Wielka awantura w Opolu, ciąg dalszy

Wielka awantura w Opolu, ciąg dalszy

Bandytyzm z pałką w ręku – tak określił Korwin Mikke plany rozszerzenia granic Opola, które usilnie promuje minister Patryk Jaki, wykorzystując instrumentalnie specyfikę Opolszczyzny z jej opcją mniejszościową i konfliktując tym samym, w zamierzony sposób miejscową społeczność. Wąska grupa kolesiów z prezydentem Wiśniewskim na czele, osłanianym przez ministerialnego promotora, nie mając pomysłu na to jak wykorzystać niekwestionowany zresztą potencjał miasta, zwiększyć dochody kasy miejskiej postanowiła bowiem skolonizować najlepsze obszary inwestycyjne sąsiednich gmin.

Ostatniej soboty (4 maja) ich mieszkańcy gromadnie przybyli do stolicy polskiej piosenki.
Nikt się nie spodziewał, że stawią się tak licznie. Gdy startowali z Placu Wolności było ich około dwóch tysięcy. Pod amfiteatr dotarło dwa razy więcej. Mieszkańcy podopolskich gmin przyjechali, by zaprotestować przeciwko rabowaniu ich miejscowości przez władze Opola. Nie mogli się doprosić zainteresowania ogólnopolskich mediów. Tutaj, przybywającym na koncerty festiwalowe gościom z całego kraju, chcieli pokazać jak bardzo zależy im na ich małych ojczyznach.
Przed amfiteatrem doszło do gorszących scen. …Oczekująca przy wejściu straż , odbierała narodowe chorągiewki i nie pozwalała wejść na teren amfiteatru . „To co robicie to wstyd dla Polski”, „Boicie się Biało Czerwonej”, wołali manifestanci… „Tam jest nasze miejsce, tam jest nasz ukochany dom…” śpiewał równocześnie tłum o kraju i gminie, w których przyszło im żyć .

Zrobili już wszystko co było można. Czują się oszukani i opuszczeni przez wojewodę. Jak deklarują, wierzą już tylko premier Beacie Szydło i Radzie Ministrów, którzy w ich sprawie mają ostatnie słowo.
Tylko dlatego także sobotnia, kolejna już manifestacja w Opolu, miała charakter pokojowy. Przyjechali z gminnymi i biało-czerwonymi flagami i transparentami. Ale także z balonikami, bukietami róż i dziećmi w wózeczkach. Nie chcą rozrabiać. Chcą sprawiedliwości, której władza dotychczas im odmawia.

Część z nich (kilkanaście procent) to przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej. Ale to pełnoprawni obywatele Rzeczpospolitej, szanujący jej zwyczaje i symbole. Zapowiadają, że w razie czego będą dochodzić swoich praw w Brukseli. Potrafią się świetnie zorganizować i na pewno nie rzucają słów na wiatr.

Gminni urzędnicy także robią co mogą. Wójt Dobrzenia Wielkiego, Henryk Wróbel – uczestniczył ostatnio w sejmie w konferencji prasowej zorganizowanej przez eurodeputowanego Janusza Korwin-Mikkego. Nie poddają się. Walczą…

Konflikt wywołał swym arbitralnym pomysłem aneksji najatrakcyjniejszych obiektów i terenów z sąsiednich gmin prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Nie licząc się z konsekwencjami, wspierany przez zaprzyjaźnionego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, Wiśniewski brutalnie wprowadza w życie swój pomysł. Nie interesują go masowe protesty (ponad 90% przeciw w konsultacjach społecznych) i konsekwencje dla gmin. Przeprowadził w radzie miasta, w której dzięki Patrykowi Jakiemu ma większość, kuriozalne głosowanie nad wnioskiem, który nie istniał. Zlekceważył zastrzeżenia komisji rewizyjnej, której przewodniczący oddał sprawę do Sądu Administracyjnego.

Mimo to wniosek uzyskał akceptację działającego ręka w rękę z Wiśniewskim i Jakim wojewody Adriana Czubaka. Wniosek jest już u ministra Mariusza Błaszczaka. Czy minister i rząd zorientują się, że są wprowadzani w błąd przez zwolenników planu Wiśniewskiego dowiemy się do końca lipca.
Ale nawet wówczas broni nie złożą.

Leszek Myczka

Leszek Myczka
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
TeresaBerlin-Wroclawzbigniew sikoraGośćAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Jeśli Jaki macza w tym palce to nie wróżę niczego dobrego.

Łukasz
Łukasz

Jesteśmy ludźmi gorszego sortu ale będziemy bronić naszej małej ojczyzny do końca naszego lub ich.

Celina
Celina

nie rozumiem tylko dlaczego portal koduj24 cytuje kilka razy i promuje polityka, ktory opowiada sie za wyjsciem Polski z EU oraz przywroceniem kary smierci?

Michał
Michał

To nie promocja, tylko fakty. Korwin-Mikke był jedynym politykiem, który zwrócił uwagę na to co dzieje się w Opolu. Cała reszta umyła raczki…

Raud
Raud

Wiśniewski i Jaki zachowują się identycznie jak Putin.
Putin napadł na Krym i zakazał tam flag ukraińskich a Jaki z Wiśniewskim napadają na sąsiednie gminy i zakazują flag polskich.

Jacek
Jacek

Wiśniewski oszukał wszystkich mieszkańców Opola startując w wyborach, jako niezależny kandydat. Teraz odkrył karty pokazał, z kim współpracuje, jakie ma plany i kto je popiera . Tylko referendum w sprawie odwołania prezydenta może coś zmienić, ale w tej sprawie potrzebny jest wspólny front opozycji, która niestety w kwestii zajęcia terenów sąsiednich gmin popiera prezydenta. Jest to przykre, że mając wielką demokrację na ustach zapomina się o tej małej , lokalnej , równie ważnej , a nawet istotniejszej sferze lokalnego społeczeństwa. Może Wiśniewski wygra i do Opola wpłyną pieniądze z elektrowni, tylko jak opolanie będą mogli spojrzeć sąsiadom upadających gmin w… Czytaj więcej »

Adam
Adam

Literówka: 4-go czerwca, nie maja.

Stani
Stani

Właśnie w przemówieniu prezesa pis-u usłyszałem że „rzeczywistość nie ma nic wspólnego z faktami’. Jeżeli to nie oxymoron-to ja poprawię literki małe na duże.

ryszard
ryszard

Dojna zmiana w akcji. A miało być tak pięknie

Alfons
Alfons

Wiśniewski to były platformers który za publiczne pieniądze jeździł podpisywać karty poparcia dla komorowskiego. Teraz dogadał się z ludźmi jakiego i pokazują PO – PiS w najgorszym wydaniu

Fru Zmo
Fru Zmo

4go czerwca, nie maja, prawda ?

Ewelina
Ewelina

MNIE JUŻ TO WKURZA !!! Ludzie dajcie spokój PIS-OWCY przetrzymali rządy PO-OWCÓW to i PO-WCY przetrzymają rządy PIS-OWCÓW !!! za kilka lat wybory to bedziecie mogli zagłosować ponownie. wy się kłócicie, przezywacie, śmiejecie sie z jakiejś tam parti , a oni śmieja się z was!!! Oni wszyscy mają nas w D….ie bez wyjątku!!!! Liczy się to by mieli oni a nie my!!! a wy durnoty sie nawzajem oskarżacie itd itp. DAJCIE ŻE JUŻ K….WA SPOKÓJ!!!

Gość
Gość

Jest wielkie prawdopodobieństwo, że PIS doprowadzi do tego, że będzie rządziła na stałe. Ludzie, zdajcie sobie z tego sprawę, o to teraz chodzi!!!

Anna
Anna

Wyrazy poparcia. Życzę zwycięstwa!

zbigniew sikora
zbigniew sikora

POPIERAM WNIOSEK WRZOSEK O NIEZALEŻNOŚĆ OD OPOLA

Berlin-Wroclaw
Berlin-Wroclaw

Jaki Patryk, taki Wisniewski- ot, zwykla ludzka…TKMojszosc. Przykro, ze tak macie…

Teresa
Teresa

„Czy minister i rząd zorientują się, że są wprowadzani w błąd przez zwolenników planu Wiśniewskiego dowiemy się do końca lipca.”
Nie rozumiem – Autor liczy na dobre intencje ministra i rządu??