Włoska „La Repubblica” cenzuruje ogłoszenie polskich wiernych

Włoska "La Repubblica" cenzuruje ogłoszenie polskich wiernych

Grupa świeckich wiernych z Trójmiasta i innych polskich parafii zdecydowała się napisać list otwarty do papieża Franciszka, w którym domagają się wszczęcia postępowania w sprawie biskupów, którzy tuszowali pedofilię w polskim Kościele.

 

Wierni z Trójmiasta stworzyli zbiórkę publiczną, podczas której zebrali 43 tys. zł. Pieniądze te posłużyły do wykupienia ogłoszenia we włoskiej ‚”La Reppublica”, które ma się ukazać już w najbliższy poniedziałek, 29 czerwca. Niestety włoska prasa ocenzurowała ogłoszenie, skreślając z niego nazwiska trzech biskupów: Leszka Sławoja Głódzia, Jana Tyrawy i Edwarda Janiaka.

Powołali się na włoskie prawo prasowe. Powiedzieli, że boją się ewentualnych procesów sądowych. Długo negocjowaliśmy. Ostatecznie trzy nazwiska zastąpimy słowem „biskupi”. Nawet to ostatnie słowo było wynikiem długich negocjacji, bo Włosi chcieli je zastąpić sformułowaniem „członkowie Kościoła” – tłumaczy koordynatorka akcji, Justyna Zorn i dodaje, że „włoska gazeta usunęła także zdanie, w którym pisaliśmy, że jesteśmy „zasmuceni brakiem reakcji Kongregacji Nauki Wiary oraz Kongregacji ds. Biskupów”.

 

 

Poszliśmy na te zmiany, bo zależy nam na publikacji.” Data publikacji ogłoszenia nie jest przypadkowa. Na 29 czerwca przypada kościelne święto Piotra i Pawła, a do Watykanu zjeżdżają się biskupi z całego świata. Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że ich list odbije się szerokim echem w całych Włoszech. „Świeccy w Kościele mają prawo zabierać głos. To ogłoszenie to nasza prośba do ojca świętego, by interweniował w polskim Kościele. Wcześniej wyczerpaliśmy wszystkie inne kroki formalne. Wysyłaliśmy listy do arcybiskupa Głodzia, potem do watykańskiej Kongregacji, były protesty pod nuncjaturą w Warszawie i kurią w Gdańsku. To nic nie przyniosło, nie było żadnych efektów” – mówi Zorn.

Publikacja ogłoszenia kosztowała 34 tys. zł. Pozostała nadwyżka zostanie przekazana na rzecz fundacji Zranienie w Kościele.

Pełna treść listu otwartego polskich wiernych do papieża Franciszka:

Ojcze Święty Franciszku!

Odbuduj nasz Kościół!

Błagamy Cię!

Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar.

Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła.

Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar.

Prosimy o interwencję Watykanu.

Apelujemy do Ciebie, Ojcze Święty:

Naprawmy rany!

Dość krzywd!

Wierni Kościoła w Polsce.”

 

wb

Źródło: ksiazki.wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejjurekSavonarolaJanik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janik
Janik

Brawo! Pomysłów trzeba! Jak mój tato mawiał – nie wpuszczą cię drzwiami to wchodź oknem.

Savonarola
Savonarola

Słusznie, ale to kolejne „wołanie na puszczy”, czyli groch o ścianę…….(ścianą jest lobby nieprzuchylne Papieżowi, które blokuje przepływ onformacji)!

jurek
jurek

Za treść ogłoszeń Redakcja nie opowiada – to nie w ”La Reppublica”(!). Czy nadawcy ogłoszenia za społeczne 43 tys. zł nie mogli sprawdzić zawczasu gdzie nie będzie UKŁADU z Watykanem? Czy składkodawców to zadowala?

Andrzej
Andrzej

Wydaje mi się, że jak zrobi się głośno o sprawie, to i nazwiska padną, bo różne redakcje zaczną drążyć temat. Z pewnością będą konferencje prasowe i padną na nich, adresowane do biskupów i kardynałów, pytania w sprawie ukrywania pedofilów. To ma być info dla mediów, że coś się dzieje złego w kościele. Z pewnością inne zagraniczne media podchwycą temat i pójdzie dalej w świat. Wtedy Watykan będzie musiał coś zrobić, bo brak reakcji, odbije się wizerunkowo na całym kościele i poleci więcej głów niż by chcieli. To jest mafia. Ich interesy muszą kręcić się dalej, a taka antyreklama psuje im… Czytaj więcej »