Wojskowy zamach w Turcji

Wojskowy zamach w Turcji

Premier Turcji przed kilkunastu minutami stwierdził, że wojsko próbowało dokonać zamachu stanu. Media informują, że nad Ankarą latają myśliwce, a w Stambule zamknięto oba mosty na Bosforze. Wojsko z kolei wydało oficjalne oświadczenie, że przejęło władzę w państwie.

Aktualizacja (16.07.2016 godz. 00:39)

W światowych mediach pojawiła się informacja, że w związku z próbą zamachu stanu nie działają tureckie media społecznościowe. Chodzi m.in. o strony Facebooka, Twittera i Youtube’a.

Jeżeli pucz ogarnie szerszą falę wojska, to ogromny kłopot czeka NATO – mówił na antenie TVN24 gen. Bogusław Pacek. Zaznacza, że opanowanie sytuacji nie będzie łatwe. Żeby zrozumieć to, co dzieje się w Ankarze, trzeba zrozumieć niezadowolenie wojska – dodaje. To jedyna armia w NATO tak bardzo uprzywilejowana. Niedosyt powoduje to, że część przywilejów została im odebrana przez postępującą demokratyzację – tłumaczy gen. Pacek. Zaznacza, że opanowanie tej sytuacji nie będzie łatwe. Dodaje również, że ci, którzy zdecydowali się na ten pucz, mogą mieć duże poparcie. Stwierdza też, że jeżeli pucz ogarnie szersze fale wojska, to wróży ogromny kłopot w NATO i w świecie.

Przebywający w Moskwie sekretarz stanu John Kerry był wielce  zaskoczony doniesieniami z Turcji. Nie mam żadnych szczegółów – powiedział, ale mam nadzieję, że w Turcji zostanie zachowana ciągłość władzy, zapanuje pokój i stabilizacja.


Zdaniem lokalnych mediów, wojsko zamknęło mosty łączące europejską i azjatycką część Stambułu, a wszystkie samochody są zawracane. Telewizja pokazuje żołnierzy stojących w linii przy wjeździe na mosty. Nad stolicą kraju Ankarą latają myśliwce, a w mieście pojawiły się czołgi i słychać strzelaninę. Media twierdzą , że wojsko zostało także wysłane na ulice innych miast.

Turecki premier Binali Yildirim oświadczył, że odpowiedzialni za przewrót poniosą surową karę i zaapelował do mieszkańców o spokój. Zapewnił też, że wybrany przez mieszkańców rząd nadal sprawuje władzę.
W związku z zaistniałą sytuacją państwowa telewizja turecka przestała nadawać programy, a burmistrz Ankary wezwał rodaków, by wyszli na ulice .

Zdaniem Reuters’a, wojsko informuje, że ma zamiar podtrzymać wszystkie relacje międzynarodowe. Jednocześnie sąsiadująca z Turcją Grecja ogłosiła stan najwyższej gotowości wojsk.
(Źródło: Reuters, tvn24, Onet.pl)

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Don Chichot
Don Chichot
15 lipca 2016 23:53

Nie chcę być prorokiem, ale……

kpt. Arianator
kpt. Arianator
16 lipca 2016 16:09
Reply to  Don Chichot

Już jest jak w Turcji. A ustawa antyterrorystyczna? Przecież to bat na opozycję.

Misio
Misio
16 lipca 2016 03:56

Niedobrze, po Brexicie, wczorajszej masakrze w Nicei to kolejny temat na jako glowne newsy dla TV i na okladki gazet. Sytuacja z lapaniem demokracji w Polsce i TK zejdzie znowu na dalszy plan dla UE i NATO…

alex
alex
16 lipca 2016 17:07

czekam kiedy Kijowski z KOD-em i Walesa jako Guru zaczna organizowac wiece w obronie demokracji i swobod demokratycznych w Turcji, jakie stanowisko zajmie Kijowski wobec linczu na zwyklych zolnierzach dokonanych przyz cywilow, czy Kijowski wystapi do Erdogana o prawa Kurdow. Ciekawe czy bedzie mial odwage ,Co na to sponsorzy Kijowskiego Walesy i KOD-u?

Elżbieta
Elżbieta
17 lipca 2016 12:03
Reply to  alex

Zwracam grzecznie uwagę, że zarówno KOD jak i Pan Kijowski nie są „strażnikami wolności i demokracji” w całej Europie i świecie. Nie te środki, nie ten zasięg. Mamy dostatecznie dużo do zrobienia na własnym podwórku.

alex
alex
17 lipca 2016 22:21
Reply to  Elżbieta

hm a to ciekawe bo jesli ktos jedzi do Brukslei i do USA szukac srodkow i tam poparcia to winien tez miec na uwage caloksztal a nie tylko wlasne podworko-a jesli wlasne podworkko to niech nie wciaga w to USA i EU to jedno -slynna ikona wolnosci jakos nie miala hamulcow by za pienidze dawac „dobre rady ” na swiecie wiec moze Walesa ktory jawi sie guru KODU-u pro bono wystapi w Ankaze lub Stambule i powie Turkom ze to on i tylko on walczy o demokracje- dlatego hipokrzja jest chowanie glowy w piasek i ograniczenie sie do wlasnego podworka-moze lepiej p.Kijowski niech zostanie w domu i w koncu sprobuje uregulowad prywatne sprawy swojego podworka