Wbrew decyzji sądu Karnowscy nie przeproszą Tomasza Lisa

Wbrew decyzji sądu Karnowscy nie przeproszą Tomasza Lisa

W październiku 2013 tygodnik „wSieci” ukazał się z okładka przedstawiającą Tomasza Lisa w mundurze łudząco przypominającym mundury niemieckich zbrodniarzy. „Na głowie miał czapkę z trupią czaszką. Na pierwszym planie była jego rzekoma zakrwawiona pięść, w której trzymał różaniec, i duży podpis: „Prawie jak Goebbels”. Nad zdjęciem nadtytuł: „Nagonka na Kościół. Czy zatrzymają się dopiero, gdy zaczną ginąć księża” – informuje Wyborcza.pl.

 

W tej sytuacji Lis wytoczył wydawcy tygodnika proces cywilny o ochronę dóbr osobistych, które jego zdaniem, okładka naruszyła.

W 2015 warszawski Sąd Okręgowy stwierdził, że wydawca prawicowego tygodnika ( spółka Fratria, której członkiem jest Michał Karnowski) i jego naczelny (Jacek Karnowski) mają przeprosić Lisa na trzeciej stronie „wSieci”. Ponadto zostali zobowiązani do wpłaty 20 tys. złotych na cel społeczny.

Zarówno Karnowscy jak i naczelny „Newsweeka” odwołali się od tego wyroku. Ten ostatni chciał przeprosin także w  innych mediach oraz znacznie wyższego odszkodowania (250tys.zł). Ostatecznie jednak sprawa zakończyła się tak jak zasądził sąd pierwszej instancji. Na  swoim profilu na TT Lis napisał: „Warto było czekać 8 lat, bo ten atak był źródłem smutku moich dzieci, o mnie nie wspominając”.

 

Karnowscy nie zamierzają  jednak przepraszać. Michał Karnowski wyjaśnia, że zgodnie z wyrokiem przeprosiny mają się ukazać na łamach tygodnika „wSieci”. Takiej gazety już nie ma – twierdzi. Wszystko z powodu sadowego wyroku z 2017 roku, który zakazał używania nazwy „wSieci”. „Rzeczpospolita” stwierdziła, że tytuł tygodnika Karnowskich jest zbyt podobny do „W sieci opinii” – czyli tytułu sekcji na portalu RP.pl. Od czasu tego wyroku gazeta Karonowskich nazywa się „Sieci”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

„Nie wiem, jak ktokolwiek wyobraża sobie wykonanie wyroku jednoznacznie nakazującego opublikowanie przeprosin na łamach „wSieci” w sytuacji, gdy nasza Spółka utraciła prawo do używania tego tytułu” – zastanawia się Karnowski.

Wydawca zapowiada odwołanie się od wyroku..

/as/

Źródło: Wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
druh Marek
druh Marek
19 lutego 2021 18:42

Często nieszczęścia chodzą parami. Byli Kaczyńscy są Karnowscy. I jedni i drudzy zawsze mieli prawo na końcu pleców. Strach pomyśleć, gdyby takie kreatury doszły kiedyś do władzy.

Czytelnik
Czytelnik
19 lutego 2021 19:06

Karnowscy popierają podatek od reklam a sami rozliczają się w Luksemburgu. Opisało to oko.press.

Celia
Celia
20 lutego 2021 10:42

Wymoczki tchórzliwie kryjące się pod parasolem władzuni.

irena
irena
20 lutego 2021 11:36

Szmatlawca moze nie ma ale…. sa ich nazwiska !!!

Maciek123454321
Maciek123454321
20 lutego 2021 12:09

Bracia Xero są póki co bezkarni, ale….. do czasu. Przyjdzie się niezadługo mocno tłumaczyć, a nie będzie to już sprawa cywilna, a karna, i nie z powództwa prywatnego, ale publicznego. Stowarzyszenie „Lex super omnia” na pewno tych spraw nie odpuści.

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
20 lutego 2021 20:20

Obcięliśmy literkę W, nie ma tamtego pisma, to w*********ć! I co nam qrfa zrobicie?