Wiceminister opublikował pismo adresowane do Marszałka Senatu

Wiceminister publikuje pismo adresowane do Marszałka Senatu

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wydała już opinię w sprawie PiS-owskich ustaw sądowych. Rekomenduje odrzucenie ich podczas głosowania w Senacie.

Rekomendacje Komisarz Praw Człowieka Rady Europy trafiły już do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Napisał o tym na Twitterze wiceminister Paweł Jabłoński. Politykowi nie odpowiada to, że pismo zostało przygotowane i dostarczane do MSZ jeszcze przed zakończeniem prac Komisji Weneckiej.

 

MSZ otrzymało wieczorem interesujące pismo komisarz Praw Człowieka. Przypadkiem pokazuje, jakie realne znaczenie dla organów Rady Europy ma „fact-finding mission” Komisji Weneckiej. Pismo przekażemy dziś Marszałkowi Senatu, a następnie podamy je do publicznej wiadomości” – poinformował w social mediach P. Jabłoński.

Więcej opowiedział wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który odniósł się do tematu podczas konferencji prasowej. „Pismo jest adresowane do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. MSZ zostało poproszone przez autorkę pisma o przekazanie go adresatowi. Uczyniliśmy to dzisiaj wcześnie rano. Jednocześnie w tym piśmie znalazła się zaskakująca, niespotykana w tego rodzaju dokumentach informacja, że upublicznienie pisma ze strony Rady Europy nastąpi dopiero w poniedziałek, 13 stycznia” – wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa.

 

Szynkowski vel Sęk dodał, że chciałby, aby opinia publiczna już dziś poznała pełną treść pisma. Zauważył, że jest to niezbędne ze względu na „bezprecedensowy charakter ostatnich wydarzeń wokół prac legislacyjnych MSZ”. Wiceminister zwrócił też uwagę na trwającą właśnie wizytę Komisji Weneckiej.

W treści pisma jego autorka zwraca uwagę na fakt zaproszenia Komisji Weneckiej przez marszałka Senatu. Warto podkreślić, że pomimo że wizyta Komisji Weneckiej nadal trwa, autorka pisma nie czekając na jej zakończenie, ani na opinię Komisji wyraża zdecydowane oczekiwanie wobec marszałka Senatu, że nowelizacje ustaw sądowych powinny zostać odrzucone w całości” – dodał.

Szynkowski vel Sęk wykorzystał ten fakt do stwierdzenia, że rekomendacja Komisarz Praw Człowieka Rady Europy została wydana przedwcześnie i nie jest bezstronna.

Treść pisma komisarz wskazuje, że opinia organów Rady Europy o polskich przepisach prawa nie będzie oparta o ich rzetelną analizę. Okazuje się, że organy Rady Europy podkreślające swoją bezstronność, w tym przypadku zajęły stanowisko nie czekając nawet na zakończenie wizyty swoich własnych przedstawicieli w Warszawie” – przyznał działacz PiS.

Wiceminister, na zakończenie konferencji prasowej, zasugerował, że Senat i marszałek Tomasz Grodzki powinni odrzucić rekomendację Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, która stanowi „bezprecedensową ingerencję w polski proces legislacyjny” oraz „narusza zasadę suwerenności decyzyjnej parlamentu w obszarze prac legislacyjnych”. Niewiele wskazuje na to, że opozycyjni senatorowie przychylą się do prośby S. Szynkowskiego vel Sęka.

Wspomniana już delegacja Komisji Europejskiej ma zakończyć wizytę w piątek. Przedstawiciele organu do tego czasu przyglądać się będą pracom legislacyjnym nad PiS-owskimi ustawami sądowymi.

/nt/

Źródło: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
10 stycznia 2020 14:47

Jakoś nie jestem zaskoczony owymi rekomendacjami ze strony pani komisarz bo nie trzeba być nawet tak „wybitnym prawnikiem” jak niejaki min, „Zero” żeby się połapać że ta ustawa to zwyczajny bubel i awanturnictwo 😐

Zbyszek
Zbyszek
10 stycznia 2020 16:52
Reply to  daroo

To chyba nie calkiem tak. Slyszalem w TVN jak Wójcik mówił, ze Warchoł mu powiedzial, ze z tymi ustawami jest wszystko ok. No to chyba coś znaczy, taki autprytet prawniczy jak Warchol jest slyszany w Europie? 😉

smętek
smętek
10 stycznia 2020 20:09
Reply to  daroo

Trudno nazwać awanturnictwem coś co ma zmienić ustrój w Polsce.

daroo
daroo
10 stycznia 2020 23:29
Reply to  smętek

Starałem się „ująć”rzecz w ramy które „przejdą” przez algorytm cenzurujący. 😐

Piotr
Piotr
10 stycznia 2020 15:23

Przecież wizyta Komisji Weneckiej ma charakter prywatny, czyli tak jak by jej nie było. Podobno i tak nikt z rządzących z jej opinią nie będzie się liczył zwłaszcza dlatego, że marszałek senatu nie miał podstaw prawnych do jej zapraszania.

daroo
daroo
10 stycznia 2020 23:33
Reply to  Piotr

Jasne . Za to Witek „flanka” Waszczykowski takie prawo miał 🙁

Zbyszek
Zbyszek
10 stycznia 2020 16:47

Gdzieś w tym pisowskim biadoleniu ginie meritum. To jest tak. Nasze koło wędkarskie chce wyrzucic Stasia Boćwinę za to, ze jezdzi po pijaku samochodem i robi nam siarę. On się odgraża, ze nie mamy do tego prawa, bo w statucie Koła nie stoi, ze za takowe dictum wyrzucamy. Jest tylko ogólny punkt, ze wylecieć można za nieetyczne zachowanie no a inni też piją. Wprawdzie nie jeżdżą, ale piją. I co zrobić że Stasiek Bocwiną?

smętek
smętek
10 stycznia 2020 20:12
Reply to  Zbyszek

Gajowy Marucha zrobi z tym porządek zabierając Stasia na oddział zamknięty celem poddania skutecznej kuracji odwykowej.