Według Macierewicza, sprawcą wszelkiego zła w polskiej armii jest „złoty fundusz”

Według Macierewicza, sprawcą wszelkiego zła w polskiej armii jest „złoty fundusz”

Szef resortu obrony Antoni Macierewicz stoi na stanowisku, że obóz „dobrej zmiany” za słabo przeciwstawia się środowiskom „postkomunistycznym i liberalnym”, gdy chodzi o zmiany w armii. – „I to czasem na najwyższych szczeblach władzy w Polsce” – zaakcentował minister w rozmowie z „Gazetą Polską”. Zauważył, że „polska armia, podobnie jak cały nasz kraj, na skutek nieprzeprowadzenia niezbędnych zmian po 1989 roku przeszła proces, który można nazwać „ewolucją wsteczną”.

Według Macierewicza, w armii służą „ludzie ze „złotego funduszu”, czyli grupy wyselekcjonowanych w latach 80. wojskowych przygotowywanych do objęcia dowództwa”. – „Gdy zostałem ministrem obrony narodowej, zobaczyłem w armii ludzi ze „złotego funduszu” na kluczowych stanowiskach. To niewielka grupa, ale wciąż bardzo wpływowa – nawet jeśli znajduje się dzisiaj poza armią” – powiedział tygodnikowi Antoni Macierewicz.

Dowodził, że ich wpływy „można zaobserwować, gdy z wojska odeszło kilku generałów współodpowiedzialnych za osłabienie polskiej armii”. Podkreślił, że „nikt nie czuje się zażenowany tym, że chodzi o funkcjonariuszy wojskowej bezpieki, i tych, którzy bili czołem przed gen. Stanisławem Koziejem czy prezydentem Bronisławem Komorowskim”.

Macierewicz opowiadał, że „milczenie gen. Mieczysława Cieniucha, dowodzącego „grupą wsparcia” dla ekspertów pracujących w Smoleńsku, pomagało upowszechniać kłamstwo smoleńskie. (…) Wówczas nie mieli odwagi ani bronić swoich towarzyszy broni leżących w błocie smoleńskim, ani Polaków skazywanych na bezradność wobec Rosji! Tchórzliwe milczenie było wtedy nazywane odwagą, dziś odwagą nazywa się atakowanie wzmacniania armii” – mówił szef MON.

Innym typowym przykładem wpływów wojskowych ze „złotego funduszu” jest – jego zdaniem – „skoncentrowany atak na wojska obrony terytorialnej, podsycanie niechęci wobec NATO i USA i obrona skompromitowanych grup interesu” w armii. Minister przypomniał krytykę budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Jest zdania, że przeciwnicy tej inicjatywy wspierają swym stanowiskiem Kreml.

Macierewicz w wywiadzie oznajmił, że o „złotym funduszu” dowiedział się, kiedy objął resort, a dokładnie przy zapoznawaniu się z życiorysami wojskowych przedstawianych do awansu. Minister nie chciał zdradzić, kto zgłosił ich kandydatury.

Prowadząca wywiad zasugerowała, że to, co zostało zaprojektowane na początku lat 80., może się dziś odbić bardzo negatywnie na polskiej armii. Macierewicz potwierdził: – „I to bardzo agresywnie wśród tych, którzy tworzą gremia mające wspierać środowiska postkomunistyczne czy liberalne. Tych, którzy działają w myśl zasady „ulica i zagranica”. Dał przykład generała – zatrzymując dla siebie jego personalia – którego zaliczył do tego grona, bo twierdził, że „polska armia nigdy nie będzie zdolna przeciwstawić się Rosji”.

To wszystko pokazuje i wyjaśnia – zdaniem Macierewicza – jak „komuniści dobrze przygotowali się do III RP i transformacji ustrojowej. (…) Nikt z polityków okrągłostołowych z tym nie walczył, przeciwnie – te mechanizmy i tę mentalność przenoszono z wojska na całe społeczeństwo. Ludzie, którzy podejmowali decyzję o Okrągłym Stole, doskonale wiedzieli, że w ten sposób zakorzeniają postkomunistyczne układy” – mówił szef resortu obrony.

Na koniec Antoni Macierewicz zapewnił, że armia w pełni aprobuje wprowadzane zmiany, choć presja „złotego funduszu” jest bardzo duża, a Rosjanie są świadomi potencjału wojsk obrony terytorialnej. Stwierdził, że nasi sojusznicy bardzo dobrze oceniają jego politykę wobec polskiej armii.

/jp/

Źródło: Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
normiAdamgboorsmętekPiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

I co z nim począć, leczyć się nie chce. Ręce opadają.

PiJar
PiJar

Bełkot wariata lub „ucieczka do przodu” wobec osłabienia jego pozycji w rządzie, albo kolejny etap działań agenta „Antona”.

smętek
smętek

Czy w dalszym ciągu nikt nie ma odwagi wsadzić go na oddział zamknięty. Jego wypowiedzi i poczynania stanowią zagrożenie dla bytu państwa. Staje się osobnikiem nieobliczalnym i sąd może z uwagi na stan wyższej konieczności nakazać izolowanie go.

gboor
gboor

Tak, Rosjanie są świadomi potencjału chłopców po weekendowym przeszkoleniu z okrzyków „jeb, jeb jeb!” zamiast strzelania z broni. Szczególnie trwoży ich przekop Mierzei dla łódek, który mogą zasypać jedną porządną bombą lub rakietą.,

normi
normi

Nie wyrósł z ołowianych żołnierzyków i harcerskich podchodów.Polska może się przeciwstawić każdemu,ale też z każdym skutkiem. Rosja dzisiejsza,to nie ta z 1920,jako historyk powinien to wiedzieć.Polska,którą rządzi PIS to nie przeciwnik dla Rosji, ale może dać im pretekst,że nie chcą znowu mieć państwo faszystowskie za sąsiada.

Adam
Adam

Pan M. w randze ministra pomylił „złoty fundusz” (hmm… „Złoty fundusz”, jak to pięknie brzmi, niemalże jak „Złoty pociąg”) z Funduszem Przyspieszonego Rozwoju, który był przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych/obiecujących oficerów – przyszłych dowódców Związków Taktycznych, Rodzajów Sił Zbrojnych, etc. O ile mi wiadomo, to takowe lub podobne fundusze funkcjonowały/funkcjonują na „normalnych” uczelniach, gdzie wybitnie uzdolnieni studenci korzystali/korzystają z indywidualnego toku nauczania, przy tym nierzadko studiując na kilku kierunkach. Chyba to po takim toku studiów są w Polsce (i nie tylko) ludzie, którzy mając 25-35 lat posiadają doktoraty, a niektórzy tytuły profesorskie, nieprawdaż, panie ministrze M.? 😉 Tym samym w wojsku… Czytaj więcej »