Wniosek o zdelegalizowanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odrzucony

Wniosek o zdelegalizowanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odrzucony

Monika Wielichowska i Sławomir Nitras, posłowie PO, złożyli w 2017 roku wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Dzisiaj prokuratura, po blisko trzech latach, odrzuciła wspomniany wniosek.

 

Jak podaje rmf24.pl prokuratura poinformowała, że: ”Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, jako osoba prawna nie może ponosić odpowiedzialności karnej. Po analizie statutu tej organizacji stwierdziła, że nie ma w nim niezgodnych z prawem zapisów”.

Poza tym śledczy uznali, że: „incydentalne przypadki niezgodnego z prawem zachowania uczestników manifestacji” nie mogą obciążać organizatorów Marszu Niepodległości z 2017 roku.

 

Składając przed laty swój wniosek posłowie PO powołali się na ustawę o stowarzyszeniach twierdząc, że 11 listopada 2017 w trakcie Marszu Niepodległości miało miejsce: „propagowanie totalitarnego ustroju państwa, a także nawoływania do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym czy etnicznym”.

W dalszej części prokuratorskiej decyzji o odmowie delegalizacji w/w stowarzyszenia znajdujemy stwierdzenie, iż: „prowadzone w tej sprawie postępowania karne umorzono, bądź zakończyły się odmową wszczęcia. Decyzje te miały wiązać się głównie z niewykryciem sprawców, którzy łamali prawo”

/as/

Źródło: rmf24.pl, wp.pl.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Mirekhh89MarekWolnościowiecObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Ciekawe, czy Bosak i jego konfratrzy cieszą się z wyroku, czy jednak pozostał jakiś niesmak, że to właśnie na pięć dni przed drugą turą wyborów próbuje się zapłacić im za ich usługę?

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Sąd ma rację – marsz niepodległości ma prawo się odbywać tak samo jak wszystkie inne wydarzenia. To że pojawił się tam jakiś element nie jest powodem do delegalizacji.

Jeśli chodzi o moje zdanie na temat MN – popierałbym go gdyby był apolityczny i chodziło tam naprawdę o świętowanie patriotyzmu i niepodległości a nie politykę.
Niestety ale jest to marsz polityczny czego idealnym przykładem była sytuacja gdy Korwin był tam przez parę lat jako persona non grata za krytykę polskiego nacjonalizmu.

Marek
Marek

Jaki sąd? Manipuluje pan czy nie doczytał, to nie sąd podjął decyzję, to upolityczniona prokuratura.
Ponadto kwestia poruszoną nie jest czy może się odbywać, ale czy nie jest jego celem propagowanie ustroju totalitarnego i groźby karalne. Ciekawe jakim cudem nie ustalono kto wrzeszczał o wieszaniu skoro hasło poddawał prowadzący marsz albo któryś z bloków. Nie znaleźli bo mieli rozkazy nie znaleźć i tyle.

Mirek
Mirek

I na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści.

hh89
hh89

Na tym marszu nie pojawił się jakiś element. To element ten marsz zorganizował

Marek
Marek

Oto reforma wymiaru sprawiedliwości według pis. Trzy lata zajęło im podjęcie decyzji i dziwnym trafem podjęli ją w czasie kampanii. Żałosne.