Wojsko mogłoby zwiększyć liczbę testów na koronawirusa, ale kierowniczka zablokowała wypożyczenie aparatu do badań

Kolejny apel o powstrzymanie eskalacji konfliktu społecznego

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii dysponuje dwoma aparatami do wykonywania testów na obecność koronawirusa. Jeden w laboratorium w Puławach pracuje pełną parą, drugi w Warszawie od początku pandemii stoi nieużywany – informuje onet.pl.

 

Dyrektor laboratorium w Puławach ppłk Mirosław Kozłowski chciał więc wypożyczyć tenże aparat z warszawskiego ośrodka. – „Dzięki temu możliwości robienia testów w Puławach zwiększyłby się o sto procent” – stwierdził rozmówca Onetu.

Nie udało się, bo – jak nieoficjalnie dowiedział się Onet z kilku niezależnych źródeł związanych z WIHiE – wypożyczeniu sprzętu do laboratorium w Puławach sprzeciwiła się dr hab. Beata Pająk, wówczas p.o. zastępcy dyrektora WIHiE ds. naukowych. Obecnie pełni ona obowiązki Kierownika Samodzielnej Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej WIHiE.

 

Dr Pająk ma podobno wykorzystywać ten aparat do prowadzenia własnych badań naukowych. – „Dlatego, bała się, że z Puław może on wrócić zużyty lub uszkodzony. Z jej strony, to zwykła prywata. Takie zachowanie w sytuacji, kiedy ten sprzęt może uratować komuś życie, jest po prostu niedopuszczalne i skandaliczne. Przecież powszechnie wiadomo, że w Polsce robi się przynajmniej osiem razy za mało testów w stosunku do potrzeb” – stwierdził jeden z informatorów portalu.

„Zablokowanie tego przez byłą wicedyrektor WIHiE jest działaniem absolutnie dywersyjnym.  Potrzeba przekazania aparatu do laboratorium w Puławach, w obecnej nadzwyczajnej sytuacji, jest ewidentna, ponieważ większa identyfikacja wirusa pozwoli skuteczniej zwalczać pandemię. Wypożyczony aparat mógłby znacznie zwiększyć możliwości diagnostyczne ośrodka w zakresie badania próbek na obecność koronawirusa” – podsumował w rozmowie z onet.pl płk prof. Krzysztof Chomiczewski, konsultant krajowy ds. epidemiologii w działaniach związanych z obronnością kraju.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments