoby jak Rydzyk są kościołowi potrzebne, żeby wzbudzać wzajemną nienawiść wśród ludzi, szczuć jedne grupy na inne pod pozorem obrony wiary i kilkutysięcznej tradycji, której powrotu chcą hierarchowie. Czyli po prostu chcą powrotu analfabetycznych i feudalnych społeczeństw oraz swojej władzy.

Goool
Goool
26 marca 2020 11:08

Roma locuta. Causa finita.

HerodAntypis
HerodAntypis
26 marca 2020 12:25
Reply to  Goool

Kolejny z nielicznych plusów 4 you. Komentarz udany jak żaden inny.

Jan
Jan
26 marca 2020 11:30

Cóż się dziwić „Tyle dobra” – kochają jak niegdyś Maciela

Zwinka
Zwinka
26 marca 2020 12:56

A bo to Watykan nie wie, co wyprawia podległy mu personel naziemny Pana B. ? Doskonale wie i to od wieków. I co ? Ano chroni ten personel do krwi ostatniej. Naszej. .

smętek
smętek
26 marca 2020 14:33
Reply to  Zwinka

No ale ten „lud boży” jeśli otrzymał chociaż odrobinę rozumu nie musi słuchać i wspierać ojca Grzybka. Przed tym naciągaczem można się skutecznie bronić!

Zwinka
Zwinka
26 marca 2020 17:45
Reply to  smętek

No ale jak jest, każdy widzi. Rozum to towar deficytowy.

Jack
Jack
26 marca 2020 14:04

Papież powinien Tadzika odwołać ze sranowiska i niech sobie radzi do roboty

Laurenty
Laurenty
26 marca 2020 15:41

Potrzebny milion ktory w ramach protestu wystapi z kosciola wtedy moze cos zauwaza…

minka
minka
27 marca 2020 05:01

To i tak wielka łąska, że odpowiedzieli. Swoją drogą, ciekawe gdzie odnotowano owe „”obawy””?
W myślach może, w jakimś brudnopisie, czy może na papierze toaletowym?
Naiwni są ci, którzy spodziewają się szacunku ze strony urzędników KK.

Jerzy
Jerzy
27 marca 2020 11:58
Reply to  minka

Nigdzie. Tak się odpisuje komuś, gdy sìę chce mu przekazać, żeby się wziął i odp…..lił.

rychu
rychu
27 marca 2020 17:36

To samo co na Berdyczów