WOJCIECH PSZONIAK: Moja lekcja wolności

WOJCIECH PSZONIAK: Moja lekcja wolności

Bardzo długo nie wiedziałem, co to jest wolność.

Wojciech PszoniakUrodziłem się w czasie wojny. Dzieciństwo i młodość spędziłem w zniewolonym kraju. Moi rodzice wiedzieli, co to jest wolność, więc o tym mówili. Mieli poczucie, że coś im zostało zabrane. Cierpieli. Nie tylko oni, wszyscy, którzy pamiętali czasy przedwojenne. Pewnej nocy funkcjonariusze UB wtargnęli do naszego mieszkania, zrobili rewizję i wzięli mojego ojca, skromnego urzędnika. Zniknął na dwa miesiące. Potem stracił pracę, bo nie chciał wstąpić do PZPR.

W szkole TPD, do której chodziłem namawiano uczniów, żeby donosili na rodziców, którzy słuchają Radia Wolna Europa czy Radia Londyn. Oczywiście, moi słuchali.

Dojrzewałem, nie znając wolności, ale atmosfera smutku, która towarzyszyła moim rodzicom wskazywała mi, że to coś niezwykle cennego. Żałuję, że moi rodzice nie dożyli naszej, Polaków radości z odzyskanej po 1989 roku wolności.

Polacy ją wywalczyli bez rozlewu krwi. Trzeba być czujnym wobec pełzającego zagrożenia dla naszej wolności i demokracji.

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

26
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
12 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
irenaEmilkaEwelinaKrzysztofBolo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Barbara
Barbara

Mistrzu!Cieszę się i jestem dumna,że znajduję się po tej samej stronie barykady z Mistrzem Wojciechem Pszoniakiem.Barbara Koczorowska 1946 romanistka z powołania.

Jacek
Jacek

Mistrzu!
Pan już pokazał chyba 2 lata temu jak wygląda „wolność w Pana rozumieniu” dyskutując (prychając) z Przemysławem Babiarzem na temat napaści nazistów z DE na grupę rekonstrukcyjną w mundurach Księstwa Warszawskiego zaproszonych przez Krytykę Polityczną na obchody Święta Niepodległości.
Cieszę się, że nie jesteśmy poi tej samej stronie.

Criss
Criss

„pełzającego zagrożenia dla naszej wolności i demokracji”. Ha ha ha. To parafraza z Urbana? Byłem już kiedyś „pełzającym antykomunistą”

Henryk
Henryk

Pamiętam Pana w filmie „Gniazdo” miałem wtedy 7 lat – pozdrawiam serdecznie.Miło jest gdy można personifikować z artystami władców polski…

Mara-zm
Mara-zm

Pisze się „Polski”.

Lubomir Petrów Pahuta
Lubomir Petrów Pahuta

Słusznie, w tym przypadku nie pytamy „jaki” polski tylko „czego” Polski. Polacy, nie kaleczcie swojej mowy bo ona was w nadziei trzymała przez okres zaborów. I może jeszcze przyjść czas że trzeba będzie jedynie na niej polegać.

jarek
jarek

Panie Wojciechu ,wiem,, czekamy na panskie madre slowa

Mara-zm
Mara-zm

Już chyba uschliście w tym oczekiwaniu. Od 8 miesięcy nic! Ciekawe, z lenistwa tak, czy nie daj Boże odmieniło mu się jak Hołdysowi?

מְנֵא
מְנֵא

Panie Wojciechu, coś Pan kręci w tych swoich wspomnieniach. No bo jeśli UB zamknęło Pańskiego ojca na 2 miesiące (nie wnikam za co, być może na podstawie fałszywego donosu a może jego nazwisko wymienił jakiś katowany aresztant, czy wreszcie oskarżono go o sabotaż w pracy, bo najzwyczajniej coś mu tam nie wyszło – za to też można było mieć bliskie spotkanie z UB), to jest praktycznie niemożliwe, by po takim epizodzie proponowano mu wstąpienie do PZPR. Poza tym w latach 50-tych urzędnikom wcale nie było tak łatwo zostać kandydatem na członka (co innego, gdy się było robotnikiem) i raczej im… Czytaj więcej »

Adam
Adam

Jedno pytanie a co Ty wiesz o tamtych czasach i o setkach tysięcy sytuacji w jakich znajdowali się Polacy w kontaktach z reżimem ? Insynuowanie kłamstwa to poważna sprawa , tym bardziej wobec kogoś kto wielokrotnie dała świadectwo przyzwoitości

jerzy.n19
jerzy.n19

Wcale się nie dziwię tym zarzutom. Insynuacje i kłamstwa to przecież specjalność „pierwszego sortu”.

Ewelina
Ewelina

Nie masz racji. Propozycje wstąpienia do PZPR bywały często prowokacją. Niewiele wiesz, jak było.

Janusz
Janusz

Czy pan Pszoniak jest jeszcze czynnym aktorem,czy oddal sie polityce?To drugie jakos cieniutko mu wychodzi.

Halina Kołtan
Halina Kołtan

A od kiedy to aktorom nie wolno wypowiadać sie na tematy polityczne? Oglądałam ostatnio wspaniałe wystąpienia znakomitych polskich aktorów , gorszego, na szczęście , sortu i cieszę się, że są aktywni. Ich głos jest bardziej słyszalny niż nasz, nieznanych.
Czują normalnie i reagują normalnie. I chwała im za to ! Dobra robota .!

Antoni
Antoni

Kocham p. Wojciecha Pszoniaka, ale od pamiętnego przedwyborczego wywiadu w „Tygodniku Powszechnym” zwątpiłem w zasoby intelektualne p. Wojciecha Pszoniaka. czy też może wpadłem w przestrach jak dalece emocje mogą zabić zdroworozsądkowe myślenie. W tym samym „Tygodniku” był też wywiad z p. Jerzym Zelnikiem. Wypadł nieco lepiej (mniej emocjonalnie, bardziej racjonalnie). Ale – na litość boską – niech aktorzy nie politykują! Bardzo proszę!

Emilka
Emilka

A Zelnik to jak faraon, pieprzy farmazony.

Robert
Robert

Rzeczywiście namawiano dzieci aby donosiły na rodziców a wśród namawiających był m.in. Pan Kuroń – wielki przyjaciel dzieci i młodzieży! I Jego wielki kolega Michnik wraz z bratem też pilnowali „porządku”! I Pan staje po takiej stronie??? Wstyd! Jak to można być dobrym aktorem i marnym człowiekiem! Szkoda!

Halina Kołtan
Halina Kołtan

A kiedy to Michnik ” pilnował porządku” i co to własćiwie znaczy? Czy był funkcyjnym w więzieniach w czasie odsiadywania wyroków za czasów komuny? A Jacek Kuroń ?
Też klawisz? Marny człowiek z pana jegomośćia, oj marny.
Maciek Kuroń kiedyś określił takich panów „obszczymurami”

Alka
Alka

Bredzisz czlowieku totalnie od rzeczy!!! Pojecia nie masz o czasach komuny.Chyba ze twoi rodzice byli w ubecji i taka „prawde”ci przekazali.Co rowniez cie nie usprawiedliwia,bo myslec i zdobywac wiedze samodzielnie jeszcze PIS nie zabronil.

Radek
Radek

Szacunek Panie Wojtku! Serdecznie pozdrawiamy z całą rodziną. Smutne czasy idą. Musimy dawać świadectwo racjonalności rozumowi zdrowemu rozsądkowi i prawdzie. Jak śpiewał Alosza Awdiejew Blaga zawsze bardziej beszczelna z przytupem na bogato, od Prawdy. I całe morze bezrozumnych klakierów które z bezprzykładną zawziętością będą (jak zawsze w historii) przyklaskiwać każdej bzdurze i niegodziwości – jak zawsze. Jak za Hitlera, Stalina, za Jaruzelskiego – większość zawsze jest taka. Byle pod własnym tyłkiem było więcej. Nihil novi sub sole

Mara-zm
Mara-zm

Coś słabo idzie mistrzowi popieranie obrońców demokracji. Od ośmiu miesięcy jeden tekścik?
To może mistrz Olbrychski by tu coś dał z siebie? Albo jakaś mistrzyni. Najlepiej Holland albo Cielecka!

Krzysztof Dumara
Krzysztof Dumara

1.2 Pln z vatem

kazimierz
kazimierz

Wydarzenia z wtorku b.tyg. napawają mnie smutkiem,opozycja straciła resztę wiarygodności, juz nie ma na kogo głosować, to co się stało w sejmie to kompromitacja polskiej sceny politycznej.PIS dokonał straszliwego spustoszenia i wywołął pustkę w głowach Polaków, strata trudna będzie do odrobienia.

irena
irena

tylko ludzie ktorzy wygladaja na tepych dostaja sie do rzadu.i tylko naprawde tepi odnosza tam sukcesy

Bolo
Bolo

Niestety każdy kolejny rząd coraz bardziej ogranicza naszą wolność. A to zabierając coraz więcej w podatkach, a to gromadząc w jakichś celach coraz więcej danych o nas. Natomiast demokracja chyba nie jest zagrożona. Ewoluuje coraz bardziej w kierunku demokracji totalitarnej. Jak wygramy to możemy wszystko. Zobaczy Pan odwet opozycji jak dojdzie do władzy. Aktorem jest Pan świetnym. Komentatorem politycznym słabym i bez szerszej perspektywy.

Krzysztof
Krzysztof

.Panu się coś po-robiło na starość. Wybrał Pan grupę ludzi którzy pod hasłami wolności i demokracji ukrywają swoje komunistyczne korzenie SBeków ZOMOwców itp tych dla których Polska to tylko puste słowo. Tych co pustkę mają w sercu tych którzy zabrali panu ojca.