Władysław Frasyniuk: Nie ma zgody na święty spokój

Frasyniuk o sędziach, Nowackiej i Biedroniu

Dopóki nie strzelają, trzeba wychodzić na ulice i protestować, mówi Władysław Frasyniuk w rozmowie z Magdą Jethon.

Magda Jethon: 4 czerwca w czasie ostatniego marszu KOD porwał Pan tłumy, ludzie byli zachwyceni. No i co dalej?
Władysław Frasyniuk: Dalej trzeba konsekwencji i determinacji. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że w Polsce mamy trzy możliwości: albo zapiszemy się do PiS i będziemy tym suwerenem, który dostanie miejsca w radach nadzorczych, w spółkach skarbu państwa, będziemy w sekcie „smoleńskiej” – mówiąc krótko załapiemy się na tę hordę, która dewastuje państwo polskie i liczy na obrywy przy okazji buszowania po Polsce, albo możemy stanąć tam, gdzie są ci, którzy odwołują się do wielkiej, polskiej tradycji wolności; tradycji szacunku dla drugiego człowieka, zdolności do wspólnego działania, bo przecież to wspólne działanie w „Solidarności” zakończyło się największym, współczesnym sukcesem Polski, czyli odzyskaniem niepodległości. Jest jeszcze trzecia droga to emigracja. Najgorsze wyjście to wybór świętego spokoju. Powiedzmy sobie jednak uczciwie, a mówię to do wszystkich tych, którzy uważają, że ważny jest tzw. święty spokój, że święty spokój jest nawozem dla wszystkich totalitarnych władz, więc apeluję: nie dajcie z siebie zrobić nawozu dla pisowskiej formacji, która na końcu tylko się Wami pożywi.

– Apeluje Pan do tych, o których mówił Stefan Kisielewski w słynnym cytacie:  że próbują się urządzać w d..ie?
– To prawda. Zawsze jest taka obawa i takie ryzyko, a przypomnę, że jesteśmy społeczeństwem okaleczonym przez biedę i cierpienie; mamy wypisaną w głowie mądrość „pokorne ciele dwie matki ssie”. Swego czasu zadaliśmy temu kłam i dziś warto odwołać się do tej wielkiej tradycji solidarnościowej. Być człowiekiem przyzwoitym, który reaguje na chamstwo, prostactwo, reaguje na ten język komunistyczny, język zniewagi, dzielenia, opluwania tej części społeczeństwa, która chce pozostać w Unii Europejskiej, chce pozostać wierna wartościom, ideom demokracji liberalnej.

– Dla wielu bycie przyzwoitym to z jednej strony pojęcie emocjonalne, a z drugiej jednak abstrakcyjne. Ludzie chcą konkretów… Co by Pan mógł powiedzieć tym, którzy szli w pierwszych pochodach KOD-u, a teraz już im się nie chce, bo opadły te pierwsze emocje?
– Żeby obudzić emocje potrzebne jest przywództwo, które mówi twardym językiem. Odwołałbym się do piosenki Kazika, której tytułu nie będę cytował, bo ona akurat nie dotyczy polityków, ale powiedziałbym: – Człowieku, „czy ty to widzisz, czy się nie wstydzisz”, przyjdź na marsz 24 września i stań po stronie przyzwoitych ludzi, stań tam, gdzie stoi społeczeństwo, gdzie stoją ludzie, którzy są wierni ideałom Sierpnia, pragną być wolni i żyć w wolnym kraju. Uwierz, że możesz być współgospodarzem własnego kraju. Po drugiej stronie masz „onych”, którzy urządzają się na ciepłych posadkach, którzy będą żądali prowizji, tantiem, ślepego posłuszeństwa, którzy donoszą, którzy staną się szybko kapusiami tego systemu. Stań po stronie przyzwoitych ludzi, bo to „siara” tak naprawdę być po tamtej stronie. Jak nie chcesz stanąć po naszej stronie, to będziesz nawozem dla PiS.

– Przywołał pan Kazika, to ja przywołam Hołdysa, który napisał ostatnio bardzo krytyczny list do opozycji. Czytał Pan?
– Tak.

– I co?
– Patrzę z przerażeniem, że przez trzydzieści parę lat nie nauczyliśmy się bycia społeczeństwem obywatelskim i nie mamy odruchu reagowania na to, co niszczy wspólnotę, państwo, wartości i szacunek do państwa prawa. My się tego szacunku dla państwa prawa cały czas uczymy. Chcę też powiedzieć jasno, że nie ma kontr-lidera, który byłby skutecznym przeciwnikiem dla Jarosława Kaczyńskiego. Ale przypominam, komunę obalił ruch społeczny, a nie partie polityczne. KOD jest jedyną organizacją, która ma zdolność mobilizowania społeczeństwa. KOD to my wszyscy. Nie Mateusz Kijowski, nie ci, którzy należą do stowarzyszenia, my wszyscy jesteśmy KOD-em i musimy to sobie szczerze powiedzieć. Słowo, które stało się mottem mojego życia, usłyszałem pierwszy raz w areszcie śledczym. To kryminalista powiedział mi po pierwszej rozróbie – „Władek, tu jest taka zasada, umiesz liczyć – licz na siebie”. Tylko nasza aktywność, tylko nasza mobilizacja w rodzinie, w kamienicy, pracy, na ulicy, spowoduje, że ten dramatyczny scenariusz skrócimy. Bo ja nie martwię się o to, że zdewastują państwo, że będziemy dramatycznie biednym krajem, nie martwię się o to, że nas pokłócą z UE – jesteśmy w stanie wszystko to odpracować. Natomiast te podziały, które tworzy Kaczyński, ten język obelżywy, ta agresja, która w tej chwili już jest w poprzek naszych rodzin, to pokolenia będą musiały minąć, żebyśmy się stali znowu społeczeństwem, znowu tymi, którzy będą mogli powiedzieć „My, naród”. Nie ma narodu, nie ma społeczeństwa. Jesteśmy tak potwornie podzieleni.  Ten podział, którego dokonała komuna jest niczym przy tym podziale, który mamy w tej chwili. Nie można udawać, że kogoś to nie dotyczy, dotyczy to nas wszystkich. I wszyscy zapłacimy za to cenę, a największą cenę będzie płaciło to pokolenie, które jeszcze nie bardzo wie, dlaczego miałoby się zaangażować, które ma 30 lat. To oni przez następne trzydzieści lat będą ponosili koszty tej beztroskiej, niekompetentnej polityki Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnę, że w 80 r. biedni, polscy robotnicy wpisali na listę postulatów kompetencje! a nie legitymację partyjną. Tyle lat minęło i ten postulat cały czas jest niezrealizowany. Straszną cenę płacimy za wyjście z zapaści komunistycznej. Jeszcze większą cenę będziemy płacili za zapaść dokonaną przez Kaczyńskiego.

– Obwinia Pan jednego człowieka?
– Tak, bo to Kaczyński jest tym, który ma największe zasługi w budowaniu wojny polsko – polskiej. To on wymyślił sobie, że łatwiej jest uruchomić negatywne emocje, łatwiej nimi grać niż tymi pozytywnymi. A wiadomo, że cierpienie i bieda demoralizują ludzi, więc on na tej demoralizacji, na tym poczuciu krzywdy, cały czas gra.

– Dziesięć lat temu z okazji 26 rocznicy Wydarzeń Sierpniowych dostał Pan od Lecha Kaczyńskiego Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Lech Kaczyński wręczając te odznaczenia powiedział: „Jest dla mnie wielkim, pewnie niezasłużonym zaszczytem, że akurat mnie przypadło odznaczać ludzi, którzy tworzyli polską historię”. Co się stało przez te dziesięć lat?
– Gdyby żył Leszek Kaczyński, myślałby podobnie, jak ja, mimo że on zawsze powtarzał, że Jarek jest mądrzejszy od niego. W tej chwili największym polskim przekleństwem jest to, że Lech Kaczyński nie żyje i nie może zabrać głosu. Tymczasem koszmarna grupa idiotów, duża część karierowiczów w PiS próbuje mówić za niego i grać na traumie Jarosława Kaczyńskiego. Tak po ludzku współczuję Jarkowi, ale obawiam się, że Macierewicz jest w stanie wbić go także w taką traumę, że nie tylko zabili Leszka, ale zabili także ich mamę.

– Znał się Pan z braćmi Kaczyńskimi, kiedy ostatni raz rozmawiał Pan z Jarosławem Kaczyńskim?
– Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiałem ostatni raz na 25-leciu „Solidarności”, czyli przy poprzedniej wizycie Obamy. Kiedy przyszedłem do budynku, o ile dobrze pamiętam, Kancelarii Rady Ministrów, gdzie mieliśmy spotkanie z prezydentem Obamą, to wszedłem i zobaczyłem taki obrazek: stadko ludzi skupionych wokół Tadeusza Mazowieckiego i samotnie stojący Jarosław Kaczyński. Przywitałem się ze stadkiem przy Tadeuszu Mazowieckim i pomaszerowałem do Jarosława Kaczyńskiego. Później największą sensacją było to, że Jarosław Kaczyński nie tylko ze mną ciepło rozmawiał, ale też zaczął się uśmiechać i wszyscy byli ciekawi, co też mu powiedziałem, że wywołałem radosny wyraz na jego twarzy. Proszę mnie nie pytać, co powiedziałem, bo to jest bez znaczenia. Ja nie mam obaw przed rozmową z Jarosławem Kaczyńskim. Uważam, że jest człowiekiem cynicznym, ale gdzieś tam w środku stara się zachować elementy przyzwoitości. On na pewno nigdy sam nie weźmie pieniędzy. Na pewno będzie reagował, kiedy jego ludzie będą czerpali korzyści majątkowe z pośrednictwa w kontaktach z władzą. Aczkolwiek też mam absolutnie świadomość, że Jarosław Kaczyński, który wie, że partia musi być bogata, ma także taki obszar cynizmu,  który sprawia, że nie zawaha się i sięgnie po każde pieniądze dla partii, co przez lata robił od Srebrnej, przez Telegraf. Boję się Kaczyńskiego, bo boję się jego cynizmu i boję się też dlatego, że jest człowiekiem oderwanym od rzeczywistości. To nie jest ktoś, kto żyje w realu. Jego spojrzenie na Europę jest spojrzeniem człowieka, który zna Europę z książek historycznych, do tego z roku 1938, a nie 2016. Kaczyński nie rozumie gospodarki, nie rozumie procesów społecznych, do tego ma potworny kompleks, wynikający miedzy innymi z nieznajomości języków. Jest człowiekiem, który boi się Europy. Ta nieznajomość procesów gospodarczych oczywiście będzie powodowała, że wokół niego będą gromadzili się ci trzydziestolatkowie, którzy nie są tak ideowi, jak Kaczyński, nie postrzegają swojej obecności w polityce jak on, tylko marzą o tym, żeby ktoś ich skorumpował i to od razu za pierwszym razem i to za duże pieniądze.

– Powiedział Pan, że po stronie opozycji nie ma wyrazistego przywódcy. Może to Pan powinien nim być?
– Jestem przekonany, że jest taki przywódca, tylko on się jeszcze nie objawił. Myślenie, że Władysław Frasyniuk spełni te oczekiwania to błąd. Musi się pojawić nowe, nowocześnie myślące pokolenie. Ja nie uważam się za człowieka starej daty, ale wydaje mi się, że ktoś, kto stanie na czele polskiego społeczeństwa musi być absolutnie współczesnym, nowoczesnym, dobrze komunikującym się człowiekiem. Mam pewne cechy przywódcze, ale to są cechy człowieka w opozycji, a my potrzebujemy przywódcy na miarę Tadeusza Mazowieckiego, który po obaleniu Kaczyńskiego, dokona trudnych reform razem ze społeczeństwem, bo naprawdę koszty poniesiemy olbrzymie, obawiam się, że podobne do tych po zdewastowanej gospodarce komunistycznej. Potrzebujemy więc człowieka o wielkiej sile charakteru, mądrości i cierpliwości, bo te podziały dotkną trzy następne pokolenia.

– Często dzisiaj ludzie mówią: po co chodzić na marsz KOD, przecież Kaczyński ma gdzieś nawet bardzo liczebne marsze. Zawsze je umniejszy i powie, że nie mają znaczenia.
– A to nieprawda. Już sam fakt, że kłamie, powoduje pewien dyskomfort nawet w jego obozie. Nikt nie wymyślił lepszej metody. Dopóki nie strzelają, trzeba wychodzić na ulice i protestować. Pochodzę z Wrocławia i jestem wielkim zwolennikiem decentralizacji państwa, ale w sprawie protestu uważam, że każdy protest w Warszawie waży cztery razy więcej niż protest w moim rodzinnym mieście, w Gdańsku czy Krakowie. Szkoda, że 4 czerwca na marszu nie było więcej ludzi niż 7 maja. Uważam, że 4 czerwca powinien być dociśnięciem pedału, powinno być nas w Warszawie pół miliona ludzi. To był chyba brak wyczucia, że wtedy ten marsz zdecentralizowali. Są tacy, którzy zawsze przyjadą do Warszawy za swoje własne pieniądze. A pozostali, niech zrobią w mniejszym gronie demonstrację, bo to również jest ważne, żeby w każdym miejscu widać było sprzeciw wobec zakłamaniu, podziałom społecznym, obrażaniu ludzi.

– A co Pana najbardziej obraża?
– Za czerwonego wszystkie obraźliwe słowa już usłyszałem. Dziś też mamy  sojusz z czerwonym, bo Kaczyński odwołuje się do mentalności peerelowskiej, z ta różnicą, że wtedy nie było sojuszu czerwonego z brunatnym, bo tym jest tolerancja dla faszystowskich zachowań. To jest dla mnie wielki szok, że w kraju, w którym zginęło 6 milionów obywateli z rąk faszystów, tolerowany jest ruch, który swoje powitanie zaczyna od sieg heil – to jest jakaś totalna porażka. Ci sami ludzie odwołują się do polskiej tradycji, w której ludzie oddawali życie,  żeby żyć w wolnym kraju. To jest jakiś polski obłęd, polskie piekło.

– Z czym jeszcze nie może się Pan pogodzić?
– Z postawą Kościoła, który do tej pory stał zawsze po stronie aspiracji społecznych, a teraz stanął murem po stronie władzy. To Kościół uruchamia i wzmacnia te nacjonalistyczne, ksenofobiczne środowiska. Mam wrażenie, przy całej krytyce różnych orientacji politycznych w Polsce, że Kościół jest jedną z najbardziej zagubionych instytucji. Paradoksalnie najsilniej słychać z tego środowiska wołanie „kasa”, a dopiero po przecinku, wiara. To jest poważny problem dla nas, ludzi, którzy pamiętają, że przez lata Kościół był miejscem także dla niewierzących, taką wyspą wolności, nadzieją, że przyzwoitość ma swoje miejsce, gdzie może się spotkać.

– To co się stało z Kościołem?
– Zagubiony, bez wartości, zdemoralizowany także przez państwo polskie, które tworzyło różnego rodzaju systemy przywilejów, ulg dla Kościoła, który dzięki temu robił niezłe interesy w szarej strefie.

– Uważa Pan, że Polska może za chwilę znaleźć się w takim momencie, w którym słynny cytat z „Wesela” Wyspiańskiego –  „Miałeś chamie złoty róg” – będzie bardzo aktualny?
– On już jest aktualny, dlatego że polityka demoralizowania społeczeństwa i pustego rozdawnictwa, myślę o programie 500 plus, zadłużania państwa i próba realizowania takich postulatów, jak obniżenie wieku emerytalnego, skończy się katastrofą gospodarczą. Niestety rosnąca zamożność, siła polskich przedsiębiorstw, które sobie już nieźle radzą na rynku europejskim, może być za chwilę mocno podważana. W Europie stajemy się trędowatym państwem, które po wyjściu Wielkiej Brytanii, po zamachu w Turcji staje się poważnym problemem. To może nas drogo kosztować. Chociaż optymistycznie raz jeszcze powtórzę, my to wszystko nadrobimy. Pokazaliśmy, że potrafimy ciężko pracować i nawet, jeśli nie obalimy Kaczyńskiego, to Kaczyński zabije się o betonowy mur z napisem „gospodarka”. Natomiast martwię się o te kolejne pokolenia zdewastowane przez chamski, brutalny język Kaczyńskiego.

– Pan też używa mocnego języka…
– Mam świadomość, że używam często bardzo ostrego języka i że to także przyczynia się do tych podziałów, ale jestem głęboko przekonany, że na  chamstwo trzeba odpowiadać równie twardym językiem.

– To jednak prowadzi do eskalacji.
– Nie ma wyjścia. Mam świadomość i zawsze w uszach dźwięczą mi słowa Tadeusza Mazowieckiego – „Władku, jak wszyscy będziemy tak radykalni, jak wszyscy będziemy krzyczeć, to już nikt niczego nie zrozumie” – otóż ja uważam, że musi być grupa osób, która odpowiada ostro Kaczyńskiemu i nie możemy stać się zakładnikami tak zwanej poprawności politycznej, bo Kaczyński ma to w d… i uważa to za słabość.

– Kto dziś może próbować stawić czoła Kaczyńskiemu?
– Moim zdaniem tylko KOD ma zdolność do mobilizowania społeczeństwa. KOD nie powinien się aż tak bardzo przejmować swoimi strukturami, wyborami. Przypomnę, że „Solidarność” w dziewięć miesięcy stała się bardzo sprawną organizacją. KOD musi się dobrze zorganizować i podzielić kompetencje, Mateusz Kijowski ma być liderem, a nie organizatorem stowarzyszenia KOD.

– Co ma teraz robić przeciętny, przyzwoity obywatel?
– Powinien co krok protestować przeciwko temu, co się wokół niego i jego rodziny dzieje, w szkole, w przychodni zdrowia. Wszędzie tam, gdzie ma do czynienia z kłamstwem, z chamstwem musi reagować. To można robić w różny sposób. Ostatnio reagował szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. To bardzo inteligentny, bardzo spokojny i kulturalny człowiek, który uważa że na kłamstwo trzeba reagować. Jedni robią to tak, jak Potoroczyn, a inni tak, jak ja, wszystko zależy, z kim rozmawiamy.

– To może Władysław Frasyniuk powinien rozmawiać z Kaczyńskim?
– Ja uważam, że zawsze warto rozmawiać i jeśli byłaby możliwość rozmowy z Kaczyńskim to trzeba rozmawiać.

– No to trzeba rozmawiać…
– Trzeba.

– Podjąłby się Pan?
– Zawsze, zawsze trzeba rozmawiać.

– No to trzeba wziąć telefon i zadzwonić…
– Nie wiem, czy Jarosław Kaczyński ma telefon komórkowy, różnych rzeczy nie ma, prawa jazdy nie ma, czegoś nie ma…

– Można zadzwonić na stacjonarny, do sekretariatu na Nowogrodzką…
– Och! Powiem tak, ostatnio pojawiłem się w jednym z urzędów publicznych i miły, sympatyczny urzędnik urzędu opanowanego przez kierownictwo PiS powiedział: „Drogi panie Władku, nie bardzo wiem, czy pana obsługiwać, czy najpierw wykonać telefon, że pan się tutaj, w tym urzędzie pojawił”. To było żartobliwie, a wracając do Nowogrodzkiej to mam wrażenie, że sekretarka słysząca, kto dzwoni poparzyłaby sobie dłoń, wypadłaby jej słuchawka z ręki, bo uznałaby, że ten dzwonek, który się odezwał, to dzieło szatana.

– Sprawdzimy?
– Możemy sprawdzić. Natomiast generalnie rzecz biorąc Władysław Frasyniuk i jego pokolenie powinno być zapleczem dla młodych. My mamy duży bagaż pozytywnych doświadczeń. Jesteśmy tym pokoleniem, które odniosło sukces. Mam wrażenie, że KOD i społeczeństwo, zwłaszcza to młodsze pokolenie, powinno korzystać z naszych doświadczeń, rozmawiać z nami, słuchać i robić swoje.

– Umówmy się, że kiedy następnym razem Jarosław Kaczyński zrobi lub powie coś, co oburzy Władysława Frasyniuka, to Władysław Frasyniuk zadzwoni do sekretariatu Kaczyńskiego i spróbuje z nim porozmawiać.
– Z przyjemnością, chciałbym mu powiedzieć, że to, co robi ze swoim bratem jest obraźliwe także dla jego brata. Ostatnio była promocja słynnej książki Kaczyńskiego, później były różne interpretacje, całe społeczeństwo się spierało, czy Jarosław Kaczyński powiedział, że Lech Kaczyński był ważniejszy od Wałęsy? Otóż tego nie powiedział. Kaczyński w swoim wystąpieniu popełnił wielką niegrzeczność albo okazał się człowiekiem niezwykle zapatrzonym w siebie.  Otóż powiedział: „ja jestem ojciec – bóg, ja zesłałem Lecha Kaczyńskiego do współpracy z Lechem Wałęsą. I kiedy mój brat powiedział, że niedobrze byłoby, gdyby Wałęsa został prezydentem, to ja ojciec, bóg, spowodowałem, że Wałęsa tym prezydentem został”. To było nie tylko obraźliwe wobec Lecha Wałęsy, ale także wobec własnego brata, którego potraktował jak agenturę swoich własnych interesów. Tak kocha brata. Myślę, że ktoś mu to powinien powiedzieć. Może teraz ktoś mu doniesie.

– Może… Jest jeszcze jedna rola dla Władysława Frasyniuka. Zna się Pan dobrze z Ryszardem Petru i z Grzegorzem Schetyną, wszyscy jesteście z Wrocławia. Czy mógłby Pan im powiedzieć, żeby przestali się zajmować sobą, a zainteresowali się Polską?
– Obu panom mogę tylko tyle powiedzieć, że wróg jest gdzie indziej i jakby chcieli kiedyś przyjść do  „Centrum Historii Zajezdnia”  w dawnej zajezdni nr 7 we Wrocławiu, gdzie był historyczny strajk „Solidarności” dolnośląskiej, to zobaczą tam zdjęcia, a na nich wszyscy razem, mimo różnic, Morawiecki, Frasyniuk, młodzież z NZS, intelektualiści i ludzie Kościoła. Oni są tam razem, dlatego odnieśli sukces, dlatego Wrocław w tamtym czasie był twierdzą. I mówię do  was: Grzesiu i Rysiu, macie wielką szansę zapisać się w historii, kupcie ten los, dajcie nam i Panu Bogu szansę. Tylko razem może nam się udać.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

146
Dodaj komentarz

avatar
22 Comment threads
124 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
AleksandraLechPrzPachnący pieniążekJanka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Misio
Misio

A to juz mi sie poukladalo wszystko… To dlayego KOD nie demonstrowal jak po siedmiu dniach PKW podala zaskakujace, wrecz niemozliwe do wtlumaczenia wyniki wyborow samorzadowych w 2014 roku… Po prostu wtedy strzelano do protestujacych…..

Margot
Margot

..wielu naszych rodaków powtarza sobie hasło „róbmy swoje”….z całym jego pana Młynarskiego kontekstem….ale są momenty,w których „robić swoje” to za mało..
..gdy ktoś zaśmieca naszą wspólną przestrzeń,trzeba walnąć pięścią w stół i kopnąć „ktosia” w dupę….i ja właśnie teraz daję ci Misiu kopa!..

bez odbioru

Janusz
Janusz

A teraz prosze Margot,odwroc sie i ja ci dam kopa.Itd.Czy cos przy takiej postawie osiagniemy?Sadze ze nie.Kazdy moze miec swoja opinie,a po tyle nie nalezy kopac bo to chamska i nieskuteczna metoda.

Maciek123454321
Maciek123454321

I Janusz śmie coś mówić o chamstwie! Panie Januszu, niech się pan rozejrzy po tym domu wariatów, w który zostaliśmy wpakowani. Niech nikt nie oczekuje, że jeśli uderzy kogoś, sam nie oberwie. „A gwałt niech się gwałtem odciska.” (A. Mickiewicz). Cytat z „Ody do Młodości”. Zatem – czytajmy Wieszcza.

Wiesław
Wiesław

to ja ci Margot daję za to buziaka. i dokładam własną nogę do kopa w tyłek dla Misia

Piotr
Piotr

Wiesław
GENIALNE !!!

mariana131
mariana131

misio ( uzywajac komuszego jezyka) zostal oddelegowany na front walki z KODUJ24
na bolsze(WIEKSZOSC)wickich portalach istnieje cenzura gorsza od stalinowskiej

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Hahaha, naprawdę wierzysz, że na tym portalu nie ma cenzury „gorszej od stalinowskiej” ???… ;))) Daj mi jakiś namiar, to zaprezentuję ci całą kolekcję zrzutów (robię je dla ewentualnych potrzeb procesowych) moich komentarzy, które tutaj nie przeszły. Ten zresztą też pewnie spotka ten sam los… Tak naprawdę wygląda demokracja u „obrońców demokracji”… ;)))

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ooo, jednak przeszło (choć od razu z minusem – pewnie od samego cenzora… ?)… No to czekam na pojawienie się pozostałych, także tych z wczoraj…

grześ
grześ

o pan polonista witamy, czy teraz moja polszczyzna jakoś wypada ??? POWIEDZ JESZCZE CO CI SKARBIE ZAGRAŻA ŻE SZYKUJESZ SIE DO PROCESÓW ???

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Z twoją polszczyzną nadal kiepsko – jeszcze dużo pracy i nauki przed tobą… 🙁

Zagrożone (a właściwie łamane) są moje konstytucyjne prawa do wolności wypowiedzi, co na portalu „obrońców demokracji” chyba nie powinno mieć miejsca… ? 😉

P.S. Nie jestem polonistą ale kaleczenie ojczystego języka wywołuje u mnie skręt kiszek… 🙁

Zgredzinka
Zgredzinka

Przykra śmierć cię czeka … szczególnie gdy zaczną się tutaj udzielać absolwenci reformowanych szkół.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wystarczy, że udziela się gimbaza…

grześ
grześ

ja skręty kiszek miewam zupełnie z innego powodu, jeżeli chodzi o te ,,ograniczenia,, jakie cię dotykają nie jest chyba tak źle bo jak widzę dość często gryzmolisz na forum a uczę sie i owszem ale tak ma wielu a nawet wszyscy, całe życie sie uczymy, pozdrawiam

mariana131
mariana131

Mam nadzieje ze cenzura na tym portalu i nie dopuszcza ruskich pisagentow do wciskania klamliwych komentarzy ku chwale pisu i Wielkiej Rusi

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Fajnie, tylko dlaczego uważasz się za obrończynię demokracji skoro demokracja i cenzura raczej nie idą w parze ?…

mariana131
mariana131

Poniewaz w Polsce panuje obecnie faszystrowska autorkracja, tam gdzie panuje kulturalna, liberalna demokracja jestem za liberalizmem zgodnym z prawem.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Faszystrowska autorkracja (pisownia oryginalna), w której opozycja otwarcie demonstruje i pluje na rządzących, i nikomu włos z głowy nie spada ???.. Cosik się Koleżance Marianie pokiełbasiło… 😉

Wiesław
Wiesław

„Konik Garbusek” Piotra Jerszowa to jedna z najbardziej popularnych bajek rosyjskich z przepięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. To opowieść o naiwnym, ale dzielnym i bardzo szlachetnym Iwanie, któremu niepozorny, magiczny konik garbusek pomaga pokonać liczne przeciwności losu, ożenić się z piękną księżniczką oraz zostać carem Rosji.

mariana131
mariana131

Argumentacja kaczystowska, zupelnie jak za Stalina.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Za Stalina też można było bezkarnie demonstrować przeciwko „władzy ludowej” ??? :-0

Piotr
Piotr

Margot.
DZIĘKUJĘ !!!

grześ
grześ

misio wszystko ci się pomatlaczyło, jak mówił Kargul. w 2014 ,,skarbie,, jeszcze nie było KOD-u no to jak mieli demonstrować???

Misio
Misio

zastanawiam sie tylko dlaczego KOD nie powstal wtedy, kiedy demokracja byla jawnie zagrozona…. Odpowiedz jest prosta, bo byla zagrozona przez ludzi o odPOwiednich POgladach POlitycznych. Wy wcale nie bronicie demokracji, tylko uwczesnych ukladow. Wasz problem polega na tym, ze jednak beneficjentow minionych rzadow bylo stosunkowo niewielu, i zwykli ludzie traca ochote na zaKODowane maszerowanie, widzac, ze nikt nie walczy z nimi, wolnoscia slowa, nikt nikogo nie aresztuje, itd… Wyprztykaliscie sie z argumentow ad hitlerum i stainum rok temu… Coz wiec gorszego wymyslicie teraz?

lala
lala

Nie wiem ile masz lat, ale zapytam, a dlaczego tyle?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

A dlaczego pytasz ? Jesteś panną na wydaniu i szukasz kawalera do wzięcia ?… 😛

lala
lala

gniewko chyba nie zrozumiałeś ,ale tłumaczyć nie będę.Daruj sobie te bużki bo oczy bolą.

Dariusz
Dariusz

BINGO!
🙂

Maciek123454321
Maciek123454321

Ten debil pisze już chyba tylko po to, żeby mieć uciechę, że ktoś próbuje z nim polemizować. Pisze coraz głupsze teksty, Reakcja Margot jest najbardziej prawidłowa. Ciekawe, że ten debil w ogóle nie wypowiada się w temacie Misiewicza. Nawet on nie może nic wykrztusić w obronie tego gnoja.

Misio
Misio

Drogi macku, zapomniales dodac, ze ejstem hejterem i propaguje mowe nienawisci 🙂

Zgredzinka
Zgredzinka

To się rozumie samo przez się.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jest nowy artykuł o balandze u pana Szyszki w jego posiadłości w Tucznie pt. „Słynne ośmiorniczki wysiadają”. Może się tam wypowiesz w swoim stylu i dasz jakiś komentarz?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Może ja się wypowiem – otóż jest zasadnicza różnica pomiędzy ośmiorniczkami spożywanymi na koszt podatnika, a balangą zorganizowaną ze środków prywatnych p. Szyszki. Poniał ?…

Maciek123454321
Maciek123454321

Fajnie, tylko, że było dokładnie na odwrót. Ośmiorniczki panowie zajadali na własny koszt, a balanga u pana Szyszki zorganizowana została za pieniądze podatników. Przykro, że kłamiesz. Ale to cecha chyba każdego PISownika.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ja tylko powtórzyłem za portalem koduj24.pl, że impreza u Szyszki została sfinansowana ze środków jego firmy. Jeżeli to kłamstwo, pretensje kieruj pod adresem autora tego „niusa”, podpisującego się „p”. Wygląda też na to, że sami zatrudniacie PiSowników… ;-P

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Przytaczam odpowiedni fragment:

„Najlepszym tego dowodem są krążące już w sieci faktury, których adresatem nie jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, minister Jan Szyszko, lecz firma, którą kieruje.”

Artykuł pt. „Słynne ośmiorniczki wysiadają”, z datą 34 września 2016, można znaleźć w dziale „Aktualności”.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Errata: z datą 24 września

JoJo
JoJo

A te srodki prywatne p. Szyszki to skad?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

A ty z urzędu skarbowego jesteś ?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

No to elyta elyt dała prawdziwy popis najwyższej elytarnej kultury… ;))) Tak pogardzani przez tę elytę kibole to w porównaniu z nimi Wersal… ;))))))))))))) A w sobotę bedą maszerować pod hasłem „zasypywania podziałów”… Jak to się nazywa?… Zdaje się, HIPOKRYZJA…:-P

Maciek123454321
Maciek123454321

Dziękujemy za darmową reklamę sobotniego pochodu od hejtera.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Reklama tak skuteczna, że nawet wasza forumowa towarzyszka Zgredzinka nawiała do Hiszpanii… 😛

Wiesław
Wiesław

Witam, mam do sprzedania gniadą klacz
HEJTERKA
ur. 07.04.2010
m. Ryba
o. Gniewko
bonitacja 78
wymiary 163-213-23

Klacz jest dotacyjna. Źrebna ogierem Misio o. Prezes/m.Zmiana)-planowane wyźrebienie 13- 12 – 2016-Jest to ogier posiadający tytuł podwójnego mistrza świata w zaprzęgach. Klacz bardzo dobrze chodząca w zaprzęgu.
Regularnie szczepiona i odrobaczana. Codziennie padokowana.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wystaw na Allegro.

wiesław
wiesław

Stara mądrość mówi, że kiedy odkryjemy, że koń, na którym jedziemy padł, najlepszym wyjściem jest z niego zsiąść.

Rysiek w swetrze
Rysiek w swetrze

ale macie język kodowy fajny kulturny..?

Maciek123454321
Maciek123454321

Gorszy sort, lewaki, żydy, ubeki, KOD-omici, alimenciarze, lemingi, zdrajcy, pachołki brukselskie… ten język pisiowy bardziej ci się podoba?

Misio
Misio

Macius, dziwie sie, ze po Twoich kilku wpisach pod moim adresem, przez palce przeszlo to co napisales….

Misio
Misio

Podziwiam Was wszystkich, moi Drodzy, ale prawda jest taka, ze to Wasi pupile, z zaKODowanych marszow dokonali zbrodni na demokracji dopuszczajac do siedmiodniowego liczenia glosow i oglaszajac taki wynik, ktory nawet najwiekszym fantastom nie przyszedl do glowy… Wynik zreszta nijak niewytlumaczalny, ktory jednak pozwolil zachowac status quo w samorzadach… Jeszcze bardziej w Was budzi niesmak, ze idol milujacych demokracje demokratow, szczesliwie byly Prezydent, wszem i wobec mowil cos o oparach absurdu, podczas gdy w podobnej sytuacji w Austrii po prostu powtorzono wybory. Moj jeden wpis, niezbyt blyskotliwy, ale widac trafny wywolal fale komentarzy, w ktorych jedni chca mnie kopac, inni… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

A co byś napisał w sprawie Misiewicza? Może się jakoś odniesiesz do tego? Chętnie wysłuchamy opinii osoby kochającej PiS.

Misio
Misio

Ja nie kocham PiS, jesli Misiewicz jest winny to powinien poniesc kare zgodnie z obowiazujacym prawem. Jesli PiS bedzie tak butne i cyniczne jak PO to skonczy podobnie… Bede pierwszy ktory bedzie glosowal na inna partie, zeby PiS nie pozostalo przy wladzy.

Maciek123454321
Maciek123454321

No proszę, Misio napisał wreszcie parę słów prawdy. Gdzie to uwiecznić?

wiesław
wiesław

W kodzie genetycznym zwierza

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Zwłaszcza konia.

Wiesław
Wiesław

Na konia – bicz, na osła – wędzidło, a kij na plecy głupiego.
Źródło: Biblia Tysiąclecia, Księga Przysłów 26, 3.

krys
krys

..ty tłuku..kiedy powstał KOD?..buahahhaa

Misio
Misio

Kolejny przytloczony i dotkniety mowa nienawisci PiS.u… Dokladnie o tym pisze: dlaczego KOD nie powstal predzej, kiedy demokracja byla ewidentnie lamana, kiedy zafalszowano najwieksze osiagniecie demokracji – wybory bezposrednie, gdzie byl Pan Frasyniuk, kiedy strzelano do protestujacych gornikow, gdzie byliscie, jak najwazniejsze osoby w panstwie okreslaly Polske jako kraj istniejacy teoretycznie, w ktorym najwazniejszy program inwestycyjny to „to ch… dupa i kamieni kupa”. Gdzie bylo KOD, jak prezes NBP dobijal dealu nad odwolaniem konstytucyjnego ministra, a sedzia Milewski ustawial rozprawe zgodnie z dyspozyjami z kancelarii premiera? Bronicie „tego syfu” jak to okreslil ktos z poprzedniej ekipy, od ktorego uciekl Donald… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Misiu, w jednym się zasadniczo mylisz, otóż my nie bronimy starych układów, tylko nie chcemy gorszych. Jeżeli już coś zmieniać, to oczywiście na lepsze. I o tym właśnie mówimy, że skoro tak potoczyły się losy, to widać przyszedł odpowiedni czas na zmiany, gdyż kraj w wyniku wielopoziomowej transformacji wszedł na inny poziom rozwoju a rządzący pozostali jakby w tyle i nieco oderwali się od rzeczywistości. Ale na zmiany do przodu, a nie tyłu. Jak również nie takim kosztem społecznym. Przecież to spustoszenie czynione przez nową władzę w sferze mentalnej, będzie nie do naprawienia przez żadne dobro materialne. Jeżeli prawdą jest,… Czytaj więcej »

Wiesław
Wiesław

Pięknieś to Zgredzinko ujęła. Właśnie tak chcę

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„zgoda buduje, a niezgoda rujnuje“”

Hahaha, jeśli Zgredzinko zapomniałaś, to ci przypomnę, że to piękne hasełko pojawiło się podczas kampanii przedwyborczej w 1989 roku, a głosiła je… Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Nic dziwnego, że na plakatach dopisywano „cukier krzepi”… ;))) No i wielce wymowne było, że po to samo hasło w swojej kampanii wyborczej sięgnął… „Bul”… ;)))

Wiesław
Wiesław

„Tak ? Jesteś gotów ? To świetnie ! Ale na wszelki wypadek proponuję Ci malutki eksperyment: skontaktuj się z najbliższą stajnią i poproś, by przez 3 miesiące pozwolono Ci zajmować się tamtejszymi końmi . Umów się, że codziennie rano i po południu będziesz przychodzić do stajni i opiekować się kilkoma wskazanymi przez właściciela zwierzętami. Nie żartuję ! Zapewniam, że zrozumiesz po tym czasie, że co innego trzymać swojego konia u siebie, a co innego postawić na konia…”

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

??? :-0

wiesław
wiesław

nastrój konia można bezbłędnie poznać po jego mimice( ustawieniu uszu ).

Co można poznać po końskich uszach :
1.uszka sztywno położone do tyłu koń jest zły ,nie zadowolony uważaj może ugryźć .
2.Gdy koń kieruje uszy do przodu i lekko podnosi głowę oznacza że coś go zainteresowało
3. Uszka położone po środku delikatnie do przodu wskazuje stan normalny
4.Gdy koń kuli uszy to oznacza że się czegoś boi

Misio
Misio

A Pani Holand wprost mowila, ze maszeruje po to, zeby „bylo tak jak bylo”… Zgredzinko, podnioslas mnie na duchu, ze jest jednak jakas grupa ludzi, ktora wierzy w te idealy. Ale co w takim razie wokol Was robia ci, ktorzy bynajmniej nie chca zmian do przodu, ale do tylu? Myslisz, ze Pani HGW, Lis, Holland, otd… chca zmian do przeodu? Poprzednia wladza, zwracala uwage na utrzymanie wladzy,i robila to pozorujac pewne dzialania. Minelo Euro 2016 a jeszcze nie ma autostrad, ktore mial byc ukonczone na EURO 2012. Przy srodkach jakie miala poprzednia wladza, to autostrady nie powstaly dzieki nim, ale… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz

BINGO NR 2!
🙂

Kuba
Kuba

Po pierwsze dlatego, że KOD nie istniał. Wybory były 2014, a KOD powstał w 2015. Po drugie co z tymi wyborami było nie tak?

Dariusz
Dariusz

KOD-nie było, ale byli ludzie, którzy KOD powołali do życia, lub go popierają. Czy może ktoś zacytować wypowiedż pana Pszoniaka, pana Frasyniuka, pani Jandy, itp. w której dają wyraz oburzenia np. z powodu rozmowy szefa NIK z Kulczykiem, w której obiecuje mu „ochronę” przy zakupie CIECHU? A ustalanie z Burym, kto wygra konkurs na dyrektora oddziału NIK? Nepotyzm i kolesiostwo, nie powstały miesiąc temu!
Na syf stworzony przez PO przymykali oczy ; na deale zakrapiane na koszt podatnika, zatykali uszy…
Na syf tworzony przez PiS, doznali nagłego wzbudzenia 🙂
„Bo my tylko chcemy, żeby było tak, jak było” A.Holland
🙂

Misio
Misio

pieknie ujete…

Maciek123454321
Maciek123454321

Kolejny troll delegowany się pojawił.

Misio
Misio

Macku, Ty masz cos nie tak z glowa… Dla Ciebie kazdy o odmiennych pogladach to troll…. To nie tak czlowieku, przeciez bronisz demokracji, a demokracja to prawo do wlasnego zdania. Wez sie w garsc.

Maciek123454321
Maciek123454321

Trzeba mieć jakieś poglądy, ty nie masz żadnych własnych, wyłącznie kopiuj – wklej z wytycznych PR-u pisuarowego. Nie jesteś żadnym partnerem do polemiki.

Misio
Misio

Ich wyniki podane po siedmiu dniach liczenia. Nie chce mi sie tego po raz kolejny pisac, wygoogluj sobie wyniki wyborow samorzadowych w 2014 roku, porownaj je ze wszystkimi innymi na przestrzeni ostatnich 25 lat, rowniez sondazami z tatgeo okresu i wyjasnij logicznie wyniko owych wyborow, a przede wszystkim wynik PSL i liczbe glosow niewaznych

adsum
adsum

… mylisz się pisiatko: wtedy nie było KODu!!!
Proste – prawda??
A jeśli za trudne, toś pisiewiczo-misiewicz…

Misio
Misio

ja sie nie pytam czy byl , tylko dlaczego nie bylo skoro poziom dranstwa poprzedniej wladzy byly znacznie wiekszy niz obecnej….

JoJo
JoJo

A gdzie Ty byles Misio?

lars999
lars999

Po grubasie trzeba z nimi jechać. Do tej pory zachowujemy się jak zahukani niewolnicy, Jest bardzo dużo ludzi sprzeciwiających się tej złej zmianie, przy bardzo wielu zwolennikach +500 zł., trzeba głośno mówić co się o nich myśli. Ten elektorat jest naprawdę zakompleksiony, jak jego przywódcy. Akcja na + dla .Nowoczesnej za akcję o Misiewiczach. PiS zaczął srać żurem w końcu. Czas na przykręcanie śruby.

Maciek123454321
Maciek123454321

No, widzę, że nie mnie jednego krew zalewa. Cieszę się, bo takie głosy słyszałem też 7 maja na pochodzie KOD-u. Powiedzmy sobie wreszcie jasno i otwarcie – tak, walczymy o przywrócenie w Polsce standardów demokratycznych, ale powiedzmy też, kim jest przeciwnik, bo inaczej rozmyjemy nasz protest. Tym przeciwnikiem jest PiS!!! A dokładnie jeden człowiek – Jarosław Kaczyński. Strącenie tego pana w niebyt polityczny będzie się równało końcowi PiS-u. A to, że Kaczyński wyląduje na śmietniku historii Polski, jest pewne. Doborowe towarzystwo, panie Kaczyński! Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, Rzewuski, Branicki i Potocki, Marchlewski, Dzierżyński, Bierut, Gomułka. Zaiste, bardzo pan pasuje do… Czytaj więcej »

Misio
Misio

Nie zartuj, ze tak potezny KOD nie moze sobie poradzic z emerytem bez rodziny, konta i prawa jazdy 🙂

Rysiek w swetrze
Rysiek w swetrze

A co ich łączy bluzgi

Zgredzinka
Zgredzinka

Nie krzycz hop.

Zwinka
Zwinka

Błąd. Ten „biedny” emeryt bez rodziny, konta i prawa jazdy ( litościwie pomijam już kompletną indolencję w zakresie najprostszych zasad fizyki, bodaj z zakresu szkoły podstawowej) nie jest sam. Pomaga mu potężna korporacja, w dużym skrócie zwana krk, która wprawdzie go też nie lubi ( jak mówią wiewiórki), ale „holuje” go po parafiach, dla własnych zysków zresztą. Ale …Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy …

Zgredzinka
Zgredzinka

Maćku, a co miałoby być potem? Widzisz tylko połowę drogi. Pytanie brzmi:
Jeżeli nie PiS, to co? Jeżeli nie jego sfrustrowany szef, to kto?

Maciek123454321
Maciek123454321

Bardzo mi się podobają dziewczyny z .Nowoczesnej. Poza tym Kijowski, Niesiołowski, prof. Zoll, Safjan, Stępień, Basia Nowacka, Adrian Zandberg ze swoimi szlachetnymi utopistami, nie licząc sporej gromadki z PO nie uwikłanej w błędy poprzedniej ekipy. To tak na początek. A przede wszystkim Władysław Frasyniuk. Zgredzinko, zobacz, ile jest komentarzy, razem z trzema hejterami. Bo to jest KTOŚ. Mogę wymieniać jeszcze długo. Aha, mam nadzieję, ze będziesz jutro na pochodzie?….. Nie nawal, każda dusza jest potrzebna.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

O tak, dziewczyny urodziwe, a i yntelektem nie ustępują swojemu szefowi, jak ta (Paulina Hennig-Kloska): „Dlaczego państwo, zamiast przygotować ustawę, która miałaby rozwiązywać problemy podatników, uszczelniać ten proces, ale też upraszczać pewne procedury, przygotowaliście kolejną ustawę, która ma po prostu ścigać przestępców?” No oczywiście, przecież ściganie przestępców za przestępstwa to jawne pogwałcenie demokracji !!! ;)))))))))) Na jutrzejszym marszu nie zapomnijcie przeciwko temu pisowskiemu faszyzmowi zaprotestować !!! ;))) Poza tym, postawienie Niesiołowskiego (ZChN zbliża się) obok ultralewaka Zandberga jako rozwiązania na „po PiSie” wydaje mi się przedsięwzięciem dość ryzykownym… ;))) Aczkolwiek ten pan (pierwszy) tak często zmieniał w swojej karierze barwy… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

No, towarzysze Piotrowicz i Kryże to dopiero przykład Polaka, katolika i patrioty (to znaczy wolaka, katola i faszysty)

Maciek123454321
Maciek123454321

A kogo obchodzi, co ci się wydaje? Widać jesteś masochistą, który lubi zbierać minusy. Przyjdź na marsz, zamiast kłapać tutaj, a przekonasz się, że nie masz racji. Ale co ja będę trolla przekonywał. Pracuj, pracuj w pocie czoła, może Prezio sypnie jakąś premią.

Zgredzinka
Zgredzinka

Chętnie bym napisała, że postaram się, ale będzie to raczej niemożliwe, gdyż właśnie wczasuje się w Walencji. Ale całym sercem będę z wami. Mam nadzieje, że dołączą do was niezadowoleni medycy.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Hahaha, to mi się podoba !!! :))) Niech jak najwięcej KODziarzy bierze z ciebie przykład, a najlepiej wszyscy… ;)))))))))))))))))))))

Maciek123454321
Maciek123454321

Powiedzieć, że się w 100% zgadzam z Władysławem Frasyniukiem, to powiedzieć za mało. Podziwiam tego Człowieka od samego początku. Żywe świadectwo lat przełomu, Człowiek, który nie zatracił nic ze swojej ostrości widzenia. Ktoś, komu są bliskiego Ideały Sierpnia, Wolność, Demokracja. Czy to nie jest ktoś, kto jest przeciwwagą dla draństwa, które usiłuje nami rządzić? Panie Władysławie, jesteśmy z Panem!

Zwinka
Zwinka

Panie Władysławie, od zawsze Pana szanuję, bo jest Pan po prostu chłopem z …no, wie Pan. Z jednym się tylko nie zgadzam. Kościół nie jest ZAGUBIONY. Kościół jest CWANY. Jak wiadomo, wytresowane świnie podążają za smakowitym zapachem trufli i bez pudła je znajdują, a kościół podąża za zapachem pieniądza, który nawet jeśli zbyt piękny nie jest, a często wręcz cuchnie, to jakże miło napycha się nim kieszonki w sutannach, o przepraszam, oddaje Panu Bogu…to znaczy buduje się bogate rezydencje oraz kupuje inne „marności” dla Jego personelu naziemnego.

Sławomir
Sławomir

Wielki szacun Panie Frasyniuk i precz z reżymem imperium nienawiści, buty, kaczyzmu i głupoty.

mariana131
mariana131

Musimy zdazyc zanim zaczna strzelac blogoslawione przez przeora jasnogorskiego bojowki szturmowe PREZESA z klubow tzw.”gazety polskiej” ktore atakuja kazdego kto mysli inaczej. Te muczace, wyjace, wrzeszczace na cmentarzach, czy gdzie pis nakaze, onr neofaszyci kibolstwo z “moherowkami” trujacego muhomora korzystajacego ze stacji przekaznikowych za URALEM, sa dowozeni autokarami podstawianymi przez pis. Informacje o tych wyjazdach sa publikowane na stronach internetowych tych klubow. Oczywiscie wyjazdami dyryguje propaganda pisowska. Na spotkaniach propagandowych klubow tzw „gazety polskiej” rozdawane sa tysiace egzemplarzy tej gadzinowki. Kluby zwykle organizuja sie przy kosciolach. Prosze sprawdzic w internecie. 387 klubow tej klamliwego pismidla podporzadkowanych jest redakcji, KTORA NADZORUJE,… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

My już do was strzelamy… śmiechem… ;)))))))))))))))))

Zgredzinka
Zgredzinka

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

mariana131
mariana131

Juz uzbrajani i mundurowani sa faszysci klubow TZWgazety polskiej, kibole, mafia narkotykowa. Z blogoslowienstwem biskupa Jasno Gorskiego i panprezesa uwielbiajacego swoje „brygady szturmowe” zaraz zaczniecie sie zabijac sami w wojnach o przywodztwo narkotykowe

mędrkowski
mędrkowski

Bardzo bym chciał, aby to co nas otacza, rozgrywa się w kanonach tragedii greckiej, ale niestety jesteśmy świadkami eksperymentu Prezesa na Polsce i polskim społeczeństwie. Wydaje mi się, że Prezes wykorzystuje teorie Carla Junga, Ruperta Sheldrake’a, Firiedricha Salomona Perlsa w praktyce. Zachowania człowieka tylko w 25-30% kierowane są przez świadomość, reszta zachowań to działania kierowane przez podświadomość (związana z emocjami) i nieświadomość (związana z odruchami bezwarunkowymi i stadnymi). Junga zakładał w zbiorowości społecznej poprzez synapsy społeczne tworzenie zbiorowych nieświadomości. Wspólne nieświadome działania grup społecznych. Dzisiejsze działania marketingu politycznego i gospodarczego polegają na próbie programowania zbiorowych nieświadomości. Zbiorowa nieświadomość podobnie jak… Czytaj więcej »

wiesław
wiesław

Oczywiście znam osoby popierające PIS. Znam je z telewizji, z tego i innych forów. Nie afiszuję się w życiu codziennym z poglądami, ale w realu takich osób nie spotykam. Na stacjach benzynowych, w marketach,na wywiadówkach w szkole, w kolejkach, przystankach autobusowych słyszę rozmowy polityczne, żarciki, przekleństwa i wszystkie wymierzone są w PIS i jego dobrą zmianę. Nawet osoby korzystające z programu 500+ ( które znam) nie mogą patrzeć na tę bandę dyletantów z większości sejmowej. A jednak gdzieś tam są ci którzy przyklaskują tej opcji. Już nieudany tzw. marsz miliona tak afirmowany przez Pawłowicz pokazał, że wstydzą się pokazywać publicznie,… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Czy pod pojęciem „faszystowskich bojówek rozpędzających pogrzeby” masz na myśli bojówkę KODu, która wdarła się nam pogrzeb „Inki”, a pod pojęciem „obrazy bohaterów narodowych” – grafiti na nagrobku B. Bieruta ?…
😛

Zwinka
Zwinka

Pokaż ten jęzor niejakiemu Międlarowi. Należy mu się. P.S. Czegoś się do nas przyczepił, jak rzep do psiego ogona ? Nie musisz nas lubić, więc idź do tych z „lepszego sortu”. Na pewno znajdziecie wspólny język. nomen omen.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Chcę realizować hasło, które sami głosicie: „Jedna Polska – dość podziałów”… Pokazać, że można mieć różne poglądy ale prowadzić spory ideologiczne w cywilizowany sposób, jak to nazywanie, „różnić się pięknie”… Czy temu, waszym zdaniem, ma służyć nazywanie politycznych oponentów debilami, gnojami, trollami, czy hejterami i wielka radość z propozycji kopania ich w d… ???… Zastanówcie się nad tym…

wiesław
wiesław

Znowu kłamiesz? Nic nie wskazuje abyś miał zamiar spierać się w sposób cywilizowany, mijając się z prawdą na każdym kroku.Można mieć różne poglądy ale kiedy erystyka zastępuje retorykę rozmowa z tobą staje się kopaniem się z koniem. Zastanów się nad tym i nad sobą.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Kłamię ??? A kto i kogo nazywa tu debilem, gnojem, hejterem, tłukiem itp. ???… Na twoje zarzuty o moje rzekome kłamstwa odpowiedziałem ci we właściwym wątku ale niestety, „demokratyczna” cenzura nie przepuściła mej odpowiedzi. Wymowne to…

Wiesław
Wiesław

Nie mam pojęcia kto i kogo tak nazywa( gnój debil tłuk) Ja mogę się jedynie podpisać pod hejterem. Tak. Mogłem tak napisać i w sosunku do ciebie i w stosunku do nicku Misio. Na moje stwierdzenie faktu że jesteś kłamcą ( nie rzekomym tylko faktycznym)nie otrzymałem stosownej merytorycznej odpowiedzi i podtrzymuję to twierdzenie.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

No to przetrzyj okulary i przeczytaj posty powyżej. Zaś na twoje stwierdzeni „faktu” (czy raczej „fuck-tu”), że jestem kłamcą odpowiedziałem ci rzeczowo i merytorycznie dziś przed południem (przy okazji odkrywając, że faktycznym kłamcą jesteś ty), jednak – jak już wielokrotnie wspominałem – wasza „demokratyczna” cenzura tego nie puściła. Mogę ci przesłać zrzut ekranu tej odpowiedzi jeśli podasz mi jakiś mejl do ciebie – na opublikowanie jej tu nadziei nie widzę…

Wiesław
Wiesław

Metoda odwracania kota ogonem to desperacki krok erystyczny. Zakładasz że wyprowadzisz mnie z równowagi idąc w zaparte. Ok. Już ci to kiedyś pisałem że nie bawi mnie czytanie jak ludzie robią z siebie kretynów. Wyznaczasz poziom na który nie zamierzam schodzić. Pozostajesz dla mnie KŁAMCĄ i możesz mnie podać do sądu za zniesławienie gniewka_syn_ryba, A co do czytania postów powyżej czy poniżej to moja sprawa co będę czytał nieprawdaż? Jeśli budujesz zdanie po słowie Kłamię??? – i dalej a kto kogo nazywa debilem, gnojem…etc, to mam prawo sądzić że zwracasz się do mnie. Jeżeli nie to pisz pretensję pod postami… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Póki co, to ty odwracasz kota ogonem (biedny kiciuś) i usiłujesz wyprowadzić mnie z równowagi (niestety dla ciebie, bezskutecznie). Napisałem ci, żebyś podał jakiś adres mejlowy, to ci prześlę odpowiedź, którą tutejszy cenzor mi blokuje (możesz se założyć jakiś jednorazowy tylko do tego celu jak nie chcesz ujawniać właściwego). Wykazałem tam niepodważalnie twoje kłamstwo w kwestii p. Grasia, który jednak BYŁ cieciem i nawet sam się do tego przyznał (zanim to ujawniłeś nawet mi przez myśl nie przeszło, że właśnie to będzie powodem, by nazwać mnie „KŁAMCĄ”) … Zakładam również, że czytasz posty w dyskusji, w której bierzesz udział, szczególnie,… Czytaj więcej »

Wiesław
Wiesław

Mianownik (kto? co?):koń
Dopełniacz (kogo? czego?): konia
Celownik (komu? czemu?): koniowi
Biernik (kogo? co?): konia
Narzędnik (z kim? z czym?): koniem
Miejscownik (o kim? o czym?): koniu
Wołacz (hej!): koniu

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wygląda na to, że sam się zrobiłeś w konia… 😛

wiesław
wiesław

Oj, zdało mi się zdało, że pólko gorzało.
Ale mojej Marysieńce ziółko zakwitało.
Oj, zakwitło ziółko, da, czerwone goździki.
Da, zakładaj Jasieńku, da, te wrone koniki.

A jakże je zakładać, da, kiedy się plątają.
Oj, ciężki żal Marysi, da, kiedy jej ślub dają.
Oj, zakwitło ziółko, da, czerwone goździki.
Da, zakładaj Jasieńku, da, te wrone koniki.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ależ będzie nam bardzo miło, jeżeli zechcesz uświetnić nasz kolejny marsz swoją obecnością. Jeżeli i do ciebie przemawia przyświecające mu przesłanie, to będzie nam niezmiernie miło móc gościć cię w swoich szeregach i wspólnie zamanifestować naszą wieź narodową i troskę o wspólne dobro. Nasze marsze nacechowane są zawsze dobrą energią, nie zawłaszczamy sobie państwa dla siebie i każdy komu jego dobro leży na sercu, będzie wśród nas mile widziany … o ile oczywiście nie przyjdzie tylko po to, by czynnie robić zadymę (jak ONR, Młodzież Wszechpolska, kibolstwo, oraz rozjątrzeni frustraci z tzw.„lepszego sortu“). Jeżeli jesteś przyzwoitym człowiekiem … to witaj… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wybacz Zgredzinko ale nie skorzystam z zaproszenia – jeżeli doczytałaś mój wpis do końca, to chyba wiesz dlaczego…

wiesław
wiesław

Mądry zrozumie głupiemu trzeba tłumaczyć

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

No to wytłumacz głupiemu – tak łopatologicznie, żeby zrozumiał… 😛

P.S. W wątku pod artykułem o „kebabie” napisałem ci rzeczową odpowiedź ale z przyczyn niezależnych ode mnie (czyt.: CENZURA) do tej pory się nie pojawiła… Spróbuj zainterweniować u cenzora, bo obrona demokracji i cenzura jakoś mi nie „pasią”… 😉

Wiesław
Wiesław

Spróbuj sam załatwiać swoje problemy, jak moje posty nie wchodzą a jest ich sporo, to nie płaczę i nie mówię o cenzurze, bo to śmieszne w sytuacji kiedy publikują całą resztę twoich wypocin.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wiesz, ja znam skuteczne i sprawdzone (m.in. na Agorze S.A.) metody egzekwowania swoich praw podstawowych ale byłoby wam chyba niezbyt miło, gdyby wasze z takim trudem i mozołem zbierane „na media KOD” pieniądze miały iść na moje piwo i rum… ?… 😉 Mimo wszystko wolę takie sprawy załatwiać polubownie (mam nadzieję, że szanowny cenzor to przeczyta), stąd mój apel do ciebie o użycie swoich wpływów. Jakoś trudno mi uwierzyć, by „obrońca demokracji” z taką obojętnością przyjmował jawne łamanie fundamentalnych demokratycznych zasad… Zaś ta „reszta moich wypocin”, to ledwie ułamek z tego, co usiłowałem tu zamieścić…

Wiesław
Wiesław

Trudno ci w uwierzyć bo jesteś mitomanem. Nie mam wpływu na redakcję koduj24, a twój wybieg jest po prostu śmieszny można go tak ująć- napisałem genialną odpowiedź ale cenzura mi ją ukradła. Napisz ją jeszcze raz tutaj zamiast rzucać przestrogi że kogokolwiek puścisz z torbami. Przy twojej pokrętnej logice sąd poprosi odpowiedniego biegłego o opinię, albo odeśle cię abyś uzupełnił wniosek dowodowy o jakikolwiek argument prawny. Niemniej będę bardzo rad jeśli zdecydujesz się dochodzić swoich obywatelskich praw przed sądem. Obiecaj że mnie powiadomisz o rozprawię. Chętnie przyjdę i będę kibicował. Serio.

Zgredzinka
Zgredzinka

Aż płakać się chce, że taki wysiłek idzie na marne. To doprawdy okropne. I ilu ważnych rzeczy się tu nie dowiemy. Wredna ta cenzura, żeby tak zniechęcać ludzi i okradać ich z dorobku intelektualnego. Mam nadzieję, że nie odbija się to jakoś negatywnie na finansowej stronie tej działalności?

mariana131
mariana131

czy minister misiewicz juz cie uzbroil, kiedy zaczniesz zabijac ?

tao
tao

Wracasz do polityki czy tylko ujadasz jak to jest źle firmie

Pelagia
Pelagia

Wiecie, czym się różnią zwolennicy i przeciwnicy PiS? Ci pierwsi to tchórzem podszyci, sfrustrowani nieudacznicy życiowi, czasami po prostu karierowicze, którzy zwęszyli konfitury. Oni nigdy nie wyjdą na ulicę i nie zaryzykują oberwania pałą w obronie swoich poglądów. No chyba, że będzie ich ochraniał szpaler bojówek. Pisowcy potrafią tylko ubliżać, obrażać i zakłamywać rzeczywistość. Zamiast tracić energię na internetowe pyskówki z trollami, wyjdźmy na powietrze. Bądźmy lepsi i pokażmy, że się nie boimy. Ulica jest nasza!

Misio
Misio

Droga Pani Pelagio, pozwoli Pani, ze sie spytam o Marsze Niepodleglosci, Na te odbywajace sie pod nadzorem poprzedniej wladzy nawe niemiecka lewacka Antifa zostala sciagnieta…. Wam nikt nie broni maszerowac mozecie robic to do woli… Jest jeden problem PiS wygralo wybory bo zwykli ludzie, ci nie majacy dostepu do konfitur sie wkurzyli na cynizm i bezczelnosc poprzedniej wladzy. To Ci ludzie glosowali… Rowniez to ci sami ludzie, ktorym konfitury zaczely uciekac sprzed nosa zaczeli protestowac w „obronie demokracji”: vide pan T. Lis, pani HGW, itd… Na poczatku owa idea „obrony demokracji” przyciagala dziesiatki tysiecy na marsze. Ale po roku czasu… Czytaj więcej »

Rysiek w swetrze
Rysiek w swetrze

Komunę to obalił Kiszczak,Jaruzelski bez jego zgody był byś Frasyniuk na Kołymie

Zwinka
Zwinka

Może i tak. Jednak Kołymy nie było, tylko swojskie, polskie więzienie, a jak w tym samym czasie było innym pod pierzyną u mamusi ?

ulica Sw. Mikołaja
ulica Sw. Mikołaja

Panie Władysławie – czy demokracja jest wówczas gdy bierze Pan w komis samochody bez katalizatora ze Szwajcarii czy gdy Szwajcar dostaje intratne koncesje na dostawy medykamentów ?
Jak Pan myśli ?

Zgredzinka
Zgredzinka

Ale pomieszanie z poplątaniem. Dziadka z Wermachtu też wyciągniesz?

Michał
Michał

Można sobie podyskutować z „Misiami”, czemu nie, zawsze warto pogadać. A w sobotę spotykamy się o trzeciej na Szucha. Żeby poźniej wnuki na mój grób nie pluły.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak trzymać !!!

wiesław
wiesław

gniewko nie może, Misio ma za daleko, więc przyjdę . Do widzenia

Joanna
Joanna

Fakt doskonałych diagnoz – niewątpliwy. Ja cały czas poszukuję polityka, działacza, który byłby alternatywą dla J.Kaczyńskiego. Wyrazisty, z ostrym konstruktywnym językiem a jednocześnie supernowoczesny. Bez strachu traktujący liderów PiS. Taki polski OBAMA . Światowiec ale na krajową miarę .Bardzo proszę p. Wł. Frasyniuka o analizę otoczenia. Może ktoś taki, oprócz Niego, się znajdzie. Pozdrawiam Kodowiec- Joanna Kubiaczyk-Grodzka

Janusz
Janusz

Pani Joanno!Pan Frasyniuk absolutnie nie nadaje sie na przywodce.On sie zapowitrza gdy mowi.To nie to.

Maciek123454321
Maciek123454321

No i proszę, oto rzeczowa odpowiedź trolla. Poziom kloaki, albo…. PISuaru.

Jarosław
Jarosław

Aspirowanie do tradycji „szacunku dla drugiego człowieka” przy jednoczesnym określaniu przeciwników mianem „hordy”, wywołuje niestety dysonans poznawczy.

wiesław
wiesław

apel smoleński na rocznicy odsieczy wiedeńskiej też

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ostatnio najmodniejszym sposobem okazywania szacunku jest w najwyższych sferach światowych plucie na samochody…

wiesław
wiesław

„Ochwat kopyta-To ostre, powierzchowne, aseptyczne zapalenie tworzywa kopytowego. Dotyka tworzywa ścian przedniej, bocznej i przyśrodkowej oraz podeszwy aż do ścian wsporowych. Ochwat najczęściej dotyczy przednich kopyt, ale może występować na tylnych lub na wszystkich czterech kopytach. Może przebiegać ostro bądź przewlekle.”

Maciek123454321
Maciek123454321

Ojej, a ktoś opluł BMW „ministra” Misiewicza?…. Jakże mi przykro….

Emi
Emi

” Zagubiony, bez wartości, zdemoralizowany także przez państwo polskie, które tworzyło różnego rodzaju systemy przywilejów, ulg dla Kościoła, który dzięki temu robił niezłe interesy w szarej strefie”-!

wiesław
wiesław

To o ojcu dyrektorze? Możesz jaśniej pisać?

mariana131
mariana131

Nietylko o tym ruskim agencie z Torunia ktory ukradl cegielki na stocznie i grabi miliony euro ale ostatnio tez pisza o zgromadzeniu ducha swietego w Bydgoszczy z ktorego wyparowaly ponad 10 milionow zl na swiatowe zycie i osmirorniczki ojca wichowskiego (angora).

marta
marta

Drodzy państwo gdzie są komentarze? Gdzie rzeczowa dyskusja? Po co tracić energię na odpowiadanie trollom? To tylko woda na ich młyn. Nie ma co tracić czas na trollizm. Najlepiej tego nie czytać. Zgadzam się z panem Frasyniukiem, że rzeczy należy nazywać po imieniu. Kłamstwo to jest kłamstwo, a nie inna prawda. Zło jest złem, a nie zabawą dokazujących dzieci, która wymsknęła się spod kontroli. Chamstwo jest chamstwem, a nie wolnością słowa, bo nie wszystko trzeba mówić, faszyzm jest faszyzmem, łamanie prawa, prawa łamaniem, nienawiść to nienawiść, a nie miłością inaczej itd.itp. Nazywać rzeczy po imieniu i reagować. Nie przechodzić obojętnie.… Czytaj więcej »

Janka
Janka

No, nareszcie, głos rozsądku, dziękuję Marto! Już zaczynała ogarniać mnie rozpacz, gdy zobaczyłam, jakie posty pojawiły się po tak znakomitym wywiadzie. Że też jest tylu dyskutantów, którzy niby popierają słuszny sprzeciw przeciw rządom PiS, a tracą bezcenny czas na jałowe dyskusje z trollami i im poświęcają uwagę! Z całym szacunkiem dla Pani Magdy Jethon, za interesujący wywiad z Ikoną naszej Solidarnościowej historii – Panem Frasyniukiem, dziękuję!!! Uważam, że ten wywiad powinien być co niedziela odczytywany w Kościele zamiast kazania!

Pachnący pieniążek
Pachnący pieniążek

Władek kiedyś byłeś moim bohaterem. W Polsce, odwrotnie niż w większości normalnych państw, niestety jest możliwa tylko droga od bohatera do zera.

Prz
Prz

Panie Władysławie, szanowałem i szanuję Pana za poglądy. Mam natomiast jedno pytanie. Kiedyś rozmawiałem z jednym przedsiębiorcą z Wrocławia który od wielu lat jest w branży transportowej. Mówił o początkach transportu prywatnego w Polsce po przełomie. Mówił jak powstała firma EUROAD, kto był jej właścicielem, udziałowcem, prezesem… generalnie to osoby wywodzące się ze środowiska UW /UD. Jak pewnie Pan pamięta, wówczas transport był koncesjonowany a koncesje były ściśle „dozowane” przez ministerstwo (kuriozalnie 10-20 letni ciągnik siodłowy z koncesją osiągał cenę nowego auta ciężarowego…). Pan zaczynał jako kierowca (szacunek), następnie było już kilka /naście ciężarówek. Proszę mi powiedzieć, czy łatwo było… Czytaj więcej »

Lech
Lech

Ciekawe skad ten biedny kierowca mpk dorobił się fortuny w latach 90 ?

Janusz
Janusz

Jesli jezyk pana Frasyniuka jest jezykiem szacunku dla drugiej osoby,to ja dziekuje,ja w to szambo nie wchodze.

Aleksandra
Aleksandra

święty spokój to konformizm, ja tego nie akceptuję! Poza tym święty spokój wszyscy osiągniemy kiedyś, po śmierci!