Wolne sądy! Trzy razy weto!

Wolne sądy! Trzy razy weto!

Nieprzebrany tłum protestował przed Pałacem Prezydenckim przeciw demolowaniu przez PiS sądów.

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się protest przed Pałacem Prezydenckim. Joanna Szczepkowska odczytała preambułę Konstytucji. Ponad 50 tysięcy skandowało: „Wolne sądy” i „Trzy razy weto”.

Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział do protestujących: – „To jest nasz kraj. To jest nasza Polska i muszą to wiedzieć. Osoba, która mieszka tutaj za nami, ma wielką szansę, żeby pokazać, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Musi zrobić tylko jedną rzecz, zawetować trzy ustawy. Dzisiaj, parę godzin temu w Sejmie widzieliśmy, że komuna chce wrócić, że komuna próbuje wrócić do Polski. Nie pozwolimy na to. 235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów, żeby zniszczyć polski Sąd Najwyższy. To jest hańba”.

Prof. Adam Strzembosz, przywitany okrzykami „Cześć i chwała bohaterom”, mówił do zgromadzonych: – „Jestem sędzią w stanie spoczynku. Są jednak takie chwile, takie sytuacje, w których nie można stać z boku. W pewnym sensie ukształtowałem nowy Sąd Najwyższy”.

Wolne sądy! Trzy razy weto!

„Usłyszałem, że sędziowie to jedyna grupa, która nie została poddana lustracji. To kłamstwo! Zwróciłem się do prezydenta, żeby nie ubrudził sobie rąk tą ustawą. Bo kiedyś powiedzą: podpisał ustawę wprowadzającą odpowiedzialność zbiorową, a to ma jasne konotacje historyczne” – apelował prof. Strzembosz.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru: – PiS walcem rozjechał polską demokrację. Kaczyński to tchórz; tchórzliwy i zakompleksiony człowiek. Jak wyjdzie nas milion, to obalimy ten rząd”.

„Siła zawsze jest nie w politykach, ale w wolnym narodzie, w społeczeństwie. Nie damy się wypchnąć z UE” – powiedział lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Odnosząc się do informacji o nieobecności prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie – prezydent ma być w ośrodku na Helu – mówił: – „Jeżeli trzeba, to pójdziemy do Juraty, na Hel. A wszystkim ludziom, którym na sercu nie leży dobro RP, wszystkim ludziom złej woli mówimy: go to hell”.

Wojciech Pszoniak odczytał wiersz Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś”, a Łukasz Simlat przeczytał rozdział 8 Konstytucji o sądach i trybunałach.

Burzą oklasków i okrzyków przywitano Kamilę Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. – „Każdy z nas ma znajomych głosujących na PiS, lubimy ich i szanujemy, ale musimy z nimi rozmawiać, musimy to robić na gruncie Konstytucji. Każdy z nas ma znajomych myślących, że sądy to rzecz odległa, ale każdy z nas się może znaleźć przed sądem. Dwa zadania: rozmawiajmy i tłumaczmy!” – mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Rafał Trzaskowski powiedział: – „Jarosław Kaczyński pokazał swoje prawdziwe oblicze. Każdy mógł to zobaczyć. Wczoraj pojawiły się pierwsze rysy na pisowskim monolicie. Chcieli upokorzyć prezydenta i zapłacą za to cenę. Ponieważ Kaczyński nie zapomina tak łatwo, jak ktoś się nim nie zgadza, ponieważ są to ludzie pogrążeni w paranoi, to początek ich końca. Nie pozwolimy wariatom i paranoikom wyprowadzić nas z UE”.

Na zakończenie manifestujący odśpiewali hymn narodowy, a potem wysłuchali mini-koncertu zespołu Golden Life z kultową piosenką „Wolność”.

Na Krakowskim Przedmieściu według warszawskiego ratusza protestowało ponad 50 tys. ludzi (policja twierdzi, że 14 tys.). Większość postanowiła pójść przed Sejm.
(Źródło; wp.pl)

Butu
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Maciek123454321SławomirMalwina Bokecka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malwina Bokecka
Malwina Bokecka

Jak to protestowało? To już koniec? To nic z tego nie będzie

Maciek123454321
Maciek123454321

Jaki koniec???????? TŁUM POSZEDŁ POD SEJM!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sławomir
Sławomir

Znamienne, że jeśli w manifestacji nie uczestniczą pisiory, kupisiory i kibole od dudy, to nie ma zeszmacenia, zbydlęcenia i bandytyzmu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Bo my to taki gorszy sort, wiesz? Strrrrrasznie się wstydzę za nas, że nie potrzebujemy policji, która by nas „ochraniała”.