Watykan odpowiedział na petycję w sprawie Rydzyka… „obawy zostały odnotowane”

Watykan odpowiedział na petycję w sprawie Rydzyka... "obawy zostały odnotowane"

Watykański dyplomata Luigi Roberto Cona odpisał na list Thomasa Lukaszuka, do którego był załączony „Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka” z podpisami ponad 100 tys. Polaków. „Polecono mi przekazanie Panu, że obawy podniesione przez Pana w liście do Jego Świętobliwości Franciszka zostały odnotowane” – tyle słów zawiera jego odpowiedź.

 

Treść apelu zaczyna się następująco: „Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce” – czytamy w portalu Onet.

Thomas Lukaszuk sprawy postanowił nie odpuszczać. – „Cieszę się, że Sekretariat Stanu Watykanu otrzymał instrukcję, aby oficjalnie przyjąć sprawę do wiadomości, lecz liczę na zobowiązanie się Stolicy Apostolskiej, że podejmie konkretne decyzje w sprawie ojca Rydzyka. Dlatego przesłałem Ojcu Świętemu ponowną korespondencje” – powiedział Onetowi Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

 

Pod apelem jest już blisko 193 tys. podpisów, zbiórka wciąż trwa. W swoim kolejnym piśmie do Franciszka Lukaszuk napisał: „Razem z ponad 180 tysiącami sygnatariuszy z Polski pokornie apeluję, aby poza odnotowaniem naszych obaw, Stolica Apostolska zapewniła, że zajmie się sprawą łamania praw człowieka przez Ojca Rydzyka”.

Przypomnijmy: pomysłodawcy, Adam N. i Witek M. podpisy pod przesłaną przez Lukaszuka petycją zaczęli zbierać wiosną 2017 r., a o ich inicjatywie pisano i mówiono w ogólnopolskich mediach.

Była spikerka Radio Maryja, ówczesna toruńska posłanka PiS Anna Sobecka założyła nawet swoją kontrpetycję, w której zbierała podpisy w obronie Tadeusza Rydzyka… Dziś Adam i Witek nie wierzą, że papież osobiście czytał nasz list. Ich zdaniem odpowiedź Luigiego Roberto Cony „nic nie mówi i jest pokrętna”. Zwrócili się, także za pośrednictwem portalu Onet, z apelem do „Polaków znanych na świecie”, by pomogli nagłośnić sprawę. „Wy, znani, nagłośnicie, a my, zwykli ludzie, będziemy dalej podpisywać. Może trzeba 500 tys. podpisów, a może 1 mln, by Watykan zareagował?” – zastanawiają się.

mpm

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
rychuJerzyminkaLaurentysmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sylwek
Sylwek

Na rozpatrzenie sprawy Watykan ma 10 lat

Ziemowit
Ziemowit

jakies namairy na petycję?

Jantar
Jantar

Proszę, chociaż nie wiem, czy admini puszczą… Więc z góry proszę adminów o puszczenie tego linka w komentarzu.

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Papiez_Franciszek_Apel_o_ukrocenie_politycznej_dzialalnosci_Tadeusza_Rydzyka_1/

Jantar
Jantar

Podałam linka bezpośredniego w komentarzu, ale nie wiem, czy admini puszczą. W razie gdyby nie to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „petycja w sprawie ojca Rydzyka” i wyskoczy w wynikach wyszukiwania jako pierwsza, datowana na 2017 r., na portalu avaaz.org 🙂 Ja już dawno podpisałam…

january
january

kruk kruku nie zrobi kuku

Jantar
Jantar

Reakcja Watykanu daje sporo do myślenia. Wygląda na to, że Watykan jednak popiera działania Rydzyka… Bo jak inaczej to rozumieć? Zresztą nic w tym dziwnego: księża i hierarchowie od stuleci wzajemnie się wspierają przeciwko ludziom spoza kościoła, przeciwko wyznawcom innych religii, ateistom, jak i przeciwko swoim własnym wiernym. Wydają tylko polecenia i żądają ich wypełniania na każdym kroku grożąc piekłem i potępieniem. Tylko, że te groźby na większość ludzi przestały już działać. Dlatego takie osoby jak Rydzyk są kościołowi potrzebne, żeby wzbudzać wzajemną nienawiść wśród ludzi, szczuć jedne grupy na inne pod pozorem obrony wiary i kilkutysięcznej tradycji, której powrotu… Czytaj więcej »

Goool
Goool

Roma locuta. Causa finita.

HerodAntypis
HerodAntypis

Kolejny z nielicznych plusów 4 you. Komentarz udany jak żaden inny.

Jan
Jan

Cóż się dziwić „Tyle dobra” – kochają jak niegdyś Maciela

Zwinka
Zwinka

A bo to Watykan nie wie, co wyprawia podległy mu personel naziemny Pana B. ? Doskonale wie i to od wieków. I co ? Ano chroni ten personel do krwi ostatniej. Naszej. .

smętek
smętek

No ale ten „lud boży” jeśli otrzymał chociaż odrobinę rozumu nie musi słuchać i wspierać ojca Grzybka. Przed tym naciągaczem można się skutecznie bronić!

Zwinka
Zwinka

No ale jak jest, każdy widzi. Rozum to towar deficytowy.

Jack
Jack

Papież powinien Tadzika odwołać ze sranowiska i niech sobie radzi do roboty

Laurenty
Laurenty

Potrzebny milion ktory w ramach protestu wystapi z kosciola wtedy moze cos zauwaza…

minka
minka

To i tak wielka łąska, że odpowiedzieli. Swoją drogą, ciekawe gdzie odnotowano owe „”obawy””?
W myślach może, w jakimś brudnopisie, czy może na papierze toaletowym?
Naiwni są ci, którzy spodziewają się szacunku ze strony urzędników KK.

Jerzy
Jerzy

Nigdzie. Tak się odpisuje komuś, gdy sìę chce mu przekazać, żeby się wziął i odp…..lił.

rychu
rychu

To samo co na Berdyczów