Watykan ukarał biskupa Rakoczego

Watykan ukarał biskupa Rakoczego

Biskup Tadeusz Rakoczy ma dzisiaj 83 lata. W latach 1992-2013 kierował diecezją bielsko-żywiecką. W tym czasie zgłosił się do niego mężczyzna, „który jako ministrant był molestowany przez proboszcza”.

 

„Odczytałem biskupowi swoje zeznania, potem je wręczyłem, czekałem na jakąś reakcję, na zapewnienie, że się tym zajmie, że nie dopuści do krzywdy kolejnych chłopców. A on wstał zza biurka, uścisnął mi rękę i powiedział, że się będzie za mnie modlił – tłumaczy mężczyzna, „GW”.

W roku 2019 do Watykanu została złożona skarga na zaniedbania biskupa Rakoczego. Dochodzeniem, którego celem było wyjaśnienie sprawy, miał pokierować arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Archidiecezja Krakowska właśnie poinformowała, że po przeprowadzeniu dochodzenia Stolica Apostolska postanowiła w stosunku do Rakoczego:

Zakazać mu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych

Nałożyć nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy

Zakazać biskupowi seniorowi uczestniczenia w zebraniach plenarnych KEP

Nakazać biskupowi wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Przez wiele lat Tadeusz Rakoczy był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II, któremu towarzyszył w licznych pielgrzymkach i spotkaniach z głowami państw.

Komentarz do tej informacji dopiszcie proszę sami

/as/

Źródło: o2.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
28 maja 2021 15:41

Sama powiedział byłemu ministrantowi, że „będzie się za niego modlił”. Widac zapomniał o obietnicy, to dostał nakaz od Papieża. Alle jaka suma jest „odpowiednia”? Wie kto?”

szczera
szczera
28 maja 2021 17:57
Reply to  Wujo Wkurw

Jak tojaka? Co łaska (czyli góra 10,- zl)

Stanisław
Stanisław
29 maja 2021 09:58
Reply to  szczera

Czyli „co łaska” oznacza 10 zł? To chyba niewiele.

szczera
szczera
28 maja 2021 17:53

Ależ kara! Niebywałe! Ta czarna zaraza ani myślała stawać w obronie gwałconych ministrantów. Myślał tylko o swoim pijackim nałogu……Podczas celebrowanych przez niego mszy musiał być podtrzymywany, żeby się nie przewrócił pod ołtarz. Sama pamiętam pasterkę gdy był tak pijany, że nie można było zrozumieć jego bełkotu!