WOJCIECH PSZONIAK: Moja lekcja wolności

WOJCIECH PSZONIAK: Moja lekcja wolności

Bardzo długo nie wiedziałem, co to jest wolność.

Wojciech PszoniakUrodziłem się w czasie wojny. Dzieciństwo i młodość spędziłem w zniewolonym kraju. Moi rodzice wiedzieli, co to jest wolność, więc o tym mówili. Mieli poczucie, że coś im zostało zabrane. Cierpieli. Nie tylko oni, wszyscy, którzy pamiętali czasy przedwojenne. Pewnej nocy funkcjonariusze UB wtargnęli do naszego mieszkania, zrobili rewizję i wzięli mojego ojca, skromnego urzędnika. Zniknął na dwa miesiące. Potem stracił pracę, bo nie chciał wstąpić do PZPR.

W szkole TPD, do której chodziłem namawiano uczniów, żeby donosili na rodziców, którzy słuchają Radia Wolna Europa czy Radia Londyn. Oczywiście, moi słuchali.

Dojrzewałem, nie znając wolności, ale atmosfera smutku, która towarzyszyła moim rodzicom wskazywała mi, że to coś niezwykle cennego. Żałuję, że moi rodzice nie dożyli naszej, Polaków radości z odzyskanej po 1989 roku wolności.

Polacy ją wywalczyli bez rozlewu krwi. Trzeba być czujnym wobec pełzającego zagrożenia dla naszej wolności i demokracji.

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
6 czerwca 2016 18:07

Mistrzu!Cieszę się i jestem dumna,że znajduję się po tej samej stronie barykady z Mistrzem Wojciechem Pszoniakiem.Barbara Koczorowska 1946 romanistka z powołania.

Jacek
Jacek
7 czerwca 2016 15:21

Mistrzu!
Pan już pokazał chyba 2 lata temu jak wygląda „wolność w Pana rozumieniu” dyskutując (prychając) z Przemysławem Babiarzem na temat napaści nazistów z DE na grupę rekonstrukcyjną w mundurach Księstwa Warszawskiego zaproszonych przez Krytykę Polityczną na obchody Święta Niepodległości.
Cieszę się, że nie jesteśmy poi tej samej stronie.

Criss
Criss
8 czerwca 2016 22:41

„pełzającego zagrożenia dla naszej wolności i demokracji”. Ha ha ha. To parafraza z Urbana? Byłem już kiedyś „pełzającym antykomunistą”

Henryk
Henryk
14 czerwca 2016 11:31

Pamiętam Pana w filmie „Gniazdo” miałem wtedy 7 lat – pozdrawiam serdecznie.Miło jest gdy można personifikować z artystami władców polski…

Mara-zm
Mara-zm
9 stycznia 2017 22:56
Reply to  Henryk

Pisze się „Polski”.

Lubomir Petrów Pahuta
Lubomir Petrów Pahuta
18 lutego 2017 23:59
Reply to  Mara-zm

Słusznie, w tym przypadku nie pytamy „jaki” polski tylko „czego” Polski. Polacy, nie kaleczcie swojej mowy bo ona was w nadziei trzymała przez okres zaborów. I może jeszcze przyjść czas że trzeba będzie jedynie na niej polegać.

jarek
jarek
8 lipca 2016 20:19

Panie Wojciechu ,wiem,, czekamy na panskie madre slowa

Mara-zm
Mara-zm
9 stycznia 2017 23:00
Reply to  jarek

Już chyba uschliście w tym oczekiwaniu. Od 8 miesięcy nic! Ciekawe, z lenistwa tak, czy nie daj Boże odmieniło mu się jak Hołdysowi?

מְנֵא
מְנֵא
19 lipca 2016 19:47

Panie Wojciechu, coś Pan kręci w tych swoich wspomnieniach. No bo jeśli UB zamknęło Pańskiego ojca na 2 miesiące (nie wnikam za co, być może na podstawie fałszywego donosu a może jego nazwisko wymienił jakiś katowany aresztant, czy wreszcie oskarżono go o sabotaż w pracy, bo najzwyczajniej coś mu tam nie wyszło – za to też można było mieć bliskie spotkanie z UB), to jest praktycznie niemożliwe, by po takim epizodzie proponowano mu wstąpienie do PZPR. Poza tym w latach 50-tych urzędnikom wcale nie było tak łatwo zostać kandydatem na członka (co innego, gdy się było robotnikiem) i raczej im tego nie proponowano, to oni sami się starali o ten „zaszczyt”, bo łatwiej można było awansować. Nie przekonuje mnie również, że Pański ojciec stracił pracę, bo odmówił wstąpienia do PZPR – taka sytuacja mogła się zdarzyć jedynie w instytucjach o wysokim stopniu upartyjnienia (wojsko, milicja i jednostki z nimi powiązane oraz zakłady zbrojeniowe, handel zagraniczny czy dyplomacja)

Adam
Adam
2 sierpnia 2016 11:13
Reply to  מְנֵא

Jedno pytanie a co Ty wiesz o tamtych czasach i o setkach tysięcy sytuacji w jakich znajdowali się Polacy w kontaktach z reżimem ? Insynuowanie kłamstwa to poważna sprawa , tym bardziej wobec kogoś kto wielokrotnie dała świadectwo przyzwoitości

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:24
Reply to  Adam

Identycznie jak dzisiaj.
Wtedy było UB teraz jest ABW.

jerzy.n19
jerzy.n19
4 sierpnia 2016 10:57
Reply to  מְנֵא

Wcale się nie dziwię tym zarzutom. Insynuacje i kłamstwa to przecież specjalność „pierwszego sortu”.

Ewelina
Ewelina
11 października 2019 18:36
Reply to  מְנֵא

Nie masz racji. Propozycje wstąpienia do PZPR bywały często prowokacją. Niewiele wiesz, jak było.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:23
Reply to  מְנֵא

Dokładnie tak jak pan pisze.
Ale teraz w modzie jest plucie na Polskę Ludową.
A większość kariery porobiła i wykształcenie dostała za darmo właśnie w PRL-u.
To tacy patrioci.

Janusz
Janusz
30 sierpnia 2016 02:34

Czy pan Pszoniak jest jeszcze czynnym aktorem,czy oddal sie polityce?To drugie jakos cieniutko mu wychodzi.

Halina Kołtan
Halina Kołtan
6 listopada 2016 22:05
Reply to  Janusz

A od kiedy to aktorom nie wolno wypowiadać sie na tematy polityczne? Oglądałam ostatnio wspaniałe wystąpienia znakomitych polskich aktorów , gorszego, na szczęście , sortu i cieszę się, że są aktywni. Ich głos jest bardziej słyszalny niż nasz, nieznanych.
Czują normalnie i reagują normalnie. I chwała im za to ! Dobra robota .!

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:26
Reply to  Janusz

Jakbym słyszał Horałę.
Albo Suskiego, albo Sasina.
Nie wygłupiał byś się.

Antoni
Antoni
28 października 2016 19:56

Kocham p. Wojciecha Pszoniaka, ale od pamiętnego przedwyborczego wywiadu w „Tygodniku Powszechnym” zwątpiłem w zasoby intelektualne p. Wojciecha Pszoniaka. czy też może wpadłem w przestrach jak dalece emocje mogą zabić zdroworozsądkowe myślenie. W tym samym „Tygodniku” był też wywiad z p. Jerzym Zelnikiem. Wypadł nieco lepiej (mniej emocjonalnie, bardziej racjonalnie). Ale – na litość boską – niech aktorzy nie politykują! Bardzo proszę!

Emilka
Emilka
24 kwietnia 2020 00:21
Reply to  Antoni

A Zelnik to jak faraon, pieprzy farmazony.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:27
Reply to  Antoni

Dlaczego?

Robert
Robert
31 października 2016 11:53

Rzeczywiście namawiano dzieci aby donosiły na rodziców a wśród namawiających był m.in. Pan Kuroń – wielki przyjaciel dzieci i młodzieży! I Jego wielki kolega Michnik wraz z bratem też pilnowali „porządku”! I Pan staje po takiej stronie??? Wstyd! Jak to można być dobrym aktorem i marnym człowiekiem! Szkoda!

Halina Kołtan
Halina Kołtan
6 listopada 2016 22:12
Reply to  Robert

A kiedy to Michnik ” pilnował porządku” i co to własćiwie znaczy? Czy był funkcyjnym w więzieniach w czasie odsiadywania wyroków za czasów komuny? A Jacek Kuroń ?
Też klawisz? Marny człowiek z pana jegomośćia, oj marny.
Maciek Kuroń kiedyś określił takich panów „obszczymurami”

Alka
Alka
19 lutego 2017 19:07
Reply to  Robert

Bredzisz czlowieku totalnie od rzeczy!!! Pojecia nie masz o czasach komuny.Chyba ze twoi rodzice byli w ubecji i taka „prawde”ci przekazali.Co rowniez cie nie usprawiedliwia,bo myslec i zdobywac wiedze samodzielnie jeszcze PIS nie zabronil.

wiech
wiech
19 października 2020 11:38
Reply to  Alka

Jego będziemy pamietać, ciebie nikt

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:31
Reply to  Alka

Z tym, se nie bypo żadnej komuny.
Nawet w czasach Stalinowskich.
Były kpściolły, piemiądze i prywatna działalność , o jakiej komunie zatem piszesz?

Radek
Radek
20 listopada 2016 09:54

Szacunek Panie Wojtku! Serdecznie pozdrawiamy z całą rodziną. Smutne czasy idą. Musimy dawać świadectwo racjonalności rozumowi zdrowemu rozsądkowi i prawdzie. Jak śpiewał Alosza Awdiejew Blaga zawsze bardziej beszczelna z przytupem na bogato, od Prawdy. I całe morze bezrozumnych klakierów które z bezprzykładną zawziętością będą (jak zawsze w historii) przyklaskiwać każdej bzdurze i niegodziwości – jak zawsze. Jak za Hitlera, Stalina, za Jaruzelskiego – większość zawsze jest taka. Byle pod własnym tyłkiem było więcej. Nihil novi sub sole

Mara-zm
Mara-zm
9 stycznia 2017 22:53

Coś słabo idzie mistrzowi popieranie obrońców demokracji. Od ośmiu miesięcy jeden tekścik?
To może mistrz Olbrychski by tu coś dał z siebie? Albo jakaś mistrzyni. Najlepiej Holland albo Cielecka!

Krzysztof Dumara
Krzysztof Dumara
9 marca 2017 06:04
Reply to  Mara-zm

1.2 Pln z vatem

kazimierz
kazimierz
12 stycznia 2018 17:02

Wydarzenia z wtorku b.tyg. napawają mnie smutkiem,opozycja straciła resztę wiarygodności, juz nie ma na kogo głosować, to co się stało w sejmie to kompromitacja polskiej sceny politycznej.PIS dokonał straszliwego spustoszenia i wywołął pustkę w głowach Polaków, strata trudna będzie do odrobienia.

irena
irena
11 sierpnia 2020 23:06
Reply to  kazimierz

tylko ludzie ktorzy wygladaja na tepych dostaja sie do rzadu.i tylko naprawde tepi odnosza tam sukcesy

Bolo
Bolo
26 marca 2019 19:47

Niestety każdy kolejny rząd coraz bardziej ogranicza naszą wolność. A to zabierając coraz więcej w podatkach, a to gromadząc w jakichś celach coraz więcej danych o nas. Natomiast demokracja chyba nie jest zagrożona. Ewoluuje coraz bardziej w kierunku demokracji totalitarnej. Jak wygramy to możemy wszystko. Zobaczy Pan odwet opozycji jak dojdzie do władzy. Aktorem jest Pan świetnym. Komentatorem politycznym słabym i bez szerszej perspektywy.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:33
Reply to  Bolo

Wolność była, ale w PRL-u.

Krzysztof
Krzysztof
16 lipca 2019 12:10

.Panu się coś po-robiło na starość. Wybrał Pan grupę ludzi którzy pod hasłami wolności i demokracji ukrywają swoje komunistyczne korzenie SBeków ZOMOwców itp tych dla których Polska to tylko puste słowo. Tych co pustkę mają w sercu tych którzy zabrali panu ojca.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
18 marca 2021 21:35
Reply to  Krzysztof

Z tym , że w Polsce nie było żadnego komunizmu.
To skąd te korzenie?
Z Kambodży?