Weto Dudy nie pokrzyżuje planów PiS-u?

Jeśli Kaczyński, Ziobro i inni liderzy PiS myślą, że mogą bezkarnie wyprowadzić Polskę z UE, to lepiej niech sobie przypomną los obalonego przez Majdan prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza

Przez chwilę wydawało się, że zapowiedź prezydenckiego weta całkowicie popsuje plany PiS-u dotyczące Sądu Najwyższego. Ale prawda może być inna. Sam PiS faktycznie nie jest w stanie osiągnąć 3/5 głosów w Sejmie, co dałoby mu władzę nad doborem sędziów Sądu Najwyższego. Ma jednak kogo prosić o pomoc. Pytanie tylko, czy ją otrzyma.

PiS, chcąc poradzić sobie z tą gorzką pigułką, jaką jest wystąpienie Andrzeja Dudy i zapowiedź niepodpisania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, będzie musiał się postarać.

Na początku kadencji problemu właściwie by nie było. Koalicja PiS-Kukiz’15 miałaby 277 posłów, czyli większość potrzebną do powołania członków Krajowej Rady Sądownictwa według propozycji prezydenta Dudy. Ale niestety, klub parlamentarny Pawła Kukiza się wykruszył i wcale nie wiadomo co zrobią posłowie niezrzeszeni.

Prawo i Sprawiedliwość ma tylko 234 posłów, a więc musi szukać poparcia również wśród klubów opozycyjnych. Najłatwiej partii rządzącej byłoby się dogadać znowu z klubem Kukiz’15, który dystansuje się od reszty opozycji. Ale i to nie wystarczy. Obie formacje mają obecnie tylko 266 posłów, czyli o 11 mniej niż na początku kadencji.

Spowodował to rozłam w klubie Pawła Kukiza, z którego odeszło 10 posłów. Większość z nich zasiliło dwa koła poselskie: Republikanie (3 posłów) oraz Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego (3 posłów). W optymistycznej dla PiS-u wersji trzeba przyjąć, że oba koła będą głosować zgodnie z hipotetyczną umową między Prawem i Sprawiedliwością a Kukiz’’15. Wtedy taka koalicja miałaby 272 posłów. A więc wciąż za mało, by wybrać członków KRS!

Wszystko będzie więc zależało od pięciu posłów niezrzeszonych. Ale i to nie wystarczy. Wszystko zależeć więc może od posła Ryszarda Galli z… Mniejszości Niemieckiej. Bez jego głosu PiS będzie musiał szukać porozumienia z PO, Nowoczesną bądź z PSL-em.
(Źródło: Gazeta Wyborcza/wp.pl)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
IzydorantyuzurpatorZuzaTedMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

Odpowiadając na tytułowe pytanie myślę, że ….nie pokrzyżuje.
Teraz nareszcie Ziobro dokona swojej wendetty na lekarzach zmarłego ojca, a Kaczyński dopadnie Tuska.
Już powinni zacząć się bać.
A ponieważ w ten sposób obecna władza zapewniła sobie nieusuwalność, więc ich nikt za nic nie rozliczy.
Dlatego też twierdzę, że nasze popychle niczego nie zawetuje, bo nie będzie podcinał gałęzi na której siedzi i kąsał ręki, która jeszcze długo będzie go karmiła.

Ted
Ted

Też nie wierzę w weto, wg mnie to nierealne.
PiS szybko by „wygasiło” prezydenta

Zuza
Zuza

Też myślę, że to nie o to chodzi Dudzie, żeby coś utrudniać. Choć faktycznie większości 3/5 nie osiągną w żaden sposób, nawet z posłami niezrzeszonymi.
Gdyby w Dudzie zaszła jakaś zmiana w stronę przyzwoitego człowieka, powiedziałby: dość, zawetuję te ustawy i wszystkie kolejne, które będą miały na celu niszczenie kraju.
Nie zrobił tego.

antyuzurpator
antyuzurpator

Nie osiągną 3/5?
Wystarczy że pis i kukiz się sprężą i w całości stawią się w sejmie (266). Załóżmy, ze nikt inny nie będzie ich popierać. Z pozostałych posłów (194) niech ciut ponad 10%, tylko 20 z nich będzie chorych/wyjedzie na urlop na Malediwy/nie zdąży dojechać (posiedzenie będzie nagle przesunięte lub zwołane „ze skutkiem natychmiastowym”). Posłowie z peryferyjnych kół i niezrzeszeni mogą zostać „zmiechęceni” do udziału obradach.
460-20=440. 440*3/5=264.
I pozamiatane.

Zgredzinka
Zgredzinka

I tak właśnie się to odbędzie.
Wczekają odpowiedni moment.
Nigdy nie ma 100 % frekwencji.
Nawet jak trzeba było postawić Ziobrę przed Trybunałem Stanu, to jej zabrakło.

Zwinka
Zwinka

Mec. Schramm wyjaśnia właśnie „maleńką” zmianę PADa, czyli o wybieraniu sędziów 3/5 głosów i wszyscy „arytmetycy” dostają z zachwytu czkawki, obliczając szybko sejmowe słupki i wychodzi im, że PiS nie będzie miał większości. Tymczasem chodzi o … 3/5 głosów, ale OBECNYCH na sali sejmowej. I co ??? Puk puk , jest tam kto ???

Zgredzinka
Zgredzinka

Czyli opozycja będzie musiała być zawsze w komplecie.

Maciek123454321
Maciek123454321

Duda i tak zrobił sobie śmiertelnego wroga z Karalucha. Karaluch jest pamiętliwy i mściwy, więc Duda ma przechlapane. Jedyna jego szansa, to VETO. Czas najwyższy, żeby przeszedł na jasną stronę mocy. Dla Dudy lepiej mieć jawną nienawiść Karalucha, niż znosić jego wieczne poniżanie.

Zgredzinka
Zgredzinka

Mylisz się kochanieńki w całej rozciągłości.
To gra w dobrego i złego policjanta, czyli rozgrywka do jednej bramki.
Popychle zna swojego patrona i wie, że to buldog, który jak raz złapie to nie popuści.
Ma zapewniony mecenat na długie lata …. o ile oczywiście będzie jadł z ręki.
Maciusiu, tu już jest pozamiatane. Przygotuj się na kolejną mroczną kartę w naszej historii.
Jarozbawa pokona albo biologia, albo żmija ktorą hoduje sobie na własnej piersi, czyli jeszcze bardziej radykalna prawica.
Idą cieżkie czasy. Kraj czeka kolejna duża fala emigracji. Ludzie myślący i dobrze wykształceni, nie będą chcieli żyć w kraju dyktatury ciemniaków.

Zwinka
Zwinka

No i wyszło szydło (nomen omen) z worka: PADowi znudziło się stanie pod drzwiami i postanowił wstawić pomiędzy nie nogę.

Zgredzinka
Zgredzinka

I ty dałaś się nabrać na ten zwód ?
Toż to ta sama sztuka z podziałem na role. Zmieniła się tylko dramaturgia.
Przecież już widzisz, że obecna ekipa okopuje się na lata, więc lepiej siedzieć w bezpiecznym schronie, niż iść na szaniec.
Popychle wie, że jak będzie pokorny, to jeszcze długo będzie mógł się dobrze bawić.
Honory, splendory zaszczyty, profity, to rzeczy nie do pogardzenia.

Zwinka
Zwinka

Ależ bynajmniej, na nic nie dałam się nabrać. PAD ani słowem nie zająknął się o niekonstytucyjności ustawy, do której to chce dołączyć swoją „maleńką ustawę” ( bardziej pasowałaby „ustawka”), bo inaczej jej nie podpisze. Tą swoją „maleńką ustawą” chce tylko zwiększyć swoje prerogatywy ( które i tak, zgodnie z Konstytucją, ma, ale przecież Konstytucję depcze od początku swojej „maleńkiej kadencyjki”) i jest to zapewne tylko przejaw jakiejś przepychanki na górze. Tak oceniają to konstytucjonaliści i stąd moja uwaga o wstawianie nogi między drzwi ( Adrian !!!).

Zgredzinka
Zgredzinka

Aha.
W sumie nie ma się czym emocjonować, bo i tak wiadomo jak się to wszystko skończy.
Szkoda, bo fajnie było.
Te ostatnie 27 lat były chyba najlepszym okresem w całej naszej historii.

Izydor
Izydor

Smiać misie chce z tego Kukiza.Kaczyński zakręcił nim i oszukał a ten sie cieszył i całował telewizor.HA!HA!HA! teraz powinien pocałować ten telewizor z tyłu czyli w d..ę.A może nawe Kaczyńskiego ?