Wielka akcja społeczna #Wolna szkoła. Nie możesz stać obok…

Wolna Szkoła

Wspaniała wiadomość dla każdego, komu polska edukacja leży bardzo na sercu.

Powstała Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji (SOS), które…
działają na rzecz szkoły dobrej i przyjaznej dla wszystkich uczniów i uczennic. Promujemy i upowszechniamy sprawdzone praktyki w edukacji. Liczymy na to, że nasze wieloletnie doświadczenie, z którego wywodzą się propozycje zmian systemowych w polskiej oświacie, oraz wspólna praca na rzecz ich wprowadzenia z wszystkimi środowiskami zainteresowanymi naprawą polskiej szkoły, mogą być pomocne wszędzie tam, gdzie decyduje się o oświacie.

Chcemy szkoły stawiającej w centrum uczniów i uczennice: ich prawa oraz potrzeby, marzenia i pomysły. Szkoły nowoczesnej, obywatelskiej i demokratycznej. Przyjaznej, dla młodych ludzi, ich rodziców, nauczycielek i nauczycieli. Takiej, do której chce się chodzić, która motywuje do nauki i przygotowuje do życia we współczesnym świecie. Rozwija kluczowe kompetencje, a nie tylko przekazuje oderwane od siebie wiadomości z różnych przedmiotów.

Dlatego sprzeciwiamy się zmianom prawnym planowanym przez rządzących. Uważamy, że obniżą poziom edukacji, doprowadzą do odejścia z zawodu nauczycielek i nauczycieli, negatywnie odbiją się na kondycji psychicznej uczniów i uczennic, zwiększą rozwarstwienie społeczne. Zatrzymanie tych zmian jest fundamentalnie ważne dla naszych dzieci i dla przyszłości demokracji i rozwoju naszego kraju”.

Nie możemy pozwolić na to, by ten rząd odebrał szkołom, a tym samym dzieciom i rodzicom, wolność wyboru i krytycznego myślenia, nauczał nietolerancji, oportunizmu i konformizmu. Cofnął szkołę do minionego stulecia.

To już najwyższy czas, by obojętność odstawić do kąta.

To czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić przyszłemu pokoleniu prawo do wychowania w zgodzie z podstawowymi prawami człowieka, szacunkiem wobec różnorodności, z wartościami, które są ponadczasowe.

Wierzę, że jesteśmy w tym projekcie razem.

Tamara Olszewska

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
4 września 2021 08:57

Czarnek to kretyn i bandzior w jednej osobie. Głupek myśli, że jak zrobi zarządzenie, że trzeba się modlić i czytać wyłącznie homilie JPII, a na lekcjach historii uczyć się wyłącznie o bandytach pokroju Burego, to się bardzo myli. Ja jestem spokojny o edukację, a nawet – powiem przewrotnie – zadowolony. Młodzież nagle odkryje te lektury, które katolski skurwiel usunął z listy i zacznie na potęgę czytać Gombrowicza i innych. Chociażby w proteście. A zresztą, dni tego popaprańca i tak są już policzone. Żadne szalone pomysły tego czuba i tak nie wejdą w życie. Tylko on jeszcze tego nie wie.

Janina
Janina
4 września 2021 14:17

A póki jeszcze lepsze czasy nie nadejdą, to zakasuję rękawy i urządzę wnukom tajne, domowe nauczanie. Nie pozwolę robić im wody z mózgu. A prawdziwych pomocy naukowych ci u mnie dostatek, to co trzeba uchowało się.

Agnieszka
Agnieszka
4 września 2021 16:18

Podzielam opinie, jestem przekonana, ze zlo, ktore sie teraz dzieje, wyjdzie nam na dobre. Wiele dobrych, spolecznych inicjatyw to udowadnia. Pozdrawiam!

Dron
Dron
6 września 2021 14:46

Cały czas się zastanawiam nad matką pana C. – ile ta bidulka musiały śniegu zjeść.