Wiceszef CBA kasuje miesięcznie 45 tys. zł. To jest nieprzyzwoite i niedopuszczalne – mówią prawnicy

Wiceszef CBA kasuje miesięcznie 45 tys. zł. To jest nieprzyzwoite i niedopuszczalne - mówią prawnicy

„Skoro przepisy mówią, że mogę, to pobieram. Jeśli przepisy będą mówiły, że nie mogę, to nie będę pobierał” – mówi najlepiej zarabiający urzędnik w kraju… Mowa o wiceszefie CBA Grzegorzu Ocieczku, który oprócz pensji w Biurze pobiera też pieniądze jako prokurator w stanie spoczynku. Jest to miesięcznie 45 tys. zł.- ujawnia „Wyborcza”.

Dla porównania: prezydent Andrzej Duda zarabia ok. 20 tys. zł, a premier Mateusz Morawiecki – 16 tys. zł. Różnica wynika z tego, że wiceszef służby ścigającej korupcję dostaje oprócz pensji także wysokie uposażenie, jako prokurator w stanie spoczynku – według szacunków dziennika około 20 tys. zł.

Prokuratorzy i prawnicy, z którymi rozmawiała „Wyborcza”, uważają jednak, że pobieranie wynagrodzenia i uposażenia za stan spoczynku jest nie tylko nieprzyzwoite, ale także niedopuszczalne prawnie.

„Zastosowanie będzie miał w tym wypadku art. 103 prawa o prokuraturze. Wynika z niego jasny i radykalny zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia przez prokuratorów. Jego ostatni, 7. paragraf mówi, że odnosi się to także do prokuratorów w stanie spoczynku” – uważa prof. Marek Chmaj, radca prawny i konstytucjonalista.

Prokurator Krzysztof Parchimowicz, szef stowarzyszenia Lex Super Omnia (Prawo ponad Wszystkim) dodaje: „Prawo o prokuraturze zezwala prokuratorowi na podjęcie dodatkowego zatrudnienia jedynie na stanowisku naukowym i dydaktycznym. Koniec kropka. Wysokie uposażenia prokuratorów w stanie spoczynku są właśnie po to, aby zachowywać się godnie i nie „gonić za pieniędzmi”.

Prokuratura Krajowa do zakazu dodatkowej pracy prokuratorów w stanie spoczynku podchodzi bardzo rygorystycznie. Kilkoma śledczymi, którzy przeszli w stan spoczynku na przełomie lutego i marca 2016 r. i prowadzą np. wykłady lub publikują teksty w mediach, zajął się rzecznik dyscyplinarny.

Ta sama jednak Prokuratura Krajowa broni wiceszefa CBA. Przekonuje, że śledczy w stanie spoczynku może sprawować funkcję w organach państwowych na podstawie art. 132 prawa o prokuraturze. Mówi on, że prokurator mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych zobowiązany jest zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.

Czy z tej furtki mógłby skorzystać Grzegorz Ocieczek? „Nie. Art. 132 odnosi się tylko do prokuratorów w stanie czynnym. Nie ma zastosowania do prokuratorów w stanie spoczynku” – kategorycznie odpowiada prof. Chmaj.

Na dodatek część rozmówców dziennika uważa, że także powołanie prokuratora na wiceszefa jednej ze służb specjalnych to złamanie ustawy o CBA.

„Art. 7 mówi, że funkcji szefa CBA lub zastępcy szefa Biura nie można łączyć z inną funkcją publiczną. Przepis jest oczywisty. Nie ulega wątpliwości, że prokurator w stanie spoczynku wciąż pełni funkcję publiczną” – powiedział „Wyborczej” jeden z prokuratorów.

Na pytania Wyborczej w tej sprawie CBA nie odpowiada.

/jp/

Źródło: Wyborcza

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ZbigniewPolka gorszego sortuSobiepanHulaj dusza, piekła nie maantyuzurpator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Sprzedawanie się za pieniądze ma swoją nazwę, tylko chwilowo zapomniałam, jaką.

Sobiepan
Sobiepan

Nie przejmuj sie, ja wiem o jaki wyraz Ci chodzi- ZNAM go jako byly pegieerowiec. To taka q. . . a meska.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Krulewstwo? 😉

antyuzurpator
antyuzurpator

Egzemplifikacja pisowskiego „wszyscy są równi wobec prawa”.

Hulaj dusza, piekła nie ma
Hulaj dusza, piekła nie ma

Tym poplecznikom przewodniej partii i „jedynie słusznej siły narodu” wszystko wolno! A kto im zabroni?!!

Zbigniew
Zbigniew

Pisoskie złogi uczestniczą w t ypowym łamaniu pocedur i prawa. Nie bójcie sie i tak za to odpowiecie karnie