Wiele osób obawia się szczepionki AstraZeneki

"Wyborcza": AstraZeneca już tylko jako druga dawka?

Jest nowy raport Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepionki AstraZeneki

Jak czytamy w raporcie „Korzyści ze stosowania preparatu Vaxzevria firmy AstraZeneca przewyższają ryzyko powikłań u osób dorosłych, skutecznie zapobiegając hospitalizacjom i zgonom”.

 

U niektórych po szczepieniu występowały bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek.

Na formalny wniosek Komisji Europejskiej EMA przeanalizowała korzyści ze szczepionki i ryzyko nietypowych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi w różnych grupach wiekowych.

Analiza dotyczyła zapobiegania hospitalizacjom, przyjęciom na szpitalne oddziały intensywnej terapii i zgonom z powodu COVID-19, opierając się na różnych założeniach, dotyczących skuteczności szczepionek w kontekście wystąpienia zakrzepów krwi.

Jak wiadomo, dotąd kilka krajów w Unii Europejskiej i na całym świecie ograniczyło stosowanie szczepionki. Dania całkowicie zaprzestała jej podawania.

Jednak EMA już  wcześniej stwierdziła, że zakrzepy krwi są „bardzo rzadkim” skutkiem ubocznym stosowania szczepionki AstraZeneki, co potwierdza teraz. Jednocześnie zaleciła dalsze podawanie drugiej dawki szczepionki od 4 do 12 tygodni po podaniu pierwszej.

 

Jak podała EMA, najczęstsze działania niepożądane są – jak podała – „zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni”.

Po dodatkowych badaniach szczepionki stwierdzono, że „Najpoważniejszymi skutkami ubocznymi są bardzo rzadkie przypadki niezwykłych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi, które szacuje się na 1 na 100 000 zaszczepionych osób”.

„EMA nie ma wystarczających danych z całej UE, aby przedstawić kontekst korzyści i zagrożeń związanych z płcią.”

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Wiceszef EMA stwierdził, że korzyści ze szczepień rosną wraz z wiekiem. To samo powiedział na konferencji Noel Wathion, zastepca dyrektora EMA. Prace agencji cały czas trwają, a opinia publiczna informowana jest na bieżąco.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu poinformowała, że „analiza EMA pokazuje, iż korzyści szczepionki AstraZeneki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko bardzo rzadkich i nietypowych skutków ubocznych”.

 

/OE/

Źródło: TVN24bis

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
23 kwietnia 2021 23:16

Mnie dziś ukłuli Johnsonem. Chipa na razie nie stwierdzam, ale to dopiero kilka godzin…

Hipokrates
Hipokrates
24 kwietnia 2021 16:29

Dziwi mniei zastanawia, że opinia EMA zawsze jest taka sama zarówno w przypadku szczepionki Astra, jak i Johnsson: ” większa korzyść niż zagrożenie”! Czy oni działają na zasadzie kopiuj-wklej?