Władysław T. Bartoszewski: jestem przerażony tym, co się w tej chwili dzieje

Władysław T. Bartoszewski: jestem przerażony tym, co się w tej chwili dzieje

Syn Władysława Bartoszewskiego – historyk i antropolog, dyrektor Studiów Polsko-Żydowskich w Oxfordzie – zabrał głos po uchwaleniu ustawy o IPN i wywołanym przez to konflikcie polsko-izraelskim. Władysław Teofil Bartoszewski powiedział w TVN24, że to, co się w tej chwili dzieje, przeraża go. – „Nie po to wytworzyliśmy fantastyczne relacje z państwem Izrael i ze społecznością żydowską na świecie, żeby teraz to psuć najgłupszymi możliwymi sformułowaniami, które pojawiają się nie tylko w prasie, ale i również od oficjalnej sfery rządzącej. Bo to jest cofnięcie historii o kilkadziesiąt lat” – stwierdził.

„Jest rzeczą oczywistą, że Niemcy odpowiadają za obozy koncentracyjne. To są fakty, dość oczywiste, a ta ustawa w niczym nie pomaga siłą rzeczy, ponieważ poszła dużo za daleko” – powiedział Władysław T. Bartoszewski. Stwierdził, że ustawa o IPN jest niepotrzebna i choć jest zrobiona na wzór podobnej ustawy obowiązującej w Izraelu, to warto pamiętać, że izraelski odpowiednik nigdy nie został użyty.

Syn Władysława Bartoszewskiego skomentował słowa doradcy prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, który powiedział: „Antypolonizm w Izraelu bierze się z poczucia wstydu za bierność Żydów w czasie Holokaustu”. – „To są niemądre słowa, to są słowa szkodliwe. (…) Cała perfidia terroru niemieckiego polegała na tym, żeby wyrwać Żydów z ich otoczenia. Po to tworzono getta, żeby byli otoczeni ludźmi, których nie znają – wtedy szanse na pomoc były mniejsze” – powiedział.

Bartoszewski odniósł się także do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska jako naród, jako państwo zasłużyła jako jedyna na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. – „Polskie Państwo Podziemne czy polski rząd w Londynie mogliby otrzymać drzewko, ale nie naród polski. W czasie wojny, w okupowanej Polsce żyło plus minus 20 milionów ludzi. Ja nie przyjmuję, że milion ludzi pomagało, ale załóżmy, że pół miliona. To te pół miliona tak. Ale to nie jest 20 milionów”. Podkreślił, że tych, którzy donosili i zabijali było „mniej niż tych, którzy pomagali”. – „A to już jest powód do dumy. Ale większość narodu nie robiła nic, bo taka jest rzeczywistość w każdym narodzie” – podsumował W.T. Bartoszewski.

bt

Źródło: tvn24.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Gekon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gekon
Gekon

Czym zajmował się p. Bartoszewski, zanim został „dyrektorem Studiów Polsko-Żydowskich w Oxfordzie”?