Witek zapytała PKW, czy może przygotować wybory 10 maja – PKW: „To niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych”

„Trzeba anulować, bo przegramy” nie nosi znamion przestępstwa według prokuratury

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do przewodniczącego PKW pismo z pytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. Odpowiedź nadeszła błyskawicznie.

 

 

– „Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiadając na pismo z dnia 5 maja 2020 r., informuje, że przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych” – napisał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Przypomniał Witek, że to jej partia zabrała PKW uprawnienia, dotyczące przeprowadzenia wyborów: – „Kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart zostały zawieszone na mocy art. 102 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2”. A chodzi o tzw. tarczę antykryzysową autorstwa PiS.

 

Marciniak zaznaczył, że do wyznaczonego przez Witek terminu wyborów pozostało pięć dni. – „Dla sprawnego oraz rzetelnego przeprowadzenia wyborów niezbędny jest w szczególności czas na zaplanowanie, przygotowanie i wdrożenie procedur przewidzianych w przepisach prawa.  A stan prawny, na podstawie którego wybory miałyby się odbyć, nie jest ustalony” – zauważył.

– „Należy także podkreślić, że sposób przeprowadzenia wyborów musi być wcześniej znany wszystkim organom i podmiotom uczestniczącym w procesie wyborczym oraz komitetom wyborczym. Ponadto warunki udziału w głosowaniu muszą być znane wszystkim wyborcom. Obecnie wyborcy nie posiadają wiedzy, w jaki sposób będą mogli oddać głos” – stwierdził Marciniak.

Dodajmy, że Witek zamierza wysłać też drugie pytanie – tym razem do ciała kierowanego przez Julię Przyłebską. Chce, żeby ten organ stwierdził, czy przesunięcie przeze nią terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne bądź zgodne z Konstytucją. Cóż, tu odpowiedź może być po myśli partii rządzącej, której przedstawicielką jest marszałek Sejmu.

bt

Źródło: 300polityka.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
6 maja 2020 07:27

Nie wiem, czy tylko jak mam takie skojarzenie, ale Witek to taka Pchła Szachrajka (niezrównany Brzechwa przewidział małą kanciarę w swoim wierszu).
Trochę sympatyczniejsza aparycja, ale to jednak ten sam najlepszy sort co Kuchcior.

Marek
Marek
6 maja 2020 08:51

Robi się coraz ciekawiej. Najpierw odsunęli PKW od organizacji wyborów, bo miał je zorganizować Sasin z pocztą, a jak grunt się pod nogami pali to pytają czy PKW zorganizuje? Mam wrażenie że pani Witek nie bardzo pamięta co przez sejmową maszynkę do głosowania puszczała,. Napisać o tym że jest to „kabaret”, to nic nie napisać.. Poziom żenady jaki osiągnął PiS z ‚prezesem tysiąclecia” na czele sięga szczytów Himalajów! Szkoda tylko że nie widzi tego PiS-owski elektorat, który każdy „przekaz dnia” z Nowogrodzkiej traktuje jak prawdę objawiona. A wracając do PiS to wydaję się że najwyższa pora aby nastąpiła w tej partyjce zmiana pokoleniowa w kierownictwie. Pamiętam jak w stanie wojennym na murach i ulotkach pojawiały się malunki Jaruzelskiego w ciemnych okularach i laską z podpisem „Dokąd nas ślepcze prowadzisz?” . Dziś mam wrażenie że Kaczyńskiemu należało by zadać podobne pytanie ” Dokąd nas starcze prowadzisz? W latach 80 można było odnieść wrażenie że”Polska stoi nad przepaścią” a PZPR na czele z Jaruzelskim i zamierza zrobić „duży krok naprzód” . Na szczęście nastąpiła w Moskwie „pierestrojka”, a u nas w 89 częściowo wolne wybory i „wielkiego kroku naprzód ” nie zrobiliśmy. Dziś jest trochę podobnie. Znowu stoimy nad „przepaścią” wykluczenia z UE, wykluczenia z grona państw demokratycznych….. i Kaczyński z PiS-em proponują nam zrobienie „wielkiego kroku naprzód”. Ja zadaję sobie pytanie co po tym „kroku w przepaść” nas czeka? Mając trochę doświadczenia z życia w „państwie rządzonym przez PZPR” , wiem że nie czeka nas nic dobrego i nie chcę powrotu do monopartyjnej demokracji socjalistycznej. A do tego właśnie PiS zmierza.
Należy jeszcze raz głośno zadać prezesowi pytanie: Dokąd nas starcze prowadzisz? Może usłyszy i może odpowie?

greg
greg
6 maja 2020 09:06

Szanowna p. Witek stara się zasłonić przed przyszłą odpowiedzialnością rezydującym w tzw. TK odkryciem towarzyskim kociego naczelnika.

Obserwator
Obserwator
6 maja 2020 11:34

„Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiadając na pismo z dnia 5 maja 2020 r., informuje, że przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych” – bardzo ładna „krótka piłka” od szefa PKW notabene osadzonego przez pis. Marszałek obudziła się chyba z ręką w nocniku-bu ha ha ha!

Dana
Dana
6 maja 2020 15:34

Ciekawe jak ona się czuje dziś gdy uświadomiła sobie jaką idiotkę z siebie zrobił?