„Władza nie ma prawa niszczyć państwa prawa”

Opozycja wzywa Polaków do protestu przeciw niekonstytucyjnym ustawom

Pod hasłem „Suweren mówi dość – żądamy rozmów” przed Sejmem zgromadzili się obywatele, którzy domagają się od Andrzeja Dudy wycofania projektów ustaw o SN i KRS. Przypominają słowa prezydenta, w których obiecywał szerokie konsultacje społeczne, do których nigdy nie doszło. Protestują także przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej, które zamierza wprowadzić PiS.

Uczestnicy protestu trzymają transparenty: „Władza nie ma prawa niszczyć państwa prawa”, „Sędzio! Minister odejdzie, a smród zostanie”, „Nasze są sądy, nie polityków PiS”. Sejm odgrodzony jest od demonstrantów stalowymi barierami.

Organizatorzy manifestacji zaapelowali do opozycji o zjednoczenie. – „Musicie to zrobić, żeby nie oddać PiS-owi samorządów i my was za to rozliczymy. Do wyborów macie stanąć razem!”. W podobnym duchu wypowiedział się Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. – „Nie wybaczymy wam, jeśli nie zbudujecie jednego obozu. Tu nie chodzi o Schetynę czy Petru, tu chodzi o Polskę. Musimy też stworzyć własny ruch kontroli wyborów. Twierdzą nam będzie każda obwodowa komisja wyborcza aż po komisję centralną. Jeżeli oni chcą zabronić głosowania niepełnosprawnym, to my musimy ich dowieźć do komisji. Te wybory będą ważniejsze niż w 1989, wtedy głosowaliśmy za wolnością, dziś będziemy głosować przeciwko jej odebraniu” – powiedział Kurski.

Do zebranych przemówił poseł Stefan Niesiołowski: – „Lata temu nie myślałem, że doczekam wolnej Polski. Kiedy wchodziłem do Sejmu w 1989 roku, byłem dumny, że się udało. Dziś ta szajka próbuje nam to wszystko odebrać. Różne były w Polsce dyktatury. Najstarsi pamiętają Bieruta, Gomułkę, Gierka. Ale tak paskudnej, infantylnej jak dyktatura Kaczyńskiego jeszcze nie było. Oni dziś mówią o setnej rocznicy niepodległości. Nie mają prawa o niej mówić! Bojkotujcie pisowskie uroczystości, my będziemy obchodzić rocznicę bez pana Kaczyńskiego i pana Dudy. Oni już swój marsz niepodległości mieli, z hasłami „Cała Polska tylko biała”.

Aldona Krawczyk przyszła przed Sejm z kilkuletnim wnukiem. Ona z flagą unijną, mały Staś z flagą Polski. – „Przyszłam z nim, bo to o jego przyszłość chodzi” – powiedziała reporterowi „Gazety Wyborczej” pani Aldona.

Do demonstrantów z Sejmu wyszli posłowie opozycji z białymi różami w rękach. Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej powiedział: – „Zastanówmy się, jak dziś posklejać społeczeństwo”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czy naprawdę zwolennicy PiS nie widzą, że dosłownie WSZYSTKO załatwiane jest sposobem „tajne / poufne”, że rządzący zachowują się jak banda przestępców (którymi przecież w istocie są), że ministerstwem obrony narodowej kieruje rosyjski szpieg, że faktycznie rządzi nami jakiś kurdupel z obrzydliwego gierkowskiego biurowca bijący rekordy niepopularności, że na niespotykaną skalę szerzy się nepotyzm i korupcja, że odbiera się nam prawo głosu, że protesty społeczne się ignoruje, że antagonizuje się kolejne grupy zawodowe?… i tak dalej, i tak dalej. Żelazna argumentacja PiS-u, że „przez 8 lat rządów PO-PSL…..” już nie działa. Zważcie, że odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania w sondażach odwołujące… Czytaj więcej »

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Od dawna piszę tu, że NIE WIERZĘ w wyniki tych wszystkich sondaży. To przecież nie są anonimowe ankiety. Jeśli do kogoś dzwonią, to wiedzą, do kogo. Moim zdaniem ankietowani najzwyczajniej kłamią i to z różnych powodów. Ale może to i dobrze. Taka pewność swego rozleniwia.

Maciek123454321
Maciek123454321

I zachęca do demolowania Polski – niestety. Mam nadzieję, że jeszcze tylko dwa lata tego syfu, a może nawet tylko rok. Jak dostaną w dupę w wyborach samorządowych, będą musieli odpuścić, chyba, że wtedy pójdą na całość… to poleje się krew. My, gorszy sort, wciąż nie jesteśmy nastawieni na otwartą walkę. NO DO CHOLERY, PRZECIEŻ TE TCHÓRZE NIE BĘDĄ DO NAS STRZELAĆ!!!!!!!!!!