„Widzę, że [„Wiadomości” TVP] nowe standardy dna wyznaczają”

Czy TVP odpowie za naruszenie dóbr osobistych osób, których dane upubliczniła?

– „Dziennik Telewizyjny wymienił z imienia i nazwiska protestujących pod siedzibą TVP przeciwko pisowskiej propagandzie. Podali dane (nazwiska zamazałem – bo jakim prawem to podali w głównym wydaniu?), a także miejsce pracy jednej z protestującej. DNO. TVP, szczujecie” – napisał na Twitterze Andrzej Szaja i udostępnił screen z fragmentem materiału w „Wiadomościach” TVP. Protestujący zostali w nim przedstawieni jako osoby „najbardziej agresywne”.

„Panie Rzeczniku Bodnar, czy TVP naruszyło prawa osób, które zostały „napiętnowane” publicznie?” – zapytała na Twitterze Lena Kolarska-Bobińska. Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedział: – „Jeżeli nie może tego robić nawet policja (chyba, że są wydane listy gończe), to tym bardziej takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna”.

A prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram dodała: – „TVP jako organ ścigający i decydujący o winie w jednym? Prawo prasowe wprost zabrania publikowania wizerunku i danych osób przeciwko którym toczy się postępowanie. Ujawnienie miejsca pracy jest nie tylko naruszeniem prawa do prywatności ale tez narażeniem na niebezpieczeństwo”.

Skandaliczny materiał w „Wiadomościach” komentowali na Twitterze dziennikarze. – „Chciałam napisać: „mam nadzieję, że TVP zapłaci słono za to, co dziś zrobiła”. Ale kogo to zaboli? Nieważne ile zadośćuczynień wypłaci, PiS zawsze dorzuci jej z budżetu. Więc inaczej: mam nadzieję, że kiedyś będą musieli za to zapłacić autor materiału i szefowie Wiadomości i TVP” – Bianka Mikołajewska z oko.press.pl. – „Widzę, że nowe standardy dna wyznaczają” – Tomasz Walczak z „SE”. – „Obejrzałam materiał „Wiadomości”, w którym pokazano wizerunki i nazwiska protestujących przed TVP. Do jednej z kobiet pofatygowano się nawet do pracy. To jest nawoływanie do linczu. Kolejna ohydna nagonka. Jeśli wydarzy się tragedia, będziecie mieć w tym swój udział” – Renata Grochal z „Newsweeka”.

„Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak prostej babie, dlaczego dla widza ważna jest tożsamość i wizerunek obywateli, którzy nie są o nic oskarżeni? Jaki to ma walor informacyjny dla Kowalskiego? Bo jeśli żadnego, to ten materiał był wyłącznie zemstą i/lub szczuciem do linczu” – napisała prawicowa blogerka Kataryna. Inni internauci pisali: – „RODO i ochrona wizerunku. Każda z tych osób powinna podać ich do sądu. Szkoda tylko, że TVP i Jacek Kurski zapłacą kary i odszkodowania z naszych podatków. Co na to KRTiT?”; – „Prowokacja z brodaczem, potem Ogórek, teraz publikacja listy proskrypcyjnej protestujących pod TVP. Źle się bawicie”.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ChermesPolka gorszego sortuWaldemarZbyszekJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

To pokazuje jaką pozycję u Prezesa ma Jacek Kurski oraz w którym kierunku pójdą działania PiS-u. Prowokacja, lincz, aresztowania opozycji, procesy polityczne? To jest WOJNA, JAKĄ PIERWSZY SEKRETARZ KACZYŃSKI WYTOCZYŁ NARODOWI, a na wojnie nie przebiera się w środkach. Prezes od początku miał świadomość celu, jaki chce osiągnąć i NIE COFNIE SIĘ PRZED NICZYM. Im szybciej świadomość tego dotrze do wszystkich, tym lepiej.

Joanna
Joanna

Obowiązuje unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO. Działanie TVP jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Sprawą powinna zająć się prokuratura.

Waldemar
Waldemar

Proszę pani, przypomina mi się pewien mój znajomy, który w latach 70. dostał odmowę wydania paszportu. Próbował tłumaczyć w okienku, że podobno Polska podpisała umowę w Helsinkach o wolnym przepływie ludzi i informacji. „Nic mi o tym nie wiadomo, ale sprawdzę u kierownika”, odparła urzędniczka i powędrowała do sąsiedniego pokoju. Wróciła po chwili. „Wszystko się zgadza, ale nas to nie obowiązuje”.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Dodam, że z urzędu. Bezwzględnie i natychmiast. Ale jakoś nie wierzę.

Zbyszek
Zbyszek

Jestem na przyzwoitość nas wszystkich będzie ochrona tych ludzi przed prześladowaniem.

Zbyszek
Zbyszek

Testem

Chermes
Chermes

A gdyby tak, w ramach rewanżu, podać do wiadomości publicznej adresy i numery telefonów pracowników TVPiS? Przy okazji można by też dorzucić numery rejestracyjne ich samochodów i nazwy szkół do których uczęszczają ich dzieci. Prawe by to było i sprawiedliwe. Nie uważacie?