Watykan uznał arcybiskupa Gądeckiego za niewinnego w sprawie dotyczącej zaniedbań

Watykan uznał arcybiskupa Gądeckiego za niewinnego w sprawie dotyczącej zaniedbań

Skargi złożone w tych sprawach zostają oddalone, a postępowanie uznaje się za zakończone” –brzmi konkluzja komunikatu, przesłanego do PAP z Watykanu.

Stolica Apostolska przeprowadziła dochodzenie w sprawie rzekomych zaniedbań abpa Stanisława Gądeckiego wobec „nadużyć” seksualnych popełnionych na osobach małoletnich przez jednego z kapłanów archidiecezji poznańskiej i innego – z diecezji bielsko-żywieckiej.

 

Osoba, która zignorowała sprawę Janusza Szymika, molestowanego w ciągu wielu lat przez ks. Jana Wodniaka,  był biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, teraz jako biskup senior z zakazem uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP.

W grudniu 20 r. na jednym z portali internetowych pojawił się „List do papieża Franciszka. Tym razem w sprawie abp. Gądeckiego”, w którym zarzucono przewodniczącemu KEP, że po spotkaniu z Januszem Szymikiem w 2019 r. nie zastosował procedury zawiadomienia o przestępstwie, nakazanej w liście papieskim z czerwca 2019 r. pt. „Vos estis lux mundi”.

 

Rzecznik KEP, ks. Gęsiak tłumaczył wtedy, że spotkanie ofiary z biskupem „miały charakter duszpasterski, prywatny” i nie było częścią procedury kanonicznej. Dlatego nie było protokołowane i nie może stanowić materiału do wykorzystania np. w sądzie. Na dodatek w dniu spotkania przepisy papieskiej procedury jeszcze nie obowiązywały.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku, czyli po wydaniu prawa „Vos estis lux mundi”, na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski oświadczono, że „odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego dzieci przez niektórych duchownych jest możliwa tylko na drodze uczciwego i konsekwentnego rozliczenia każdego przestępstwa oraz pomocy ofiarom i wyjaśnienia zaniedbań”.

Czyli jedyne, co Kościół jako instytucja może zrobić dla ofiar przestępstw seksualnych – bez wyroku sądowego – to modlić się o ich zbawienie.

/ep/

Źródło: tokfm.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jańcio wodnik
jańcio wodnik
9 czerwca 2021 12:44

kompletnie mnie nie obchodzi co watykan sobie postanowi, czy ukaże jakąś śmieszną karą, czy pobłogosławi, po prostu mi to zwisa. Ale wk***a mnie fakt, że nasze służby policja i prokuratura dostają paraliżu, gdy mają zebrać dowody i przeprowadzić śledztwo przeciwko zboczeńcom i przestępcom w sutannach dla mnie cały episkopat to zorganizowana grupa przestępcza i ten gość jak i inni już dawno powinni odpowiadać przed sądami za pomocnictwo lub za kierowanie zorganizowanym procederem polegającym na wykożystywaniu seksualnym nieletnich. To co widzimy i słyszymy to czubek góry lodowej a ilość ofiar idzie w tysiące tylko ze strachu bądź wstydu ofiary milczą do czasu!

Stanisław
Stanisław
9 czerwca 2021 16:25
Reply to  jańcio wodnik

„a ilość ofiar idzie w tysiące”- raczej w dziesiątki milionów.