Województwo śląskie prześcignęło całe Czechy w liczbie wykrytych przypadków koronawirusa

Drżyj rządzie, górnicy są już ostro wkurzeni

Jeszcze w maju rząd zapewniał o opanowaniu sytuacji pandemicznej w Polsce. Okazuje się, że w samej JSW jest już 2,3 tys. przypadków więcej niż miesiąc temu.

Liczba chorych górników stale rośnie i osiąga już naprawdę horrendalne rozmiary. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze 15 maja br. twierdził, że koronawirus został opanowany. Podobne zapewnienia płynęły z ust przedstawicieli JSW i PGG.

 

Skuteczność działań PiS w walce z epidemicznym zagrożeniem najlepiej widać na przykładzie statystyk – w tej chwili tylko w JSW jest 2700 zarażonych pracowników. Rząd podjął więc decyzję o zamknięciu części kopalń.

Górnicy, pomimo przymusowego czasu wolnego, otrzymają jednak 100% pensji. Wstrzymanie produkcji górniczej zaplanowano dotychczas na zaledwie 3 tygodnie, co nie spodobało się części branżowych związków zawodowych: „Kategorycznie domagają się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej PGG” – napisali w specjalnym oświadczeniu związkowcy z „Solidarności”.

 

Przedstawiciele górników zaatakowali jednocześnie ministra Jacka Sasina, który odpowiada za decyzję o wstrzymaniu pracy w kopalniach. Politykowi PiS zarzucono m.in. „brak podstawowych kompetencji i umiejętności”.

Chaosu można byłoby uniknąć, gdyby rząd stosował się do rad, które formowali eksperci. Były wiceminister gospodarki, Jerzy Markowski, podkreśla, że działania ochronne w sektorze górniczym zostały podjęte zdecydowanie zbyt późno.

Obecnie mamy w kraju 26780 przypadków zakażenia COVID-19, z czego aż 9790 dotyczy obszaru Górnego Śląska (część z chorych osób to zawodowi górnicy). Tylko w ostatnią niedzielę liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 575 (!). Gorsza sytuacja pod względem przyrostu chorych w Europie ma obecnie miejsce tylko w Szwecji, która przez miesiące lekceważyła problem pandemii.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JantarPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Piotr

Ciekawe jakie mają objawy

Jantar
Jantar

A ci z Solidarności to debile? Przecież jeśli rząd nie zamknie kopalni to wirus rozniesie się po całej Polsce! Lepiej niech ludzie umierają, bo kopalnie muszą działać? Pensje i tak dostaną przecież w całości – w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, którym pracodawcy mogą obniżyć pensje nawet do minimalnej krajowej. I jeszcze pyskują, że rząd ich testuje, że nie muszą harować, a pensje i tak dostaną. Co do kopalni to prędzej, czy później, i tak je pozamykają, bo złoża kiedyś się skończą. A poza tym trzeba chronić planetę i dlatego konieczne jest przejście na odnawialne źródła energii. Wiedzą to już… Czytaj więcej »