Wnioski NIK: na wybory wydano ponad 76,5 mln zł i łamano przepisy

Wnioski NIK: na wybory wydano ponad 76,5 mln zł i łamano przepisy

Portal Onet ujawnił wnioski kontrolne NIK ws. niedoszłych wyborów kopertowych. Dokument przygotowany przez NIK trafił kilka miesięcy temu do Kancelarii Premiera.

 

Kontrolerzy stwierdzili, że premier, decydując o wyborach, działał bez podstawy prawnej. „W ocenie NIK podpisane przez Prezesa Rady Ministrów decyzje z dnia 16 kwietnia 2020 roku znak BPRM.4820.2.3.2020 dotycząca wydania polecenia Poczcie Polskiej SA oraz znak BPRM.4820.2.4.2020 dotycząca wydania polecenia PWPW S.A zostały sporządzone pomimo, że w świetle obowiązujących w dniu wydania decyzji przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy, czynności organizacyjne celem przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP były zastrzeżone kompetencjami PKW, urzędników wyborczych oraz komisji wyborczych” – podano.

Ponadto z dokumentu wynika, że Kancelaria Premiera została ostrzeżona przez dział prawny o możliwym wyciągnięciu konsekwencji za nakazanie organizacji wyborów.

 

Pomimo tej oceny, w kancelarii zawierzono opiniom zewnętrznych prawników, którzy wskazywali na zgodność zorganizowania wyborów kopertowych z przepisami.

„Pomimo opinii prawnej Departamentu Prawnego KPRM oraz Prokuratorii generalnej RP zawierającej istotne wątpliwości co do podstawy prawnej do wydania decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 roku szef KPRM – opierając się o zgromadzone opinie ekspertów zewnętrznych (pisemne i ustne) wskazujące na możliwość wydania przedmiotowych decyzji i ich zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego – przekazał projektu obu decyzji do podpisu Prezesa Rady Ministrów” – szczegółowo wyjaśnili w dokumencie przedstawiciele NIK.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Kontrolerzy wskazali też na straty finansowe poniesione przez państwo polskie. Łącznie poniesiono koszty w wysokości 76,5 mln zł. Jednocześnie nie doszło do zawarcia umów ws. pokrycia kosztów Poczty Polskiej i PWP przez ministerstwa.

Według NIK premier również potem nie podjął niezbędnych decyzji.

/kw/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
druh Marek
druh Marek
28 kwietnia 2021 20:25

Każdy burmistrz lub wójt, gdyby prawem kaduka wywalił w błoto 70 baniek, to siedziałby za przekroczenie uprawnień i brak należytego nadzoru nad powierzonymi poblicznymi finansami. Ale są równi i równiejsi a żaden z 235 posłów rządzącej grupy przestępczej nie stanie przed mediami i powie: „Chcę byc wierną/ym moim wyborcom ,którym obiecałam/em naprawę a nie psucie państwa. Miałem/am nadzieję na dobrą zmianę uprawiania polityki i służenia narodowi. Wyszła zła zmiana i opuszczam PiS.” Tak postąpiłby każdy czlowiek honoru!

smętek
smętek
28 kwietnia 2021 22:52

Wybory, respiratory i inne „światłe myśli” rządzących pozwalały im na marnotrawienie pieniędzy, i nikt nie jest temu winien. Rzeczywiście?

druh Marek
druh Marek
29 kwietnia 2021 09:56
Reply to  smętek

Kto jest wszystkim wpadkom-aferom-Kaczyńskiego i jego ferajny winien, od lat wiemy: ludzie gorszego sortu,komuniści i złodzieje( tylko ci spoza PiS),rozwydrzone dziewychy ze strajku kobiet,wszyscy dziennikarze z TVN,Radia Z,Okopres,Gazety Wyborczej i Onetu nie mówiąc juz o KOD. Wróg zawsze winien,partia władzy NIGDY!

Dron
Dron
29 kwietnia 2021 10:06

Jeszczio raz, jeszczio raz, jeszczio mnoga, mnoga raz: pan premier fundusz odbudowy i nowy polski ład powinien oglądać, ale zza krat. Sytuacja ekstraordynaryjna – jaka jest definicja takiej sytuacji i czy jest katalog takich sytuacji ekstraordynaryjnych, w których można łamać prawo??? Niedługo może trzeba będzie do konstytucji wpisać nowy obowiązek premiera – łamanie prawa w sytuacjach ekstraordynaryjnych???

Marek
Marek
29 kwietnia 2021 13:15

W kontekście tego wpisu pragnę przypomnieć co się stało z panią prokurator, która stwierdziła, że jest podstawa do rozpoczęcia pełnego śledztwa w sprawie tych wyborów. Otóż pani prokurator, po zakończeniu pracy, jej przełożona odebrała sprawę i w 15 minut umorzyła postępowanie. Następnie jeśli się nie mylę, ową panią prokurator z dnia na dzień przeniesiono z Warszawy, gdzie są poważne niedobory kadrowe, do oddalonego miasta, gdzie niedoboru kadr nie ma, bez wyjaśnienia, bez logiki i bez rozpoznania jej sytuacji rodzinnej. Na podstawie naczelnej zasady pisuarnego państwa czyli TKM, bo możemy, bo tak, bo my mamy dyktatorska władzę.

roman roman
roman roman
29 kwietnia 2021 22:15
Reply to  Marek

Kochani blogerzy! Może w ramach czyszczenia ,,pis,,poszukajmy i sprawdźmy przewały np. ,,tatusia,,krzywomordego?(długi,remonty,itp,itd,kupno ziemi)Walmy to na każdym portalu świadcząc o ich ,,uczciwości,, Piszcie wszędzie! TO MUSI WYJŚĆ!

mada
mada
3 maja 2021 00:01

Czyli kwota jest jeszcze większa niż zakładano. A do tego winnym jest zupełnie kto innym. Czego jeszcze się dowiemy o naszym premierze?

ida
ida
6 maja 2021 01:23

I po co jemu to było? Sam myślał że wie najlepiej i takie są skutki. Strata tylu pieniędzy i kto to wszystko zwróci? Mam nadzieję że sam Mateuszek