Więcej pieniędzy rządowych na Rydzyka niż na badania naukowe nad pandemią

Triumf Rydzyka! Prokuratura nie zajmie się urodzinami Radia Maryja

Na całym świecie trwa wyścig nauki zmierzający do pokonania pandemii. Badania trwają w USA, Chinach, Rosji, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Izraelu, Australii i wielu innych krajach. Wielu naukowców, idąc za potrzebą chwili, przestawiło się na prace tylko nad tym konkretnym wirusem. Rządy łożą miliardy na naukę, bo wiadomo, że liczą się tu badania i nowe technologie. Wszędzie, ale nie w Polsce.

 

W listopadzie 2016 r. zespół dr hab. Jacka Jemielitego z Uniwersytetu Warszawskiego opracował metodę modyfikacji mRNA. Patent został sprzedany pewnej mało znanej firmie niemieckiej. Ta firma to BioMTech, prowadzona przez potomków tureckich emigrantów, która w zeszłym roku opracowała jedną z pierwszych szczepionek mRNA przeciwko Covid-19.

Nie wiemy, czy akurat w sukcesie dopomógł polski wynalazek. Pewne jest jedno – w Polsce nie ma funduszu celowego ani odpowiednich programów publicznych do finansowania badań. Polskie firmy farmaceutyczne są na to zbyt biedne. Polska nie ma ani jednego laboratorium o najwyższym poziomie bezpieczeństwa, w którym można by badać groźne wirusy – a takie laboratoria mają np. Czesi i Węgrzy. W Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ nie można pracować z powodu… awarii wentylatora, którego producent nie jest w stanie wymienić ani naprawić.

Nie mamy wiarygodnych danych na temat liczby zakażeń i wykonanych testów. Przez wiele miesięcy jedyny wiarygodny monitoring rozwoju epidemii prowadził maturzysta z Torunia. Rząd zbieranie danych na jesieni rozpoczął od zablokowania informacji na ten temat, płynących z powiatowych sanepidów, stąd praca maturzysty Michała Rogalskiego straciła sens. Nadal nie wiemy, kto głównie zakaża, kto choruje, jakie zawody i stanowiska pracy są szczególnie podatne na infekcje.

Wszystkie decyzje rządowe dotyczące lockdownu są i były podejmowane w ciemno, albo – jak decyzja o powrocie do szkół najmłodszych klas – oparte na danych z zagranicy. I mimo, że latem naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN opracowali rewelacyjny system testów grupowych, dzięki którym można by przetestować w krótkim czasie całe społeczeństwo, nie będzie się ich stosowało do nauczycieli.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Rząd twierdzi, że Polska też przeznaczyła pieniądze na badania nad wirusem. Całe 12 mln zł Narodowe Centrum Nauki przeznaczyło na granty z tym związane. 100 mln zł dało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla szpitali jednoimiennych, ma także rozdzielić 200 mln unijnych pieniędzy dla badaczy nad diagnostyką. Złożone wnioski opiewały na kilkukrotnie większe sumy.

Dla porównania: 12 mln to wartość półrocznych płac w nieistniejącym Centralnym Porcie Komunikacyjnym, 700 mln zł wyniesie tegoroczny budżet przekopu Mierzei Wiślanej,  a wsparcie dla Rydzyka i jego przedsięwzięć – ćwierć miliarda.

No, ale naukowcy nie przysporzą głosów poparcia partii rządzącej.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
19 stycznia 2021 14:26

„PiS cofa Polskę w XIX wiek”

Nie zgadzam się. PiS cofa Polskę do XVII wieku, kiedy niepodzielnie rządził kościół i nawet królowie byli kościelnym hierarchom posłuszni. Do tego rządy sprawowała magnateria i szlachta, którzy byli panami na włościach, a reszta narodu była analfabetami i niewolnikami pana i plebana, bez żadnych perspektyw awansu społecznego i rozwoju. I właśnie takie społeczeństwo Kaczyński chce przywrócić. Pisowscy nieudacznicy mają być odpowiednikiem magnaterii i szlachty, którym wszystko będzie się należało na bazie dziedziczenia i przynależności partyjnej. Część społeczeństwa popierająca opozycję ma spaść do roli współczesnych niewolników i analfabetów, którym już są odbierane najróżniejsze prawa. Co do kościoła to już jest na uprzywilejowanej pozycji, którą jeszcze chce umocnić poprzez wprowadzenie państwa wyznaniowego. Wtedy już w świetle prawa kościół i państwo będą mogły skazywać obywateli za nieposłuszeństwo wobec kościoła. A kościół ma w tym wielowiekowe tradycje.

Agnieszka
Agnieszka
19 stycznia 2021 15:00
Reply to  Jantar

Oby tak sie nie stalo. Ro on nas narodu zalezy jakiej Polski chcemy.

agnes
agnes
19 stycznia 2021 15:36
Reply to  Jantar

i tak właśnie przez KK doszło do rozbiorów, ciekawe dlaczego nikt w naszym kraju tego nie widzi i nie uczy się tego na lekcjach historii 🙂

Aga
Aga
19 stycznia 2021 17:00

Polacy, obudzcie sie wreszcie, bo nasz kraj skazany jast na zaglade w swiecie globalnym, w ktorym kazdy kraj stara sie jak moze wspomagac nauke, by utrzymac albo zbudowac prestiz kraju. Chcecie byc Burundi czy Kazachstanem? Chcecia zyc wedlug widzimisie satrapy Kaczynskiego czy Ziobro, ktorzy swiata nie widzieli a udaja medrcow najwiekszych? Czy wolicie zyc w kraju funkcjonujacym, ze sprawnymi instytucjani, gdzie buduje sie wiez i zaufanie pomiedzy obywatelami i panstwem?

Rafapon
Rafapon
19 stycznia 2021 17:27

Dzisiejsza, coraz bardziej skomplikowana i wyrafinowana rzeczywistość nie mieści się już w umysłach dużej częsci społeczeństwa. Oni chcą coś prostego, czarno-białego. To jest dobre, a to złe. Tak zresztą zawsze było i na tym budowano wszelkie ideologie, z religiami w pierwszym rzędzie. I coś takiego nakręca Żoliborski Konus do spółki z bazdzietnym Ojcem Muchomorkiem.
A w kwestii tych pieniędzy, które możnaby wydać na badania medyczne, to po pierwsze, niewielu by coś z tego zrozumiało, po drugie, wątpliwe czy w polskich warunkach uzyskano by cokolwiek liczącego się. A tak, ojciec Muchomorek wyjaśni swoim owieczkom i baranom, jak to wszystko naprawdę jest. A w ostatecznym rozrachunku liczy się to, żeby Konus ze swoim PiSem pozostali przy korycie.

Agnieszka
Agnieszka
19 stycznia 2021 19:39
Reply to  Rafapon

I co wynika z twojej wypowiedzi? Nic.

Zwinka
Zwinka
20 stycznia 2021 12:19

W mafii tak już jest. Za „opiekę” trzeba płacić haracz. Tyle że ten haracz PiS płaci z naszych kieszeni …

Jarosław
Jarosław
20 stycznia 2021 14:21

Polski już dawno nie ma… Jest jakaś kato-bolszewicka stajenka zarządzana przez mafię…

spitwajer
spitwajer
20 stycznia 2021 15:35

Dziwicie się ? bo ja wcale przecież za pandemie jest odpowiedzialny diabeł oraz gender i lgbt, a pan buk mu pozwolił temu diabłu zrobić to co właśnie robi z tytułu kary za odchodzenie wiernych od kościoła — czegoś nie rozumiecie ? — A skoro wszystko jasne to powinniście wiedzieć że naukowcy nie są do niczego potrzebni bo jeśli wiara tak objaśnia świat to już nic nie trzeba udowadniać tylko płacić na kościół, modlić się i umierać a po śmierci dalej płacić tym razem za pogrzeb a po pogrzebie zapłacić za kwaterę na cmentarzu, dalej jeszcze pomnik i msza za zmarłego itd.. wszystko więc jasne ?