Wiceprezes Lotos Terminale i b. prezes PFN do pielęgniarki: „można zmienić pracę, nikt pani nie zmusza”

Wiceprezes Lotosu i b. prezes PFN do pielęgniarki: „można zmienić pracę, nikt pani nie zmusza”

Filip Rdesiński zamieścił na Facebooku wpis poświęcony pielęgniarce pracującej na Intensywnej Terapii. Kobieta ledwo wiąże koniec z końcem.

 

Gdy protestowałyśmy, całe społeczeństwo miało nas gdzieś. A gdy dziś idę do pracy, ludzie biją mi brawo z balkonu. Krzyczą, że jestem bohaterką. Gratulują. To hipokryzja! Czego wy mi ludzie gratulujecie? Tej pensji? Jeszcze rok temu wielu z was krzyczało, że w dupach nam się przewróciło, bo podwyżek chcemy. Jesteśmy upokorzone przez system, jesteśmy codziennie upokarzane przez zwykłych ludzi. Nienawidzę tej roboty. Przegrałam życie za 3,5 tysiąca. Nienawidzę jej, ale jej nie rzucę. Mam trójkę małych dzieci. Potrzebuję pieniędzy” – przyznała cytowana przez Wirtualną Polskę pracownica polskiej służby zdrowia.

Wyznania dzielnej pielęgniarki rozwścieczyły bogatego wiceprezesa Lotosu. Rdesiński ostro zaatakował pracownicę. „Wkurzył mnie ten tekst” – rozpoczął.

 

Zawód, który wykonuje ta pani z tekstu, to nie tylko ciężka praca. To przede wszystkim powołanie. Tak. Są takie zawody, które wykonuje się z pasją w imię lepszej wspólnotowej sprawy. Tymczasem pani pisze, że nienawidzi swojej pracy i wykonuje ją, jak sama mówi za marne grosze (3,5 tys.). I nie rzuci, bo musi utrzymać rodzinę” – kontynuował swój pseudo-motywacyjny wywód wiceprezes Rdesiński. „Naprawdę można zmienić pracę. Przekwalifikować się. Nikt tej pani do niczego nie zmuszał. I nie wybierał za nią drogi życiowej i zawodowej. Musiała mieć też świadomość zarobków jeśli chodzi o rodzaj pracy, jaką wykonuje”.

Czy zarobki pielęgniarek mogłyby być wyższe. Pewnie tak i życzę im tego. Tymczasem jednak brak poczucia powołania i wprost okazywana niechęć do zawodu przez tą panią spowoduje, że ucierpią na tym pacjenci. (…). Ten tekst przekonał mnie tylko o pewnym zepsuciu, jeśli chodzi o etos zawodowy” – podsumował.

Agresywny wpis Rdesińskiego został skrytykowany przez internautów.

Wśród licznych krytyków znalazł się pisarz Wojciech Chmielarz (cykl Jakub Mortka). „Nie wiem, jak pan Filip (kulturoznawca z wykształcenia, z zawodu przedstawiciel politycznej nomenklatury zarabiający pewnie kilkanaście tysięcy miesięcznie), ale mnie wychowano tak, że jeśli od kogoś mam czegokolwiek wymagać, to najpierw trzeba samemu coś dać. Dlatego nie dziwię się tej pielęgniarce. Jej żalowi i gorzkim słowom. Przez lata (pisałem przecież o tym wielokrotnie) politycy traktowali tę grupę zawodową okropnie. Pielęgniarze i pielęgniarki zarabiali i zarabiają jakieś nędzne grosze w stosunku do wymagań. A teraz w czasie epidemii mają problem z dostępem do zwyczajnych maseczek! Jest mi za to po ludzku wstyd, chociaż cholera, to nie jest moja wina. Ale do diabła, przepraszam.  Chciałbym, żebyśmy z tych ciężkich czasów wynieśli jedną naukę – Polska i Polacy świetnie sobie poradzą bez pana Rdesińskiego i jego kumpli od przewalania cudzego hajsu. Ale zginiemy bez pielęgniarek i pielęgniarzy” – surowo ocenił ceniony twórca kultury.

W podobnym tonie wypowiedział się pisarz i publicysta Szczepan Twardoch. „Rozumiem, że pan Rdesiński powołany jest do bycia prezesem w państwowych spółeczkach, czemu oddaje się z wielką pasją za pensję zapewne odrobinę wyższą, niż ma pani pielęgniarka. Może pani pielęgniarka powinna skończyć kulturoznawstwo, dzięki temu na pewno poznałaby dokładnie sekrety rynku paliwowego i mogłaby zająć fotel pana Rdesińskiego? Pan Filip ma oczywiście rację, pani pielęgniarce nikt nie kazał być pielęgniarką, a jednak została i dzięki jej nisko opłacanej, ciężkiej a teraz na dodatek niebezpiecznej pracy nawet taka osobistość, jak pan Filip będzie miała szansę przeżyć, kiedy trafi do szpitala. Panu Filipowi też nikt nie kazał pisać tego, co napisał. Ale jednak napisał i dzięki temu teraz wszyscy wiemy, kim pan Filip naprawdę jest. To już sobie Szanowni jednym krótkim słowem dopowiedzą” – napisał autor głośnych powieści Król (2016) i Królestwo (2018).

Wpis Rdesińskiego zniknął z internetu pod wpływem nasilającej się krytyki.

/nt/

Źródła: donald.pl, Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
NursPielęgniarka 3PielęgniarkaAugustPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antymoher
antymoher

………powołanie to moze byc do wojska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!wszyscy na gorze zapraszam do harówy w tych niebezpiecznych czasach!!!!!!!!!!!No ……………pochwalcie sie jeszcze jak to magnat państwowy PZU ubezpieczył pielegniarki…………ale tylko te w dedykowanych szpitalach zakaznych!!!!!!!!!reszta na sor-ach itp widocznie nie zasługuje!!!!

marek
marek

‚….Naprawdę można zmienić pracę…..” Marna rada. Ja mam lepszą: Można zapisać się do PiS! ….i droga do kariery otwarta. Patrząc na kariery działaczy na Dolnym Śląsku gdzie spec od dróg zostaje szefem ośrodka transplantacji komórkowej, a teolog dyrektorem centrum rehabilitacji, to członkostwo w PiS jest niezbędne, Nie ważne wykształcenie, nie ważne kwalifikacje ważna partyjna legitymacja.. Przykład p..Rdesińskiego potwierdza zasadę, : Chcesz robić karierę i zarabiać pieniądze musisz zapisać się do PiS, a wtedy nawet zarząd grupy LOTOS to tylko kolejny szczebel błyskotliwej kariery. Rządy PiS, to w kwestii kadr,pełen powrót do komuny. Znowu aktualne są prześmiewcze hasła jak nieśmiertelne:” Nie… Czytaj więcej »

August
August

PiS jest partią na wskroś bolszewicką. Ten co zna choć trochę historię Rosji i życiorys wierchuszki bolszewickiej widzi te zbieżności. Kaczor niczym Lenin, po trupach do władzy – mam na myśli wybory w maju.

Mira
Mira

Obrzydliwy dupek

Zbyszek
Zbyszek

No to widzicie, że nic nie stoi na przeszkodzie byciu wykształconym idiotą.

andrzej
andrzej

Ile dziesiątków tysięcy trzeba dostawać wynagrodzenia, żeby tak odnosić się do biednych?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jakiś czas temu partyjna koleżanka tego pana powiedziała mniej więcej to samo lekarzom rezydentom: „Niech jadą”. Mam dla państwa z PiS podobna radę: „Niech zjeżdżają”. Tylko ciekawe, dokąd? Gdzie takich zechcą?

Pielęgniarka
Pielęgniarka

Tu nie chodzi do końca o partię…. Tu chodzi o społeczeństwo!!!!!!! Mało kto wie nawet ,,WYKSZTAŁCONY,, jakie trzeba mieć wykształcenie żeby BYĆ PIELĘGNIARKĄ – 5 lat studiów plus 2 lata specjalizacja plus 4 żeby chociaż kilka podstawowych kursów zrobić czyli średnio 10 lat ciągłej nauki na zdobycie podstawowych umiejętności plus oczywiście do końca kariery dalsze kształcenie. Proszę Państwa więc które grupy zawodowe kształcące się tak jak pielęgniarki są tak poniżane i traktowane przez społeczeństwo jak brzydko mówiąc ” niedouki” ??? Żadna z nas nie chciała być lekarzem- nasz zawód nie jest zamiennikiem medycyny…, my z lekarzami współpracujemy i nie czujemy… Czytaj więcej »

Pielęgniarka 3
Pielęgniarka 3

Nie ma teraz czasu na protesty. To nie zawód w którym możemy szantażować władze żeby dali podwyżkę bo nie będzie egzaminu itp. Teraz liczą się ludzkie życia, a nie gadanie kto z PiSu kto z PO. Choć liczę na to, że ta władza zmieni na lepsze nasze wynagrodzenie…….. Ten Pan Wiceprezes ma duża lukę wiedzy na temat zawodu i wykształcenia Pielęgniarek. Skoro twierdzi, że tu trzeba powołania no to trzeba w takim razie Prosić Boga o powołania żeby Siostry Zakonne zechciały być PIELĘGNIARKAMI jak to było przed wojną.., One nie mają dzieci więc nie muszą tyle zarabiać żeby wystarczyło na… Czytaj więcej »

Nurs
Nurs

Nasza praca jest naprawdę ryzykowna. Kochamy swoich pacjentów i chcemy pomagać, Umieranie razem z pacjentem nie działa jednak pozytywnie na naszą psychikę nawet jeśli ma się powołanie to potrzebna jest odskocznia żeby na chwilę zobaczyć że można żyć patrząc na zdrowe uśmiechnięte twarze. Nasze wynagrodzenie nie pozwala nam na to żeby raz na jakiś czas wyjechać i odpocząć psychicznie, ale tego Pan Wiceprezes nie zrozumie. Możemy wszystkie zmienić wykształcenie, nie ma problemu, te studia są jednymi z trudniejszych…więc przy kolejnych nie będzie problemu…. Tylko czy oby to jest postawa obywatelska??? Naciągać kraj na to żeby się wykształcić i nie dawać… Czytaj więcej »