Wielkanocne przesłanie miłości okazało się farsą

Coraz bardziej krytyczne spojrzenie na działania Kościoła Katolickiego

Wielu duchownych przestawiło się w ten piękny czas w zwykłych politycznych agitatorów.

Piękne słowa wygłosił podczas rezurekcji prymas Wojciech Polak. Mówił, że „Jezus nie chce, aby jego uczniowie powtarzali jedynie formuły wyuczone na pamięć. Chce świadków: ludzi, którzy szerzą nadzieję poprzez swój sposób akceptowania, uśmiechania się, kochania. Zwłaszcza kochania: ponieważ moc zmartwychwstania czyni chrześcijan zdolnymi do miłości, nawet wtedy, gdy miłość zdaje się tracić swe racje. Moc zmartwychwstania czyni nas zdolnymi również do głoszenia życia, do obrony życia i do służby życiu”. No właśnie, w tym to duchu powinna upłynąć cała Wielkanoc. W duchu pojednania, wzajemnego szacunku, wspólnego przeżywania jednego z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Jednak u nas musi być „po naszemu”, tak bardzo, bardzo po polsku. W końcu Polak Polakowi nie musi być bratem, prawda? Nie musi biegać z tym znakiem pokoju i pojednania do każdego. W czasie, gdy baby już pyszniły się swoją okazałością, mazurki kusiły smakiem, a woń sałatek i pieczeni snuła się nad Polską apetycznie, Maciej Stuhr otrzymał „piękne” życzenia wielkanocne od rodaczki, zapewne bardzo wierzącej katoliczki. Ta treść: – „Ty gnoju! Ty szczylu! Ty szwabie w du… je…! Kto ci płaci za to, byś pluł na Polskę? Może Niemcy, może Ruscy? Ty skur…! Ty h… jaszku Wanio! Żebyś zdechł” – dosłownie powala na kolana.

W Bolesławcu jeden z radnych, w reakcji na życzenia składane przez przewodniczącego rady Jarosława Kowalskiego, mruknął pod nosem „ch** ci w d***”. Zapomniał biedaczek, że mikrofon jest włączony i jego reakcja poszła w Polskę. Pan Mucha przeprasza, zapewnia, że nie chciał nikogo urazić, ale… niczego by w tych życzeniach nie zmienił. Nie ma co. Taka postawa idealnie mieści się w rozumieniu idei Wielkanocy przez wielu naszych rodaków.

W kościołach co niektórych wcale nie było lepiej. We Wręczycy Wielkiej ksiądz odmówił poświęcenia koszyczków, bo parafianie z braku miejsca ustawili je na podłodze. Duszpasterz się zaparł, a wierni w szoku wracali do domu, by zapewne pierwszy raz w życiu podzielić się niepoświęconym jajkiem. Gdzieś tam kolejny ksiądz wyzwał parafiankę od głupich bab, bo za rzadko pojawia się w kościele. W Celestynowie ksiądz niezwykle napracował się, ustawiając instalację z grzechami głównymi, a na niej obok pedofilii – homoseksualizm, obok zabójstwa – in vitro. We Lwówku Śląskim na krzyżu, który wznosił się nad pięknie ozdobionym grobem pańskim, znalazło się miejsce dla wieszaków i karabinu. W ten sposób ksiądz odniósł się do walki kobiet o prawo do aborcji. Przy okazji porównał je do islamskich terrorystów i pewnie był bardzo dumny z siebie i swego wielkanocnego posłannictwa. Również w Rakowicach Wielkich ksiądz z oburzeniem mówił o Czarnych Marszach, Czarnych Piątkach, o aborcji, chwaląc pomysł kolegi z Lwówka Śląskiego. Jednocześnie, podczas święcenia koszyczków przypomniał, by ludzie dawali więcej na tacę, bo zepsuła mu się szyba w samochodzie. Gdzie indziej ksiądz sporo miejsca w swoim kazaniu poświęcił innowiercom zabijającym niewinnych chrześcijan. Litości!!!

Popatrzmy dalej. Wielkanocna niedziela, Bazylika św. Krzyża w Warszawie. Wierni zebrali się, by wysłuchać homilii ks. Waldemara Rakocego, żeby wspólnie przeżyć ten najważniejszy dla chrześcijan dzień, oddać się dobrym myślom, pojednaniu… a tu okazało się, iż biorą udział w politycznej farsie. Msza wielkanocna okazała się wielkim hymnem pochwalnym PiS-u i jego poczynań. Było o 500 plus, spółkach Skarbu Państwa, końcu państwa teoretycznego i w końcu padły też słowa, że „kształt rodzącej się obecnie Polski jest pięknym prezentem na stulecie odzyskania niepodległości i cieszyliby się z dzisiaj ojcowie II RP, od prawicy, po lewicę. (…) Tego też życzymy obecnym politykom i wszystkim rodakom. Kto kocha ojczyznę, docenia to, co dobre i nie przejaskrawia słabych stron. W dzień zmartwychwstania życzymy naszej drogiej Ojczyźnie, aby jej nowe zmartwychwstające ciało, które przyobleka, oraz jej zmartwychwstająca dusza, były wolne od brudów, zepsucia i rozkładu”.

Msza w Kalwarii Zebrzydowskiej i „genialne” wystąpienie arcybiskupa Jędraszewskiego, który odniósł wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat do dnia dzisiejszego. Jak tłumaczył, Piłat wiedział, że Jezus jest niewinny, ale uległ presji „ulicy i zagranicy”, a to mechanizm dzisiaj świetnie znany, bo przecież „językiem współczesnym można nazwać je ulicą. Podburzyć tłum, wzbudzić wśród ludzi tak wielkie emocje, by krzyczeli tylko jedno „Ukrzyżuj Go, na krzyż z Nim!”.

Msza wielkanocna w bazylice jasnogórskiej i kolejny „kwiatek”. Tym razem to arcybiskup Depo nawoływał do wspominania, „że dzisiaj w świecie i w Europie robi się wszystko, żeby Polskę osłabić w jedności! I niebudowaniu na prawdzie historycznej, żebyśmy byli ciągle na kolanach, upokarzani złem, kłamstwem, zbrodniami”.

Nie ma co, wielu duchownych przestawiło się w ten piękny czas w zwykłych agitatorów i karmiło swoje owieczki „wiedzą tajemną”, niezwykle upolitycznioną, która okazała się znacznie ważniejsza od prawdziwego przesłania tego Święta.

Słuchając ich, zastanawiam się, dokąd zmierza Kościół w Polsce. Dostrzegam też wyraźnie, że podzielił się on już na ten, związany z naukami płynącymi z Watykanu i na Polską Instytucję Kościelną (PIK), która ma coraz mniej wspólnego z moim pojmowaniem wartości i misji, jaką powinien reprezentować Kościół. Podobnie z ludźmi. Jedni pozostają wierni wierze, inni – i to spora część – oddała duszę właśnie tej Polskiej Instytucji Kościelnej. Kto dla nich jest ważny? Jezuita Jose de Anchieta, oprawca Indian, przekonany, że „miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje”? Alojzije Stepinac, wikariusz chorwackiego, faszystowskiego reżimu ustaszów, który stworzył jeden z najstraszniejszych obozów zagłady II wojny światowej? Jan Sarkander, o którym mówi się, że to on był pomysłodawcą walki z protestantami w Czechach, podczas której dokonano masowych mordów, torturując, gwałcąc, paląc tysiące kobiet i dzieci. A może ci księża z Rwandy, którzy mają ręce umazaną krwią ludobójstwa dokonaną na Tutsi?

Walka dobra ze złem, ciemnej strony mocy z jasną. Papież Franciszek kontra nasz butny ojczulek Rydzyk i tylu hierarchów z PIK-u. Wiara w Boga czy w instytucję? System wartości zawarty w Dekalogu czy buta, arogancja, żądza pieniądza i władzy? Który Kościół wygra w Polsce? Na co postawią polscy chrześcijanie?

Tamara Olszewska

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

24
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
15 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
TamaraAnnasygnalistaRobertJózef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Ciemny lud kupuje- propagandę Kurskiego w TVP-is

Alicja777
Alicja777

Znowu muszę się z Panią zgodzić. Ale to dobrze, „moje” przemyślenia ktoś potrafi przelać na „papier”

Maria
Maria

TVpis, to co innego – niech plotą i niech słuchają wielbiciele naczelnika Wolski, ale sługa Boży nie powinien mieszać się do polityki i pleść wiernym dyrdymały.
Jedyna rada, choc nie wiem czy skuteczna – nie dawać na tacę, albo zamiast wysłuchiwać bzdur niegodnych kapłana, pomodlić się w domu, w ogrodzie, w parku – Pan Bóg jest wszędzie.
No może nie wszędzie, bo pewnie te świątynie, w których sprawuje posługę nawiedzony klecha, Pan Bóg omija szerokim łukiem

Sobiepan
Sobiepan

W odniesieniu do tych „wojownikow kurdupla”- bajeczka Wielkanocna. Na parafii ja mam ksiedza, Alle Luja

Zofka
Zofka

Smutne to

Maciek123454321
Maciek123454321

Takie „kwiatki” księżowskie należy skrzętnie zbierać – z podaniem nazwiska sukienkowego oraz daty i miejsca. Potem zbierze się to do kupy, i okaże się, że „kasta” sędziowska to pikuś w porównaniu z kastą czarnych z białymi obrożami. To już naprawdę jest sekta, z Kościołem Bożym nie mająca nic wspólnego. Pytanie, jak długo PRAWDZIWI chrześcijanie idąc na msze, zmuszeni będą słuchać nienawistnego bełkotu klechy lub jego żebrania o pieniądze. Słyszałem legendy o „tacach” z wikliny z tak dużymi oczkami, że przelatywały przez nie monety. Hałas czyniony przez spadające na posadzkę monety budził powszechne zainteresowanie, toteż wierni, nie chcąc zwracać niczyjej uwagi,… Czytaj więcej »

Pola
Pola

Bardzo dobry pomysł bo puszki zbiórkowe to przeżytek

vADER
vADER

kłamiesz lewaku

Maciek123454321
Maciek123454321

I ty myślisz, że ten wPIS jest wart 1,20 zł? Szczerze mówiąc, wątpię.

Wanda Jadzieńska
Wanda Jadzieńska

Zabierasz Waść miejsce na portalu, nieustanny spam i obrażanie.

Maciek123454321
Maciek123454321

W ramach przeprosin dam Ci ….. białą różę, symbol nienawiści. Przyjmiesz?

antyuzurpator
antyuzurpator

No proszę, potrzeba matką wynalazków. Na to mam swój wynalazek: moneta zawinięta w papierek (nie w banknot).
A czy znaleźli się odważni, którzy wstali i wyszli z bydynku z krzyżem na czubku, gdy ksiądz zaczął politykierować?

Maciek123454321
Maciek123454321

Wydaje mi się, że głos pani Klaudii Ostaszewskiej z Kołobrzegu, której wyjątkowo zjadliwy ton skłonił Administratorów do usunięcia postu, niech jednak zabrzmi, aby umożliwić mi polemikę z tą panią. Cytuję: „a co Ty, Macieju, masz wspólnego z Kościołem Bożym? tyle na Niego plujesz a udajesz, że Ci na Kościele zależy? Ty i Tobie podobni marzycie o tym, by głos Kościoła w Polsce zakneblować a światynie opustoszały, jesteś wrogiem Kościoła, stąd też ściema o „„tacach” z wikliny z tak dużymi oczkami” – gdzie przeczytałeś o tym? w NIE czy w GW ?” Śpieszę wyjaśnić, może nie samej pani Klaudii, która –… Czytaj więcej »

Klaudia Ostaszewska Kołobrzeg
Klaudia Ostaszewska Kołobrzeg

wiesz gdzie znajdziesz kościół tolerancji, wyrozumiałości, filnatropii, etc? W PIEKLE! tu, na Ziemi Jezus Chrystus założył Kościół, który ma za zadanie głosić Prawo Boże, a nie głaskać po główce, jak wy-lewaki-byście chcieli (róbta, co chceta, nie?) Znasz 1 prawdę Wiary? Bóg nie tylko wynagradza, ale i karze!! kogo? ano tych, którzy w miejsce praw Boskich ustanawiają ludzkie! którzy chcą bezkarnie zabijać (szczególnie najbardziej bezbronnych, czyli nienarodzonych, czy starych, chorych w ramach eutanazji), którzy chcę deprawować dzieci nauką bezwstydu od najmłodszych lat szkolnych, dla których zboczenia homoseksualne to normalność a wstrzemięźliwość seksualna przed ślubem to zacofanie (jak zresztą i sam sakrament… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Trzeba było jeszcze tylko dodać – „zdechnij chamie”. Oto macie czarno na białym wypowiedź osoby będącej wyznawcą sekty katolskiej. Kościół tolerancji i wyrozumiałości jest w piekle – tak pisze to oszalałe indywiduum. Próbowałem, naprawdę próbowałem, ale niestety muszę przyznać rację moderatorowi, który usunął post oszalałej katolki. Na koniec aforyzm – podobno autorstwa Marka Twaina: „Nigdy nie polemizuj z idiotą – najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem”.

Józef
Józef

Prawda w oczy kole, nie? nie musi ci życzyć, żebyś zdechł, i tak to się stanie…Szybciej, niż ci się wydaje…

Maciek123454321
Maciek123454321

A tobie co, Józefie Święty? Festiwal Miłości pisowskiej? czy rydzykowej? Najgorsze, co może się przytrafić, to życzyć bliźniemu śmierci. Współczuję ci, że masz tak zrytą mózgownicę. I dobra rada, przestań pić z PISuaru. Sam widzisz, co się porobiło z twoim mózgiem. 1/8 została, i to w poprzek.

Robert
Robert

Maćku 1….1.
Do jakiej partii należysz? Wiele twoich postów nie przystaje do żadnej.

Maciek123454321
Maciek123454321

Trafiłeś – Robercie – w punkt. Nie należę do żadnej. Gdybym miał wybierać, wybrałbym………… Polski Blok Centrum. Nie znasz tej partii? Oczywiście, bo to partia fikcyjna, której działacze zostali sportretowani przez Kasię Adamik i Agnieszkę Holland w serialu „Ekipa” (2007-2008). Dziś mało kto pamięta ten serial, a ja puszczałbym go na okrągło – do znudzenia. Może jest to serial moralizatorski, może obie panie chciały go dedykować Donaldowi Tuskowi na początek jego rządów… Ale właśnie taka EKIPA powinna rządzić w Polsce. Polecam wszystkim ten serial.

Tamara
Tamara

Nawet szkoda podjąć jakąkolwiek dyskusję z ludźmi pokroju tej pani. Widać, ze to ślepa wyznawczyni Polskiej Instytucji Kościoła, a nie Boga i nauki, płynącej z ust papieża Franciszka. A niech sobie kobieta popluje i poczuje przez chwilę, jaka jest ważna .

pinki
pinki

Na co postawią polscy chrześcijanie? – na więcej kasy. Cieszą się z wpadek rządzących licząc na nowe obietnice i datki, a prawdę mają w głębokim poważaniu.

sygnalista
sygnalista

Jak Kościuszko wieszał biskupów Targowiczan- zdrajców Polski i Konstytucji: Biskup Kossakowski 9 maja 1794 r. wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców. Spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, … wśród nich biskupa Józefa Kossakowskiego, który – jak wspomina sam Jan Kiliński – sfajdał się przy aresztowani. Następnie przewieziono go z wieży prochowni do ratusza. „Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami przechodził szeregi ludu” Kossakowski wziął od Rosjan 4 tys. dukatów w złocie za skaptowanie 60 posłów. W czasie procesu – biskup pewien bezkarności – przyznał się do wszystkiego.… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Ku przestrodze dla pisiorów. Bardzo pouczający elaborat. Gratuluję!

Anna
Anna

Watykańska okupacja Polski. Okupacja ta wyraża się m.in tym, że sejm ani prezydent RP nie ma żadnego wpływu na obsadę stanowisk w KRK. Jak mówił Franciszek, każdy ksiądz i biskup jest obywatelem Watykanu i tylko tej władzy podlega. Dr. prawa z UW P. Borecki od wielu lat wskazuje polakom, że KRK jako jedyna instytucja w Polsce nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych, czyli państwo polskie nie ma żadnej na mocy konkordatu możliwości zweryfikowania finansów KRK. Ostatnio nawet NIK się przestraszył i zrezygnował z kontroli finansów KRK odnośnie dofinansowania z UE i rozliczenia zgodnie z dyrektywami UE. Przez 20 lat działalności… Czytaj więcej »