Watykan ukarał Głódzia i Janiaka

Watykan ukarał Głódzia i Janiaka

Arcybiskupi Sławoj Leszek Głódź i Edward Janiak decyzją Watykanu zostali ukarani za tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w diecezjach, którymi przyszło im kierować.

 

W oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska w stosunku do abp Głódzia postanowiła: nakazać mu zamieszkanie poza archidiecezją gdańską, zakazać mu uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, nakazać mu dokonanie wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Podobne kary zostały orzeczone w stosunku do apba Edwarda Janiaka z tą różnicą, że dwa pierwsze zakazy dotyczą diecezji kaliskiej.

Wspomniany wyżej dekret papieża Franciszka z maja 2019 roku „wytycza  procedury zgłaszania i badania przypadków tuszowania przestępstw seksualnych przez biskupów” – czytamy na onet.pl.

 

Postępowanie prowadzili księża spoza diecezji gdańskiej, których wspierał duchowny z południa Europy.

Refleksja po zapoznaniu się z tym komunikatem rodzi się następująca: winni zaniedbań mają zejść z publicznego widoku i wpłacić jakieś pieniądze, bliżej nieokreślonej wielkości, na „zbożny” cel. Co z konkretnymi ofiarami duchownych, których czyny ukarani hierarchowie tuszowali?

Zostań patronem KODUJ24.PL

/as/

Źródło: one.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
29 marca 2021 13:13

Zaraz, zaraz… To rezydencję Głódź przygotował sobie poza swoją diecezją? No to faktycznie żadna kara… Na Podlasiu ludek tłumnie chodzący do kościołów to tam sobie Głódź spotkanka z wiernymi będzie urządzał… A już miałam nadzieję, że mu tą rezydencję szlag trafił.

antyuzurpator
antyuzurpator
30 marca 2021 10:55
Reply to  Jantar

Eee tam… Co to za „wygnanie” poza teren diecezji – głódź zamieszka w pałacu janiaka, a janiak w pałacu głodzia i dalej będą się kokosić w luksusach.

Antykaczor
Antykaczor
29 marca 2021 13:51

A w innej diecezji hulaj dusza piekła nie ma? Widocznie nie ma. Dawali i dają temu świadectwo i oni i ich podwładni.

Stary Wuj
Stary Wuj
29 marca 2021 13:58

Za przymknięcie oka taka straszliwa kara? To we własnym pałacu, zbudowanym za ukradzione pieniądze, które kazałem księżnom płacić na dom księdza emeryta, nie wolno mi mieszkać? Komu to wynajmę? Kro to kupi? A ja w zimnej celi u jakichś Kamedułów bosych – abstynentów? Lepiej pójść do wszystkich diabłów – tam gorrrąco i towarzystwo do flaszki jest!

malgoska
malgoska
29 marca 2021 14:22

Brawo! W końcu coś się zmienia.

Zwinka
Zwinka
30 marca 2021 03:03
Reply to  malgoska

Gdzie ???

Marek
Marek
29 marca 2021 14:55

Diecezję gdańska ma opuścić …. i zakaz uczestnictwa w celebracji na terenie diecezji gdańskiej . ale na Podlasiu już może bo to inna diecezja. No rzeczywiście „kara surowa” Głodzia spotkała, tylko „płakać nad jego losem.” Nuncjatura ma nas za idiotów…….ale mamy to czego chcieliśmy. Jak by tak wierni z Gdańska i Kalisza zakręcili kurek z kasa to może i Nuncjusz by się obudził

jańcio wodnik
jańcio wodnik
29 marca 2021 16:14

Nic tylko zostać księdzem, jacy wy złodzieje i pedofile w cywilu jesteście głupi! ilekroć gdy tylko was złapią na waszym niecnym procederze idziecie pod sąd i często za kraty a wystarczy przywdziać habit i żyć nie umierać kraść nie trzeba bo wierni sami kasę wam w zębach przyniosą wystarczy podstawić tacę nawet zgwałcone dzieci, też nie problem w nalepszym razie będą milczeć ze strachu i wstydu tak robi większość a jak jakiś zacznie gadać zrobicie z niego wariata bo w sumie większość molestowanych w dzieciństwie ma jakieś zaburzenia psychiczne i po problemie. A was najgorszym wypadku przeniosą do innej parafi i będziecie musieli znaleźć sobie inne dzieci do zabawy zatem drobna niedogodność, więc co wy jeszcze robicie zboczeńcy w cywilu marsz do seminariów stoją puste ( kryzys powołań ) tam będziecie się mogli wyżyć oraz pozostać bezkarnymi.

Celia
Celia
29 marca 2021 16:14

Ciągle nie rozumiem, dlaczego za ujęte w kodeksie karnym przestępstwo tych nikczemników rozlicza Watykan a nie polska prokuratura, Czy konkordat dał biskupom immunitet???

Jantar
Jantar
29 marca 2021 20:19
Reply to  Celia

Nie tylko biskupom, ale każdemu księdzu, wikaremu, plebanowi, zakonnikowi nawet najniższego szczebla w drabinie hierarchicznej. I nie tylko nasz konkordat, ale to samo dotyczy duchownych katolickich na całym świecie. To przecież dlatego władze Dominikany nie mogły postawić zarzutów karnych, ani aresztować biskupa Wesołowskiego. Spokojnie wyjechał sobie do Watykanu, gdzie tuż przed procesem nagle zmarł. Prochy sprowadzili do Polski i pochowali go jeszcze z honorami biskupimi, bo „wyroku nie miał”.

Ewa
Ewa
29 marca 2021 17:16

Ale kara!!! Jaja kwadratowe…
Pusty śmiech mnie ogarnia, gdy czytam takie newsy. Od jakiegoś czasu już się uodporniłam… Przestaję analizować, dlaczego tak się dzieje…
Buta i poczucie bezkarności nie są grzechami, które zrozumieją duchowni.
Więc po co marnujemy czas i energię w sprawie przegranej?